Reklama

Nie będzie odkomarzania. Wybrano ekologiczny sposób

Opublikowano:
Autor:

Nie będzie odkomarzania. Wybrano ekologiczny sposób  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Gmina Kolbuszowa zrezygnowała z chemicznego oprysku przeciw komarom. Urzędnicy mają inny pomysł na pozbycie się tych uciążliwych owadów.

Przedstawiciele kolbuszowskiego magistratu uznali, że oprysk byłby szkodliwy również dla pszczół, których populacja i tak jest zdziesiątkowana przez choroby. 

Tutaj zamontują 

- Zdecydowałem o zastosowaniu ekologicznej metody zwiększającej populacje gatunków ptaków z rodziny jerzykowatych. W tym celu zostały już zakupione budki lęgowe, które zostaną zamontowane na obiektach użyteczności publicznej, tym samym dając szansę ptakom na ulokowanie się w nich - informuje burmistrz Jan Zuba. 

Ptasie rodziny 

Jerzyki zwyczajne naturalnie występują na terenie całej Europy i są to ptaki, które żywią się przede wszystkim drobnymi owadami szczególnie komarami, mogąc ich schwytać dziennie około 20 tysięcy.

- Żyją w koloniach, w związku z czym zasadne jest instalowanie budek w grupach, umożliwiając na osiedlenie się w nich ptasich rodzin jeszcze w tym roku. Natomiast niezasiedlone, będą czekały na swoich mieszkańców przez przyszłe lata - wyjaśnia włodarz gminy Kolbuszowa. 

Niechciane owady

Jak zaznacza Jan Zuba, głównym celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie spadkowi populacji jerzyka zwyczajnego, będącego pod ochroną, która maleje przede wszystkim z powodu prac termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych. - Zwiększenie populacji tego gatunku na terenach naszej gminy pozwoli na osiągniecie długofalowego efektu redukcji liczebności niechcianych owadów - dodaje burmistrz. 

 

- Zgodnie z opinią ornitologów, najbardziej odpowiednie do montażu budek dla jerzyków będą wysokie obiekty (minimum 5 metrów nad ziemią) z wolną przestrzenią, z których mogłyby swobodnie wylatywać - mówi Jan Zuba. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE