Reklama

Nazywani są często "antyszczepionkowcami" i unikają obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Mamy dane sanepidu w Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Nazywani są często "antyszczepionkowcami" i unikają obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Mamy dane sanepidu w Kolbuszowej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Nazywani są często "antyszczepionkowcami" i unikają obowiązkowych szczepień swoich dzieci | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook
WIADOMOŚCI Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej podsumowała rok 2022 i porównała go z ubiegłymi latami. Jest duży spadek wyszczepialności najmłodszych.

Jak wskazuje Barbara Dudzińska, dyrektor kolbuszowskiego sanepidu zauważalny jest spadek obowiązkowych szczepień u dzieci. Pomimo działań podejmowanych ze strony personelu punktów szczepień jak również powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej problemem pozostają nadal osoby uchylające się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych.

- Znaczny wzrost liczby takich osób w skali ogólnopolskiej ma również swoje odbicie w powiecie kolbuszowskim. W roku 2022 w wyniku podjętych działań zaszczepiono 28 dzieci, których rodzice początkowo deklarowali odmowę szczepień. Na koniec 2022 r. wykazano 136 dzieci, w przypadku których rodzice uchylają się od wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych. Analogicznie do roku poprzedniego nieznacznie spadła liczba osób uchylających się od wykonania obowiązku szczepień ochronnych

- czytamy w podsumowaniu kolbuszowskiego sanepidu.

W celu utrzymania odporności populacji kontynuowane są działania informacyjne prowadzone m.in. przez sanepid w Kolbuszowej.

- Choroby zakaźne, którym zapobiega się za pomocą szczepień ochronnych, są nadal realnym zagrożeniem, zwłaszcza dla dzieci. Sytuacja epidemiologiczna takich chorób, jak: gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, poliomyelitis, odra, różyczka i świnka, wirusowe zapalenie wątroby typu B, pneumokoki zależna jest od poziomu realizacji szczepień ochronnych

- wskazują pracownicy sanepidu.

Jak czytamy dalej w raporcie, skuteczność działania szczepionek zależy między innymi od zachowania prawidłowego cyklu szczepień i odstępów czasu między kolejnymi dawkami szczepień. Niezbędna jest do tego ścisła współpraca między lekarzem i pielęgniarką oraz stałe uświadamianie rodzicom celowości prowadzonych szczepień.

Poniżej znajdują się dane dotyczące obowiązkowych szczepień u dzieci, przedstawione przed sanepid w Kolbuszowej. 

 

 

 

 

 

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy