Reklama

Nazwy ulic w Cmolasie z opóźnieniem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Nazwy ulic w Cmolasie z opóźnieniem - Zdjęcie główne

Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, podkreślił, że gmina chce zakończyć temat z nazwami ulic najpóźniej do końca czerwca. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od ponad pół roku ciągnie się sprawa z nadaniem nazw ulic w Cmolasie. Miała ona zakończyć się w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy zyskają nowe adresy najwcześniej na przełomie maja i czerwca.

W Cmolasie głównym tematem wciąż pozostaje kwestia nazwania ulic i przenumerowania domów. Wraz ze zmianą numeru domu mieszkańcy będą musieli wymienić tabliczki znajdujące się na budynkach. Urząd Gminy w Cmolasie przedstawił szczegółowe informacje, jakie obowiązki związane ze zmianą adresów spoczywać będą po stronie gminy, a jakie po stronie mieszkańców. 

Skąd opóźnienie?

Sprawa nadania nazw ulicom we wsi rozpoczęła się jeszcze w połowie 2022 roku. Radni z cmolaskiej gminy debatowali wraz z mieszkańcami nad poszczególnymi nazwami kilkukrotnie na komisjach. 

Ostatecznie wybrano nazwy poszczególnych traktów, ale wciąż nie ma finału sprawy. Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, poinformował, że rada gminy podejmie ostateczną uchwałę na ten temat na pierwszej styczniowej sesji (26 stycznia). Po tym sprawa wróci do firmy zajmującej się nadaniem nazw ulic, która to ostatecznie wskaże, które numery będą należeć do konkretnych traktów z konkretną nazwą. Ma na to czas do końca kwietnia. Po tym terminie gmina poszuka wykonawcy, który zajmie się wykonaniem tablic z nazwami i ustawieniem ich w poszczególnych częściach wsi. Sekretarz Posłuszny zaznacza, że gmina chce zamknąć temat najpóźniej do końca czerwca tego roku. 

Koszty przedsięwzięcia 

Prognozowane koszty związane z zaprojektowaniem przebiegu ulic oraz przenumerowaniem domów zostały skalkulowane na podstawie zapytania cenowego. Koszty przedstawiają się następująco: opracowanie dokumentacji wynieść ma 28 572,90 zł, tablica dwustronna z nazwą ulicy, w zależności od jej wielkości, kosztować ma od 116 do 135 zł za sztukę. Do tego należy doliczyć słupki i ich montaże, co daje koszt około 200 zł za słupek. Zakładając, że tablic i słupków będzie około 100 w całym Cmolasie, koszty wahają się w granicach 60 tys. zł. Przedstawione koszty są jednak prognozami i mogą ulec zmianie. 

Osobom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy doręczane będą zaświadczenia o zmianie adresu zameldowania z dotychczasowego na nowy, zawierający nazwę ulicy i numer domu. Na podstawie tego zaświadczenia można będzie udokumentować aktualny adres zameldowania, a także dokonać aktualizacji danych adresowych w różnych instytucjach oraz zmienić niektóre dokumenty.

Po zmianie numerów powinna nastąpić wymiana tabliczek z numerami porządkowymi na domach.

Drogi prywatne

Jeżeli współwłaściciele drogi prywatnej nie osiągną zgody co do nazwy swojej ulicy, względnie proponowana nazwa jest niestosowna. Rada gminy ma możliwość nienadawania nazwy drodze prywatnej. W takiej sytuacji budynki położone przy tej drodze zostaną przyporządkowane do najbliższej ulicy.

Propozycja nadania nazw drogom gminnym była konsultowana na zebraniach wiejskich sołectw Cmolas i Dąbrówka, które w zdecydowanej większości uczestników zebrania wyraziły zgodę na wprowadzenia nazw. Na podstawie uchwał zebrań wiejskich rada gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do zaprojektowania przebiegu ulic z wykonaniem przenumerowania  adresowego nieruchomości.

Zestawienie nowych adresów będzie wysyłane z urzędu do:

 • zakładu energetycznego
 • zakładu gazowniczego
 • Urzędu Statystycznego
 • Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej
 • Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej (ewidencja gruntów i budynków)
 • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Mielcu
 • Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Narodowego Funduszu Zdrowia
Mieszkańcy sami muszą zaktualizować dane w:

 • bankach
 • CEIDG - działalność gospodarcza
 • miejscach pracy
 • szkołach, uczelniach
 • innych podmiotach

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy