Reklama

NIWISKA. Sygnał alarmowy dla gminy

Opublikowano:
Autor:

NIWISKA. Sygnał alarmowy dla gminy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Skutki obostrzeń związanych z koronawirusem odczują również i samorządy. Urząd Gminy Niwska, aby pomóc przedsiębiorcom, zwalnia ich z podatku od nieruchomości. Jak to się odbije na budżecie?

Zwolnienie dotyczy przedsiębiorców będących podatnikami podatku od nieruchomości w zakresie wskazanym w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 maja 2020 roku w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na przełomie maja i czerwca urząd przygotowany będzie na przyjmowanie wniosków od przedsiębiorców. 

Epidemia koronawirusa to ogromne wyzwanie dla samorządowych finansów, a związane z nią ograniczenia wpływają niestety na finanse gminy Niwiska. Rosną wydatki, a wpływy drastycznie maleją.

Na ostatniej sesji rady gminy (13 maja) szefowa gminy zaznaczyła, że różnicę widać po dochodzie z udziału podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to największy wpływ do budżetu w jednostce samorządowej. Dlatego też niższe wpływy z tego tytułu znacząco utrudniają realizację przyjętego budżetu. Przedsiębiorcy zawieszają albo zamykają działalności gospodarcze. 

Największy spadek dochodów gmina prognozuje na czerwiec i lipiec. Kiedy widoczny będzie wpływ spadku zatrudnienia.

- Należy brać pod uwagę sytuację, w której pracodawcy w ogóle nie będą mieć środków na odprowadzenie podatków - mówiła Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

Jaki jest wpływ pandemii na gminę Niwiska?

- Kwiecień to wyraźny sygnał alarmowy dla nas. W ujęciu rok do roku jest to spadek 15 proc. dochodów z tego źródła - podkreśliła Wróbel.

W roku 2019 wpływ udziału podatku dochodowego od osób fizycznych od stycznia do kwietnia był to wpływ do budżetu gminy 95 proc. 

- Teraz jeżeli porównamy styczeń do kwietnia 2020 roku mamy wpływu 80 proc. - wylicza szefowa gminy. Za cztery miesiące powinno być 1 196 280 zł, a wpłynęło 966 507 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE