Najnowsze badania polsko-słowackie pokazują, że kleszcze, zwłaszcza będące nosicielami groźnych patogenów, m.in. boreliozy, są przyciągane przez promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz. Nie chcąc złapać kleszcza, lepiej zostawić telefon w domu lub na czas spaceru po lesie i parku, wyłączyć go, lub włączyć tryb samolotowy. W ostatnich latach liczebność kleszczy znacznie wzrosła. Odpowiadają za to przede wszystkim zmiany klimatu, w tym znacznie cieplejsze zimy.
Telefony przyciągają kleszcze
Z najnowszych badań zespołu polsko-słowackiego wynika, że za rozszerzanie zasięgu występowania kleszczy może być też odpowiedzialne coraz powszechniejsze w środowisku promieniowanie elektromagnetyczne. Jego źródłem są stacje radiowe, telewizyjne, telefonii komórkowej i liczne urządzenia mobilne.Najnowsze badania naukowe udowodniły, że pole elektromagnetyczne oddziałuje również na kleszcze. Pole to przyciąga te pajęczaki niczym magnes. Naukowcy przeprowadzili szereg badań. Przeprowadzone analizy wykazały, że kleszcze są wręcz przyciągane przez promieniowanie o częstotliwości 900 MHz. To długość promieniowania standardowo wykorzystywana w większości urządzeń mobilnych, w tym smartfonach. Badaczy zaskoczył fakt, że w kierunku promieniowania elektromagnetycznego podążają chętniej kleszcze zainfekowane, które mogą zarazić nas boreliozą.
Dlaczego kleszcze reagują na promieniowanie elektromagnetyczne?
Najprawdopodobniej związane jest to z posiadaniem przez nie tzw. zmysłu magnetycznego. Kleszcze wykształciły go najprawdopodobniej w odpowiedzi na ziemskie siły pola geomagnetycznego. Sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne może ten zmysł zaburzać i zwiększać ruchliwość kleszczy.Ponadto naturalne promieniowanie elektromagnetyczne, które jest w małym stopniu wytwarzane przez każdy żywy organizm, pomaga kleszczom znaleźć odpowiednich żywicieli.
Sygnał dla kleszczy
Najnowsze polsko-słowackie badania mogą zatem wskazywać na to, że telefony, które zabieramy do lasu, emitują fale elektromagnetyczne, które z kolei są idealnym sygnałem dla kleszczy, że zbliża się duży i silny "smakołyk", czyli człowiek.To z pewnością zła wiadomość dla osób nierozstających się z telefonem nawet na łonie natury. Dobra natomiast dla tych, którzy twierdzą, że dla pełnego wypoczynku warto pozostawić telefon w domu czy samochodzie. W lesie powinniśmy cieszyć się ciszą, spokojem i słuchać śpiewu ptaków, zamiast grającego telefonu.
Gatunki kleszczy
- kleszcz pospolity - przed pobraniem pokarmu mierzą około 3-4 mm, napite krwią liczą do 1 cm,
- kleszcz łąkowy - drosłe samce i samice przed pobraniem pokarmu mierzą około 3-5 mm,
- kleszcz psi - dorosłe samce i samice przed pobraniem pokarmu mierzą około 3 mm, napite krwią samice rosną do 12 mm,
- kleszcz jeżowy - dorosłe samce i samice przed pobraniem pokarmu mierzą około 3,5-4 mm, napite krwią kleszcze jeżowe są czasem lekko zabarwione lub białawe,
- obrzeżek gołębień - dorosłe samce i samice przed pobraniem pokarmu mają wielkość około 5 mm, napite krwią samice rosną nawet do 10 mm
Gdzie możesz spotkać kleszcza?
W lesie lub parku krwiopijne pajęczaki najliczniej występują na granicach ścieżek, w miejscach przejścia lasu w łąkę, w wilgotniejszych zadrzewieniach oraz w miejscach gniazdowania gryzoni.Wbrew pozorom częściej można je spotkać na często odwiedzanych ścieżkach niż w zaroślach.
Zarażenie boreliozą
Do zakażenia boreliozą dochodzi wyłącznie za pośrednictwem zakażonych kleszczy. Bakterie dostają się do skóry żywiciela wraz ze śliną żerującego kleszcza. Ryzyko zakażenia zwiększa się wraz z czasem żerowania.Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem do lasu warto użyć jednego z olejków, np. goździkowego, cytronelowego, olejek z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, paczulowego. Przed użyciem olejków należy je rozcieńczyć.
Leczenie boreliozy
Leczenie boreliozy z rumieniem wędrującym we wczesnej fazie choroby polega na podawaniu doksycykliny albo amoksycyliny przez 14–21 dni. Doksycykliny nie powinno się podawać w czasie ciąży i laktacji oraz dzieciom poniżej 8 lat. Alternatywne leczenie boreliozy u osób uczulonych, lub które nie tolerują powyższych antybiotyków, polega na doustnym podawaniu cefuroksymu. Maksymalny czas trwania zalecanej aktualnie antybiotykoterapii to 28–30 dni.Objawy choroby są zróżnicowane, a niektóre z nich są podobne do innych chorób. Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Zaczerwienienie skóry w kształcie pierścienia lub owalnej plamy otaczające miejsce ukłucia przez kleszcza jest często obserwowane w ciągu pierwszych kilku dni do tygodnia.
Jednak rumień po ukłuciu kleszcza nie występuje u wszystkich pacjentów z boreliozą. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy. Następnie ujawniają się różne inne objawy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne rzadsze symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Uwaga na strzyżaki w lesie
Żywią się krwią i przenoszą paskudne choroby. Kleszcz ze skrzydłami to strzyżak jeleni (sarni). Lasy Państwowe ostrzegają - w lasach ciągle są strzyżaki. Latające kleszcze to pasożyty. Atakują zwierzęta i ludzi. Czy kleszcz ze skrzydłami jest groźny? Jak wygląda ugryzienie strzyżaka jeleniego?Kleszcz ze skrzydłami to inaczej strzyżak jeleni (sarni). Owad ten żyje w polskich lasach. Strzyżak jeleni jest podobny do kleszcza. Atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Ugryzienia strzyżaków jelenich mogą być bardzo bolesne. Strzyżak bywa w niektórych rejonach Polski nazywany strzyżakiem jelenim, łowikiem lub jelenią wszą. Owady te różnią się od kleszczy głównie tym, że mają skrzydła i latają na krótkie dystanse. Gdy wczepią się w żywiciela, trudno je wyciągnąć. Tracą wtedy skrzydła i w ten sposób upodobniają się do kleszczy.
-- Zwykle latające kleszcze spotykamy od czerwca do września, jednak jeśli jest wystarczająco ciepło - chmary strzyżaków atakują o wiele dłużej. Tak jest właśnie tej jesieni
- informują Lasy Państwowe.
Czy zetknięcie z nimi jest groźne? Są badania, które dowodzą, że mogą przenosić chorobotwórczą bakterię Bartonella schoenbuchensis, która u ludzi wywołuje uciążliwe i bolesne zmiany skórne (egzemę). Pojawiają się też doniesienia o tym, że łowiki przenoszą bakterie z rodzaju Anaplasma i Borrelia, które powodują odpowiednio anaplazmozę oraz boreliozę.
U osób wrażliwych i alergików ugryzienie może jednak doprowadzić do reakcji alergicznej, także wtórnej. Ich głównym objawem są silnie swędzące, rumieniowe zmiany skórne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.