Reklama

Nowe pomniki przyrody w Kolbuszowej. Takie miano pozwoli uchronić drzewa przed ścięciem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe pomniki przyrody w Kolbuszowej. Takie miano pozwoli uchronić drzewa przed ścięciem - Zdjęcie główne

Drzewo przy ul. Piłsudskiego, zdaniem radnej, powinno zostać uznane jako pomnik przyrody.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przedstawicielka gminy i miasta Kolbuszowa apeluje o ustanowienie nowych pomników przyrody. Jeden z nich znajduje się przy ul. Piłsudskiego.

Radna Barbara Bochniarz prosi Jana Zubę, burmistrza Kolbuszowej o uznanie dębu rosnącego naprzeciw zakładu wylęgu drobiu przy ul. Józefa Piłsudskiego w Kolbuszowej za pomnik przyrody. Samorządowiec chce, aby takich obiektów było więcej.  

 


Drzewo to rośnie na gruncie należącym do gminy Kolbuszowa w pasie drogowym ulicy Piłsudskiego. - Jest drzewem bardzo starym i pięknym - podkreśla samorządowiec Barbara Bochniarz i dodaje: - Celowe byłoby uznanie go za pomnik przyrody co spowoduje zachowanie drzewa dla przyszłych pokoleń. Taki zabieg uchroniłby to drzewo przed ścięciem. 

 

Jest ich więcej


Samorządowiec z Kolbuszowej chce również, aby i dęby, jak i sosny rosnące przy stadionie zostały uznane za pomniki przyrody. Szczególnie dotyczy to dębów rosnących obok hotelu sportowego oraz sosen rosnących w małym lasku w pobliżu stadionu sportowego przy ul. Wolskiej.

 
Zdaniem radnej na terenie lasu rosną drzewa, które koniecznie powinny zostać uznane za pomniki przyrody, a teren na którym rosną jest własnością gminy Kolbuszowa. 


- Wiemy, że decyzję w sprawie zagospodarowania tego lasu podejmie nadleśnictwo, ale są one również pod nadzorem społecznym stąd celowe by było uchwalenie uznania starych, w tym rejonie, drzew za pomnik przyrody

- podsumowała Barbara Bochniarz, członkini Rady Miejskiej w Kolbuszowej. 

 

Mieszkańcy byli na nie

Przypomnijmy, że w 2022 roku starosta Józef Kardyś, na wniosek burmistrza, 4 marca udzielił gminie Kolbuszowa zezwolenia na usunięcie drzew w pasie drogowym (droga gminna przy ul. Wolskiej). Ścięty został jeden dąb szypułkowy, a także dwie topole czarne i jedna brzoza brodawkowata. 

- Udzielenie zezwolenia na usunięcie przedmiotowych drzew związane było ze stwarzaniem zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - wyjaśniała Monika Wójcik-Nieznalska, kierownik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Powiecie Kolbuszowskim. Z uwagi, iż drzewa zlokalizowane są w pasie drogi publicznej, zezwolenie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zostało uzgodnione pozytywnie z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w Rzeszowie.

W ramach rekompensaty przyrodniczej zobowiązano gminę Kolbuszowa do posadzenia na działce położonej w Kolbuszowej, będącej własnością gminy, minimum pięć sztuk drzew gatunku dąb szypułkowy.

 

 

Po co pomnik przyrody?

Między innymi drzewa poddaje się takiej ochronie dla zachowania i właściwego użytkowania ze względów naukowych, estetycznych, historyczno-pamiątkowych i społecznych oraz z uwagi na swoiste cechy krajobrazu.

Wprowadzenie tej formy ochrony następuje w drodze uchwały rady gminy. Dokument ten określa nazwę danego obiektu lub obszaru, położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe
dla tego obiektu, obszaru lub jego części przewidziane w ustawie o ochronie przyrody.

Na terenach niezabudowanych, pod warunkiem że nie stanowi to zagrożenia dla ludzi i mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.

Pomniki przyrody żywej to przede wszystkim drzewa lub ich skupiska, ale również zabytkowe aleje, stanowiska rzadkich roślin i zwierząt podlegających ochronie gatunkowej lub powierzchnie wymagające ochrony takie jak leśne, torfowiskowe itp. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy