Reklama

Nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

Opublikowano: sob, 5 wrz 2020 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nowy sposób rekrutowania żołnierzy jest krótszy o 140 dni. Dodatkowo ochotnicy mogą aplikować do Wojska Polskiego przez internet, czy Wojskowe Centra Rekrutacji. Tym sposobem kandydaci w ciągu jednego dnia mogą zrealizować wszystkie niezbędne formalności. Co jeszcze oferuje nowy system?

Unowocześnione rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, są wynikiem kolejnego etapu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.

Najważniejsze zmiany:

  • Portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków do Wojskowych Komend Uzupełnień, uruchomiona jest rekrutacja w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Będzie to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Nowy kandydat do służby wojskowej otrzyma informację maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku, kiedy i w którym Centrum Rekrutacji ma się stawić. Tam dopełni formalności i przejdzie wymagane badania.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Tragiczny pożar w Wilczej Woli. Nie żyje 44-letni mężczyzna

  • Wojskowe Centrum Rekrutacji – są to miejsca, w których w maksymalnie 1 dzień kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane będą na terenie kraju, w miejscach, gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. 
  • Szkolenie podstawowe –  trwać będzie maksymalnie 30 dni, a nie 90. Zostanie skrócone szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą, a zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Szkoleń będzie także więcej, by skrócić okres oczekiwania chętnych. Do tej pory odbywały się trzy turnusy na rok. 

Do tej pory wszystkie formalności związane z przyjęciem do wojska, trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrzymał się na płocie na ul. Krakowskiej w Kolbuszowej [FOTO]

Wszystkie reformy są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają o służbę w Wojsku Polskim. Długie terminy i skomplikowane procedury były czynnikiem zniechęcającym do służenia w wojsku.

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię.

- informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.