Reklama

Nie ma ich już wśród nas. Wspominamy zmarłych

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wspominamy tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przypominamy sylwetki kilku osób związanych z naszym powiatem. Choć nie ma ich wśród nas, pozostaną w naszej pamięci.

Jan Cebula 

7 listopada 2019 roku, w wieku 82 lat, zmarł Jan Cebula. Muzykant pochodził z Nowej Wsi, gdzie spędził dzieciństwo i lata młodości. Wraz z żoną Marią zamieszkał w Kolbuszowej w wybudowanym przez siebie domu. Przez całe życie związany był z Kolbuszową i jej instytucjami kultury. 

W latach 50. rozpoczął naukę gry na trąbce i grał w mieleckich orkiestrach dętych. Z biegiem czasu stał się multiinstrumentalistą, opanowując umiejętność gry na klarnecie oraz innych instrumentach dętych, a także na akordeonie. Do lat 90. był liderem kolbuszowskich kapel działających przy Miejskim Domu Kultury. Współpracę z tą instytucją wznowił w 2012 roku.

Delegowany z III edycji Festiwalu Żywej w 2015 roku do udziału w 49. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu osiągnął swój największy sukces, zajmując z kapelą pierwsze miejsce. 


TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: Ponad 400 zmarłych w powiecie kolbuszowskim


 

ks. Adam Dzióba

12 września 2020 roku, w 29 roku kapłaństwa, w wieku 54 lat zmarł duchowny pochodzący z powiatu kolbuszowskiego. Ks. Adam Dzióba był proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krasnem. Pogrzeb duchownego odbył się 17 września w rodzinnej parafii zmarłego pw. Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy (gm. Dzikowiec). 

Ksiądz kanonik dr Adam Dzióba urodził się 28 stycznia 1966 r. w Lipnicy jako syn Bolesława i Anny Tęcza. Egzamin dojrzałości złożył w 1985 r. po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze przemyskiej z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka w  15 czerwca 1991 roku.

Ks. Adam Dzióba w 2008 r. uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim stopień doktora z teologii pastoralnej. W 2007 r. za ofiarną posługę dla Kościoła został odznaczony Expositorium Canonicale. Natomiast w roku 2017 otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu.

 

Jan Niemczyk 

W wieku 70 lat, 10 października 2020 roku, zmarł Jan Niemczyk, były wójt gminy Raniżów. Jan Niemczyk przez lata pracował w samorządzie.

- To był dobry człowiek. Świetny fachowiec

- mówił o byłym wójcie Marek Margański, obecny sekretarz gminy Raniżów. Nasz rozmówca wspomniał, że były wójt w ostatnim czasie chorował. Pogrzeb byłego wójta odbył się 13 października w kościele w Raniżowie. 

Jan Niemczyk współtworzył samorząd gminy od początku lat 90, najpierw jako sekretarz gminy a potem przez dwie kadencje jako wójt Raniżowa. Był również radnym gminnym i powiatowym. W 2010 roku, w pierwszej turze, przegrał wybory z wówczas z 28-letnim Danielem Filą. 

Były wójt był ciekawy ludzi.

- Z każdym spotkanym człowiekiem przywitał się i porozmawiał. O takich ludziach mówi się, że są "i do tańca i do różańca".  Bardzo wiele osób mówi, że o nim, że był dobrym i życzliwym człowiekiem i tak zostanie zapamiętany

- tak o  zmarłym Janie Niemczyku mówił Jan Puzio, szef Rady Gminy w Raniżowie.    

ks. Tomasz Blicharz 

17 października 2020 r. nad ranem zmarł ks. Tomasz Blicharz. Duchowny pochodził z Cmolasu.

 Ks. Tomasz Blicharz urodził się 1981 roku w Kolbuszowej. Pochodził z Cmolasu, święcenia kapłańskie przyjął w 2007 roku w Rzeszowie. Od 2011 roku był katechetą w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Zaczerniu. Był diecezjalnym duszpasterzem Liturgicznej Służby Ołtarza (LSO), kierownikiem Domu Rekolekcyjnego "Effatha". Wcześniej ks. Tomasz pracował w parafii św. Rocha w Rzeszowie-Słocinie i Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie.

  - Wielka strata. Wspaniały człowiek, gorliwy kapłan, dobry przyjaciel, rozchwytywany rekolekcjonista

- napisał o zmarłym ksiądz Lucjan Szumierz.

- To był wspaniały człowiek, prawdziwy ksiądz, który nigdy nikomu nie odmawiał pomocy

- powiedział wieloletni przyjaciel księdza Blicharza - Nie znam osoby, która powiedziałaby o nim złe słowo

- dodał. Ksiądz Tomasz z pasją prowadził młodzieżową drużynę piłkarską. 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 października w Cmolasie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE