Reklama

Niski czynsz i brak usług na NFZ. Radna Wolak-Posłuszny o minusach ośrodka zdrowia w Cmolasie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Niski czynsz i brak usług na NFZ. Radna Wolak-Posłuszny o minusach ośrodka zdrowia w Cmolasie  - Zdjęcie główne

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu mówiła o ośrodku zdrowia, który wybudowała gmina Cmolas. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przy ośrodku zdrowia, który podlega pod kolbuszowski ZOZ, gmina postawiła nowy budynek, w którym także mają być świadczone usługi medyczne. Aktualnie znajduje się tam m.in. rehabilitacja czy pediatra. Problem w tym, że wszystkie usługi, póki co świadczone są prywatnie, nie na NFZ.

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, przypomniała, że rada gminy pierwszą uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wynajem budynku mienia gminy podjęła w grudniu 2018 roku. Już wtedy radni dopytywali o szczegóły związane z wynajmem budynku pod planowane świadczenie usług medyczne oraz dostępność bezpłatnych usług w ramach NFZ. 

- Wójt zapewniał, że usługi będą świadczone przez specjalistów wysokiej klasy, bo na takich nam zależy i ważne jest, aby "przyciągnąć" specjalistów.  Na moją prośbę o skróceniu okresu wynajmu z dziesięciu do pięciu lat oraz prośbę o uwzględnienie w umowie zapisów o dostępności do bezpłatnych usług, ze względu na bardzo niski czynsz najmu, otrzymałam odpowiedź, że zapis w uchwale jest do dziesięciu lat i może być krótszy, co się nie wydarzyło

- wyjaśniała radna Wolak Posłuszny.

Zaznaczyła ona także, że od 2018 roku ceny najmu w kolejnych przetargach zostały obniżone o 50 procent. 

- Na chwilę obecną w budynku ośrodka zdrowia, w którego remont zainwestowaliśmy jako gmina 1,5 ml złotych, mamy podpisane umowy najmu za dziesięć lat i stawki czynszu na poziomie 6 i 8 zł za 1 metr kwadratowy. Padały argumenty, że to sukces, gdyż budynek nie jest pusty i nie wydajemy na koszty utrzymania

- informowała przedstawicielka wsi. 

Daleko do sukcesu 

Zdaniem radnej do sukcesu w materii ośrodka zdrowia gminie daleko.

- Mieszkańcy gminy Cmolas nadal nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej w gminnym budynku ośrodka zdrowia. Co najważniejsze, brak jest praktyki lekarza rodzinnego i codziennej możliwości skorzystania z porady. Natomiast ośrodek zdrowia, który jest pod patronatem ZOZ Kolbuszowa, nie zabezpiecza podstawowych potrzeb zapisanych do lekarza rodzinnego pacjentów. Słyszmy jako radni od mieszkańców sporo niepochlebnych opinii

- zaznaczyła radna, która przypomniała, że cmolascy samorządowcy wyszli z inicjatywą przygotowania pisma do starosty, dyrektora ZOZ i radnych powiatowych w sprawie weryfikacji i uregulowania spraw podstawowej opieki zdrowotnej w ośrodku zdrowia w Cmolasie. 

- Liczymy na wsparcie starosty i radnych powiatowych - dodała Bernadetta Wolak Posłuszny. 

Możliwy ginekolog

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, na prośbę najemcy wyraził zgodę na prowadzenie prywatnej praktyki lekarskiej w zakresie ginekologii. Już niebawem ma pojawić się możliwość skorzystania z wizyty u ginekologa w Cmolasie. Kiedy to nastąpi? Do tematu będziemy wracać.

DOCHÓD DLA GMINY

Gmina Cmolas od 2019 roku starała się zapełnić ośrodek lekarzami. Przetargi, ogłoszenia i jeszcze raz przetargi. Początkowo nie dawały one rezultatów, a wiele osób traciło nadzieję na wynajem.

W 2019 roku złożono jedną ofertę na wynajem całego ośrodka. Chętnym okazało się Centrum Medyczne BMS z Majdanu Królewskiego. 17 czerwca 2019 roku podpisano umowę. Wysokość czynszu wynosiła 4625 zł netto miesięcznie za cały budynek, plus koszty utrzymania. Końcem lutego 2020 roku wpłynęło jednak wypowiedzenie umowy najmu.

Gmina ponownie ogłosiła przetarg, tym razem na wynajem połowy ośrodka. Wpłynęła jedna oferta od Prywatnego Gabinetu Pediatrycznego (Renata Pyra Nowa Dęba). 28 maja 2021 roku podpisano umowę na najem lokalu do 27 maja 2031 roku (10 lat). Czynsz miesięczny to 1146,36 zł plus opłaty.

Początkiem czerwca 2021 roku ogłoszono kolejny przetarg na drugą część ośrodka. Nie wpłynęła ani jedna oferta. 1 września 2021 roku zamieszczono kolejne ogłoszenie o wynajęciu. Na ofertę odpowiedział dr Marek Smuszkiewicz, prowadzący gabinet lekarski w Majdanie Królewskim. Miesięcznie płaci on 1722 zł brutto plus opłaty.

Łącznie, do budżetu gminy Cmolas, wpływa miesięcznie 2868,36 zł z tytułu wynajem całego budynku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy