Reklama

Niedziela w skansenie w Kolbuszowej z potańcówką. Będzie też coś dla dzieci |PROGRAM|

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niedziela w skansenie w Kolbuszowej z potańcówką. Będzie też coś dla dzieci |PROGRAM| - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej będą pełne opowiastek i muzyki. - 8 września posłuchamy „Opowieści Pustelnika” i zatańczymy do muzyki Przewrotniaków, ale nie tylko - mówią organizatorzy.

Wszystko zacznie się o godz. 12 w szkole z Trzebosi, w której Anna Woźniak poprowadzi warsztaty dla dzieci od 6. roku życia „Przez dziurkę od klucza”.

- W ich trakcie uczestnicy będą badać fotografie mieszkańców naszego regionu z okresu międzywojennego i opowiadać o nich za pomocą własnoręcznie wykonanych kolaży ze zdjęć. Nie będzie to jednak koniec opowieści w skansenie

- mówi Katarzyna Dypa z MKL w Kolbuszowej.

O godz. 16.30 Anna Woźniak i Joanna Sarnecka – opowiadaczki historii, zaprezentują w kościele z Rzochowa spektakl pod tytułem „Opowieści Pustelnika”. 

- Będzie to krótki wybór historii opowiadanych niegdyś przez kaznodziejów głoszących w podkarpackich kościołach. Słowom towarzyszy lira korbowa, instrument od dawna bliski opowieściom, którego brzmienie samo w sobie przypomina narrację, otwiera i budzi gotowość do słuchania

- dodaje przedstawicielka muzeum. O wrażenia muzyczne zadba Katarzyna Wińska, lirniczka.

O godz. 18.30 w sektorze wstępnym odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców Lasowiaków i Rzeszowiaków. Poprowadzi je Artur Szlachetka – tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Połoniny, miłośnik tańców wiejskich i współorganizator imprez tanecznych na terenie Podkarpacia. 

Godzinę później, o 19.30, zacznie się potańcówka z kapelą Przewrotniacy. Grupa ta wykonuje melodie lasowiackie i rzeszowskie przy użyciu tradycyjnego instrumentarium – skrzypiec, basów i klarnetu.  Tańcząc do melodii z rożnych części Podkarpacia uczestnicy będą mogli przekonać się, w jak wzorzystą tkaninę układają się różne wątki wiejskiego dziedzictwa kulturowego.

Uzupełnieniem tych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia chałupy tkacza z Woli Zarczyckiej. Znajdują się tam krosna, na których powstawały jeszcze niedawno wspaniałe stroje ludowe.

Plan dnia:

12.00 – 14.30 – warsztaty „Przez dziurkę od klucza” (dzieci od 6. roku życia, szkoła z Trzebosi)
16.30 – 17.30 – spektakl pt. „Opowieści Pustelnika” (kościół z Rzochowa)
18.30 – warsztaty tradycyjnych tańców (wiata rekreacyjna w sektorze wstępnym)
19.30 – potańcówka z kapelą Przewrotniacy (wiata rekreacyjna w sektorze wstępnym)

Tego dnia bilet do skansenu kosztuje 1 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE