Radna Barbara Bochniarz prosi Jana Zubę, burmistrza Kolbuszowej o uznanie dębu rosnącego naprzeciw zakładu wylęgu drobiu przy ul. Józefa Piłsudskiego w Kolbuszowej za pomnik przyrody. Samorządowiec chce, aby takich obiektów było więcej.
Drzewo to rośnie na gruncie należącym do gminy Kolbuszowa w pasie drogowym ulicy Piłsudskiego. - Jest drzewem bardzo starym i pięknym - podkreśla samorządowiec Barbara Bochniarz i dodaje: - Celowe byłoby uznanie go za pomnik przyrody co spowoduje zachowanie drzewa dla przyszłych pokoleń. Taki zabieg uchroniłby to drzewo przed ścięciem.
Jest ich więcej
Samorządowiec z Kolbuszowej chce również, aby i dęby, jak i sosny rosnące przy stadionie zostały uznane za pomniki przyrody. Szczególnie dotyczy to dębów rosnących obok hotelu sportowego oraz sosen rosnących w małym lasku w pobliżu stadionu sportowego przy ul. Wolskiej.
Zdaniem radnej na terenie lasu rosną drzewa, które koniecznie powinny zostać uznane za pomniki przyrody, a teren na którym rosną jest własnością gminy Kolbuszowa.
- Wiemy, że decyzję w sprawie zagospodarowania tego lasu podejmie nadleśnictwo, ale są one również pod nadzorem społecznym stąd celowe by było uchwalenie uznania starych, w tym rejonie, drzew za pomnik przyrody
- podsumowała Barbara Bochniarz, członkini Rady Miejskiej w Kolbuszowej.
Mieszkańcy byli na nie
Przypomnijmy, że w 2022 roku starosta Józef Kardyś, na wniosek burmistrza, 4 marca udzielił gminie Kolbuszowa zezwolenia na usunięcie drzew w pasie drogowym (droga gminna przy ul. Wolskiej). Ścięty został jeden dąb szypułkowy, a także dwie topole czarne i jedna brzoza brodawkowata.- Udzielenie zezwolenia na usunięcie przedmiotowych drzew związane było ze stwarzaniem zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego - wyjaśniała Monika Wójcik-Nieznalska, kierownik wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Przyrody w Powiecie Kolbuszowskim. Z uwagi, iż drzewa zlokalizowane są w pasie drogi publicznej, zezwolenie zgodnie z ustawą o ochronie przyrody zostało uzgodnione pozytywnie z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w Rzeszowie.
W ramach rekompensaty przyrodniczej zobowiązano gminę Kolbuszowa do posadzenia na działce położonej w Kolbuszowej, będącej własnością gminy, minimum pięć sztuk drzew gatunku dąb szypułkowy.
Po co pomnik przyrody?
Między innymi drzewa poddaje się takiej ochronie dla zachowania i właściwego użytkowania ze względów naukowych, estetycznych, historyczno-pamiątkowych i społecznych oraz z uwagi na swoiste cechy krajobrazu.
Wprowadzenie tej formy ochrony następuje w drodze uchwały rady gminy. Dokument ten określa nazwę danego obiektu lub obszaru, położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe
dla tego obiektu, obszaru lub jego części przewidziane w ustawie o ochronie przyrody.
Na terenach niezabudowanych, pod warunkiem że nie stanowi to zagrożenia dla ludzi i mienia, drzewa stanowiące pomniki przyrody podlegają ochronie aż do ich samoistnego, całkowitego rozpadu.
Pomniki przyrody żywej to przede wszystkim drzewa lub ich skupiska, ale również zabytkowe aleje, stanowiska rzadkich roślin i zwierząt podlegających ochronie gatunkowej lub powierzchnie wymagające ochrony takie jak leśne, torfowiskowe itp.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.