Reklama

Nowy wóz za ponad milion złotych trafił do kolbuszowskich strażaków [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Ząbczyk

Nowy wóz za ponad milion złotych trafił do kolbuszowskich strażaków [WIDEO] - Zdjęcie główne

- Na samochód czekaliśmy bardzo długo, można liczyć w latach. Zastąpi najstarszy, najbardziej wyeksploatowany samochód, który w tej chwili służy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej - powiedział st. bryg. Jacek Nita, szef kolbuszowskich strażaków. | foto Kamil Ząbczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowska straż pożarna wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Kosztował ponad milion złotych. Czym się wyróżnia i kiedy będzie można nim wyjechać do pierwszej akcji? Sprawdzamy.

Fabrycznie nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, zaparkował w garażu kolbuszowskiej komendy w nocy z 28 lutego na 1 marca. Funkcjonariusze przyjechali nim prosto z fabryki Moto-Truck w Kielcach.

Jedyny taki samochód w powiecie

Nowy nabytek to wóz marki Man TGM 18.320, z napędem 4x4 i kabiną brygadową. Zbiornik wody mieści pięć tysięcy litrów wody, a wydajność autopompy wynosi 4200 litrów na minutę. Dodatkowo posiada system piany sprężonej CAFS. To pierwszy i jedyny taki samochód w powiecie kolbuszowskim.

Jak tłumaczy st. bryg. Jacek Nita, Komendant Powiatowy PSP w Kolbuszowej, ten system pozwala kłaść środek gaśniczy na poziomych i pionowych powierzchniach. Gaszenie pianą sprężoną jest dużo bardziej skuteczne od tradycyjnych metod. Wóz kosztował bagatela 1 mln 50 tys. złotych.

Tak wygląda najnowszy nabytek JRG Kolbuszowa. Fot. Kamil Ząbczyk

W ciągu najbliższego tygodnia na samochodzie zostanie zamontowany niezbędny sprzęt. Dopiero wtedy będzie mógł wyjechać do akcji. 

- Na samochód czekaliśmy bardzo długo, można liczyć w latach. Niemniej jednak udało się go w tym roku pozyskać. Zastąpi najstarszy, najbardziej wyeksploatowany samochód, który w tej chwili służy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej (Mercedes Atego - przyp. red.)

- powiedział w rozmowie z nami szef kolbuszowskich strażaków.

Tak wygląda najnowszy nabytek JRG Kolbuszowa. Fot. Kamil Ząbczyk

Nie jeden, a trzy nowe wozy

St. bryg. Jacek Nita zaznacza, że to nie pierwszy i ostatni nabytek kolbuszowskiej komendy. Niedługo strażacy z miasta nad Nilem pozyskają dwa kolejne, fabrycznie nowe wozy.

Aktualnie Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie prowadzi przetarg na zakup drugiego ciężkiego wozu dla kolbuszowskiej komendy. Jak tłumaczy Nita, ma to być samochód z przeznaczeniem do pożarów na terenach leśnych. Na dostarczenie samochodu firma, która wygra przetarg, będzie miała trzy miesiące od dnia podpisania umowy.

Trzecim samochodem ma być średni wóz z przeznaczeniem do ratownictwa technicznego. - Będzie to średni samochód ze sprzętem do udzielania pomocy przy wypadkach komunikacyjnych - nadmienił komendant.  

Przetarg na dostawę tego wozu prowadzi z kolei KW PSP w Poznaniu.

Nowy samochód znalazł już swoje miejsce w garażu. Fot. Kamil Ząbczyk

Wysłużone wozy do OSP?

Szef kolbuszowskich strażaków poinformował w rozmowie z nami, że wszystkie trzy wozy (dwa średnie i jeden ciężki) zostaną wymienione, a następnie przekazane do OSP. 

Na razie st. bryg. Nita nie zdradza, do których jednostek z terenu powiatu kolbuszowskiego trafią wozy użytkowane do tej pory przez zawodowców. - Najpierw musimy nowy wóz wprowadzić do podziału bojowego, potem będziemy się zastanawiać, gdzie przekazać samochód wyeksploatowany - wyjaśnia.

Wiadomo jednak, że jeden z samochodów na pewno otrzymają ochotnicy z gminy Majdan Królewski. Nieoficjalnie mówi się o OSP w Krzątce, która stara się o włączenie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Remont dyżurki na finiszu

Na tym nie koniec zmian w KP PSP w Kolbuszowej. Początkiem grudnia ubiegłego roku w budynku komendy rozpoczęła się modernizacja powiatowego stanowiska kierowania (PSK). Remont dotyczy miejsca, w którym na co dzień dyżurni odbierają zgłoszenia i z którego dysponują zastępy PSP i OSP do działań. Inwestycja pochłonie prawie pół miliona złotych. 

St. bryg. Jacek Nita poinformował nas, że prace postępują i są na etapie końcowym. - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to 15 marca stanowisko kierowania zostanie oddane do użytku - nadmienił.

Do tematu wrócimy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy