Reklama

Nowa 10-dniowa kwarantanna. Ciężki powrót z wakacji, nikogo nie obchodzi negatywny test

Opublikowano:
Autor:

Nowa 10-dniowa kwarantanna. Ciężki powrót z wakacji, nikogo nie obchodzi negatywny test - Zdjęcie główne

Dla przyjezdnych spoza Europy obowiązuje kwarantanna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejny etap łagodzenia obostrzeń nastąpi już w tę sobotę, 26 czerwca. Zmian jest sporo, sprawdziliśmy konkretnie, co się zmieni.

Od 26 czerwca złagodzone zostaną limity widzów w kinach i teatrach, władza pozwoli również w ten dzień na otwarcie dyskotek. Większa liczba osób będzie mogła przebywać również w hotelach, restauracjach i siłowniach. Zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd zaznacza jednak, że istnieje możliwością modyfikacji obostrzeń.

Nagła decyzja o wprowadzeniu obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski z niektórych krajów, bez możliwości uniknięcia jej za sprawą testu, zaskoczyła wielu turystów. W trudnej sytuacji znalazła się  ponownie branża wycieczkowa i to w momencie, gdy zagraniczne wakacje znowu cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nowa 10-dniowa kwarantanna

Od 24 czerwca osoby przyjeżdżające do Polski z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszaru granicznego zobowiązane są poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie ma możliwości, od razu po przyjeździe uniknąć kwarantanny poprzez okazanie w ciągu 48 godzin negatywnego wyniku testu na COVID-19. Taką opcję przewidziano najwcześniej po 7 dniach pobytu w kraju.
Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione, będące co najmniej 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli przyjęciu ostatniej dawki.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii).

Nowe limity

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2,
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Przypominamy, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co jeszcze się zmieni?

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby po iniekcjach. Będzie on uznawany 14 dni po zakończeniu tego procesu. Jest to spowodowane faktem, że po szczepionce przeciw COVID-19 musi upłynąć pewien czas, by organizm wytworzył odporność na wirusa.

Nowe regulacje mogą zmodyfikować nasze plany na wakacje

Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom, z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt

– przekonuje rząd.

I tu pojawia się problem. Zmiany mogą wprowadzić niemałe zamieszanie wśród osób, które po 26 czerwca mają wyznaczony termin na przyjęcie drugiej dawki lub jednorazowej Johnson & Johnson i od razu po jej zaaplikowaniu planowali wakacje.

Od 26 czerwca otrzymując drugą dawkę szczepionki lub jednorazową Johnson & Johnson, jeśli chcemy swobodnie podróżować, unikając, chociażby testów na koronawirusa, musimy się wstrzymać z wszelkimi wyjazdami za granicę przez okres 14 dni.

Status osoby w pełni zaszczepionej jest na tyle ważny, że dotyczy również luzowania obostrzeń. Chodzi konkretnie o limity osób miedzy innymi w dyskotekach, hotelach czy siłowniach. Pojawia się więc pytanie, czy tu również obowiązuje dwutygodniowy "okres przejściowy". Domniemać należy, że tak, jednak ministerstwo nie wypowiedziało się w tej kwestii.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy