reklama
reklama

Nie ma pieniędzy na opał na zimę. Marzy o zakupie blaszanej wiaty. Pan Czesław czeka na pomoc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Nie ma pieniędzy na opał na zimę. Marzy o zakupie blaszanej wiaty. Pan Czesław czeka na pomoc - Zdjęcie główne

Nie ma pieniędzy na opał na zimę. Marzy o zakupie blaszanej wiaty. Pan Czesław czeka na pomoc. (ZDJĘCIE POGLĄDOWE) | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCISzlachetna Paczka udostępniła internetową bazę rodzin, które czekają na pomoc w tym roku. Są tam również potrzebujące rodziny z terenu powiatu kolbuszowskiego. Jedną z nich jest pan Czesław, którego największym marzeniem jest wiata, pod którą mógłby przechowywać opał na zimę. Finansowo mężczyzna ledwie wiąże koniec z końcem.
reklama

Darczyńcą przygotowującym Szlachetną Paczkę może zostać każdy. Wystarczy wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której pomoże się w tym roku. A później można zebrać bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotować Szlachetną Paczkę. Im więcej Was będzie, tym łatwiej będzie Wam odpowiedzieć na potrzeby wybranej rodziny.

- Bez obawy – to nic trudnego. Wybierając rodzinę, zawsze możecie liczyć na wsparcie wolontariuszki/wolontariusza opiekującego się daną rodziną

- zaznacza Anna Stec, jedna z wolontariuszek z Kolbuszowej.

W tym momencie w naszym rejonie działa kilkunastu wolontariuszy. - Odwiedzamy rodziny, poznajemy ich historie oraz potrzeby, niosąc nadzieję i siłę do zmian – bo

reklama

Szlachetna Paczka to nie tylko wsparcie materialne. Potrzebujący zyskują także radość, uwagę, zrozumienie i nadzieję wyjście z trudnej sytuacji - podkreśla wolontariuszka. W bazie znajdziemy rodziny i osoby potrzebujące z powiatu kolbuszowskiego, które czekają na wsparcie i nadzieję. Pełna baza dostępna jest także na stronie Szlachetnej Paczki TUTAJ>>>

Potrzebujący z powiatu kolbuszowskiego 

Jednym z potrzebujących jest pan Czesław. Wiedzie on samotne, bardzo skromne życie w niedużym domku w małej wiosce. Obecny stan zdrowia mężczyzny bardzo utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Po długiej walce z nowotworem, kiedy miał już nadzieję, że powoli wychodzi na prostą ze zdrowiem, pojawiły się inne uciążliwe problemy, które były częściowo skutkiem przebytej choroby. Cukrzyca insulinozależna, niedosłuch, nadciśnienie i problemy z chodzeniem spowodowane uszkodzeniem nerwów to tylko nieliczne problemy z listy zdiagnozowanych schorzeń. Pan Czesław powoli zaczyna być zależny od innych osób.

reklama

Co drugi dzień do pana Czesława przychodzi opiekunka, która oprócz rozmowy, pomaga mu w codziennych obowiązkach, takich jak sprzątanie, pranie, gotowanie. Poza tym mężczyzna zawsze może liczyć na swoją siostrę, w której ma nieocenioną pomoc, choć sama boryka się z licznymi problemami zdrowotnymi. Z uwagi na dzielący ich dystans zamieszkania siostra pomaga często zdalnie, załatwiając różne formalności czy zlecając prace przy obejściu lub, na miarę możliwości, drobne prace remontowe. Jest z nim w ciągłym kontakcie telefonicznym, wspierając także psychicznie.

- Pan Czesław to wesoły, pełen pogody ducha i optymizmu człowiek. Uwielbia towarzystwo, bardzo się cieszy, kiedy może z kimś uciąć sobie choćby krótką pogawędkę. To otwarty, skromny i szczery mężczyzna, który pomimo licznych bolączek, cieszy się z tego, co ma. Dawniej tak bardzo aktywny, ruchliwy człowiek zajmujący się wszelkiego rodzaju naprawami, dziś — walczący z barierą mobilności, której nie jest w stanie pokonać, próbuje nie poddawać się i choć w niewielkim stopniu czerpać radość z majsterkowania

reklama

- czytamy na stronie Szlachetnej Paczki.

To jego największa pasja, móc nadawać nowe życie przedmiotom, które przez innych uznane by były za niepotrzebne lub nie do naprawienia. Pan Czesław marzy, że kiedyś będzie lepiej, że w końcu zdrowie będzie mu dopisywać i stanie się na nowo sprawy ruchowo.

Marzenie pana Czesława 

Jego cichym marzeniem jest także wiata, pod którą mógłby przechowywać opał na zimę. Finansowo mężczyzna ledwie wiąże koniec z końcem. Utrzymuje się z zasiłku pielęgnacyjnego i wsparcia z pomocy społecznej (w sumie 1000 zł). Niestety renta nie została mu przyznana. Po odliczeniu wydatków na utrzymanie domu oraz leków (821 zł), na życie pozostaje mu zaledwie 179 zł.

Z uwagi na bardzo niskie dochody, pana Czesława nie stać także na zakup opału na tę zimę. Mężczyzna martwi się, że nie będzie miał czym ogrzać domu. Zapewnienie ogrzewania to niezbędny wydatek, na który pan Czesław sobie nie może pozwolić. Z uwagi na brak zadaszenia, potrzebna jest także blaszana wiata o orientacyjnych wymiarach 3x3m. Mężczyzna obawia się, że pozostałe kilka metrów drewna, ulegnie zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Na jego posesji na ten moment nie ma odpowiednio przygotowanego miejsca do przechowywania opału.

reklama

Chociaż potrzeby są duże, wolontariusze Szlachetnej Paczki z Kolbuszowej wierzą, że uda się sprostać temu zadaniu i sprawić ogromną radość potrzebującemu pomocy mieszkańcowi powiatu kolbuszowskiego. 

Jeżeli tylko znalazłaby się osoba, lub firma, chcąca obdarować i pomóc panu Czesławowi przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia może zadzwonić pod numer telefonu 509 736 184 i zapytać o szczegóły. 

Trzy kluczowe potrzeby 

  • Obuwie - pan Czesław nie posiada odpowiedniego obuwia na zimę, koszt butów to spory wydatek, na który nie może sobie pozwolić przy tak niskich dochodach.
  • Żywność
  • Środki czystości

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama