Reklama

Nauczyciele z powiatu kolbuszowskiego przyłączają się do ogólnopolskiego strajku

Opublikowano: wt, 2 kwi 2019 06:30
Autor:

Nauczyciele z powiatu kolbuszowskiego przyłączają się do ogólnopolskiego strajku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W referendach, które szkoły miały przeprowadzić do 25 marca, zapytano pracowników tych placówek, czy są za przeprowadzeniem strajku od 8 kwietnia tego roku, w związku z niespełnieniem żądania dotyczącego podwyższenia ich wynagrodzenia o 1 tys. zł z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

- To, że dana szkoła zdeklarowała się, że jest za strajkiem, nie jest to tożsame z tym, że podejmie strajk. Placówki mają czas do 8 kwietnia - mówi Władysław Koźmic, przedstawiciel Związku Nauczycielskiego w Kolbuszowej. -  My cały czas liczymy na to, że dojdzie do kompromisu między związkami zawodowymi i że nie dojdzie to tak drastycznych i radykalnych działań, jakimi są akcje protestacyjne w całej Polsce - dodaje nasz rozmówca.

 

Przyjdą nie pracować

Co o całej sytuacji mówią nauczyciele? - Ludzie po prostu są zbulwersowani tym, co strona rządowa opowiada, jak nastawia anty środowisku oświatowemu społeczeństwo, to utwierdza ich w przekonaniu, że te działania są potrzebne - powiedział w rozmowie z Korso Koźmic.

Zatem, jak będzie wyglądał strajk? - Strajk będzie polegał na tym, że pracownicy przyjdą do szkoły, ale powstrzymają się od wykonywania pracy - wyjaśnił przedstawiciel ZNP i dodał: - Dyrektorzy szkół dostaną pisma od zarządu oddziału ZNP, że decyzją pracowników będzie organizowany od 8 kwietnia strajk - podsumował.

Władysław Koźmic ma już dane dotyczące liczby placówek z gminy Kolbuszowa, które przyłączą się do ogólnopolskiego protestu. - Na podstawie ustnych informacji z gminy Kolbuszowa wiem, że wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy wezmą udział w strajku. Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej również opowiedział się za przyłączeniem do akcji protestacyjnej. Szkoła Specjalna z Kolbuszowej Dolnej także zamierza strajkować - dodał nasz rozmówca. 

Bez Huciny 

W rozmowie z nami Agnieszka Skiba zaznaczyła, że wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Niwiska przyłączą się do strajku. Wyjątkiem jest szkoła z Huciny, która jest placówką prowadzoną przez  stowarzyszenie. Gimnazjum Publiczne im. Świętej Królowej Jadwigi w Niwiskach również jest za podjęciem akcji protestacyjnej.

Na chwilę obecną procentowych informacji, co do przeprowadzonych referendów Agnieszka Skiba, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego, nam udzielić nie zechciała.

 

Cmolas strajkuje

 

Jak poinformował nas Andrzej Stec, przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego, na terenie gminy Cmolas trzy szkoły przystąpią do ogólnopolskiego strajku. - Nieosiągnięcie porozumienia między stronami sporu zbiorowego, tj. między Zarządem Oddziału ZNP w Cmolasie a pracodawcą (szkołą) w postępowaniu mediacyjnym otwiera drogę do zorganizowania akcji strajkowej - informuje Andrzej Stec. - Strajk ogłaszany jest po uzyskaniu zgody pracowników i innych osób uprawnionych do jej wyrażenia w formie referendum.

Jak dodaje nauczyciel, zostały powołane komisje referendalne, które przeprowadziły referenda w Szkole Podstawowej w Cmolasie, Szkole Podstawowej w Trzęsówce oraz w Szkole Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich. Najwięcej, bo 90 proc. nauczycieli, opowiedziało się za strajkiem w cmolaskiej szkole. W Trzęsówce za było 89 proc, natomiast w Ostrowach Tuszowskich 66 proc.

- Nauczyciel po przyjściu do pracy decyduje wpisem na listę, czy strajkuje. Jeżeli nie wpisze się na listę, zgłasza się do dyrektora, który przydziela mu pracę, zajęcia - informuje przedstawiciel ZNP z terenu gminy Cmolas.

Jak poinformował Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, sytuacja jest trudna, dlatego że strajki w szkołach nie są nigdy potrzebne. Jak dodaje włodarz, takie protesty zawsze uderzają w dzieci, natomiast sprawy płacowe dla nauczycieli powinny być już dawno załatwione na szczeblu najwyższym.

Trzy w Raniżowie

Jacek Wiącek, przedstawiciel ZNP w Raniżowie, poinformował nas we wtorek, 26 marca, że referenda wśród nauczycieli zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu (trwały od 20 do 22 marca). 

Odbyły się w siedmiu placówkach działających na terenie gminy. W trzech z tych szkół, nauczyciele zdecydowali, że przyłączą się do ogólnopolskiego strajku. "Za"w  referendum zagłosowali nauczyciele z Zespołu Szkół w Raniżowie (69 proc.), Zespołu Szkół w Woli Raniżowskiej (77 proc.) oraz gimnazjum w Raniżowie – 86 proc. 

W czterech pozostałych szkołach: Zespole Placówek Oświatowych w Mazurach, SP w Staniszewskiem, SP w Zielonce i SP w Posuchach, strajku nie będzie.

 

Więcej w aktualnym numerze Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (38)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +9 / -0

  USA

  Czy to nie jest ten pan, który na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia zasuwał w USA ? Pewności nie mam , ale coś takiego słyszałam. Jeśli tak, to by tłumaczyło jego powołanie, do czego je ma . Portfel, a nie dzieci i praca w zawodzie nauczyciela są ważne ..

 • 3 lata temu | ocena +9 / -0

  Marian

  Jak biedni są nauczyciele, a w szczególności Gaweł, można zobaczyć w internecie sprawdzając oświadczenie majątkowe, gdyż , jak radny gminny takie musiał złożyć . Warto zerknąć , by zobaczyć ile zarabia, a kwota jest niebagatelna . To nie jest żadna dbałość o o oświatę, a jedynie o własną kieszeń .

 • 3 lata temu | ocena +14 / -0

  realista

  Problemem jest karta nauczyciela, zlikwidować ten PRL-owski wynalazek, jakość nauczania jest różna i pensja też powinna być różna. Nauczyciele którzy osiągają sukcesy w nauczaniu powinni być docenieni a miernotom powinno się pensje poucinać. Niestety tych słabych tak łatwo zwolnić nie można "bo karta". To nie komuna, że wszyscy mają mieć... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +12 / -1

  Byku

  Pała i zimna woda na tych obiboków!

  • 3 lata temu | ocena +2 / -7

   as

   Po komentarzu wnioskuję żeś matołek i w szkole miałeś duże problemy

 • 3 lata temu | ocena +10 / -0

  gosc

  cmolenscy nauczyciele jeszcze czuc komunizmem i mentalnoscia komunistyczna

 • 3 lata temu | ocena +10 / -0

  josef

  no to czerwone pajaki nauczycieli w cmolasie za komuna marsz do strajku

  • 3 lata temu | ocena +11 / -0

   Cmolesiok

   Czerwono pajencyna łopletła szkołe. Strach posyłać dzieci.

 • 3 lata temu | ocena +9 / -0

  Heh

  Xd po prostu xd

 • 3 lata temu | ocena +5 / -8

  qwerty

  Chcemy mieć porządnie wykształcone dzieci ? Stąd musimy zapłacić nauczycielom porządne pieniądze. Obecnie na nauczycieli idą często życiowe ciapy. Bo umówmy się że bardzo dobry student chemii, matematyki biologii czy fizyki oglądnie się w pierwszej kolejności za pracą w korporacji. Dlatego że tam zarobi dużo więcej niż w szkole. Trzeba więc odwróci... Rozwiń

  • 3 lata temu | ocena +5 / -0

   Szymon

   Prawdziwy nauczyciel z powołania , z wiedzą i pasją nauczy dzieci ile potrafi bez strajku i podwyżki. Oni naprawdę zarabiają dobrze w porównaniu z innymi .W sumie to taki prawdziwy nauczyciel na pewno nie będzie strajkował i zostawiał dzieci . Jeśli głąbowi dołożyć nawet 2 tysiące, to niestety nadal pozostanie głąbem, a dziecko nic z tego nie skorz... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +14 / -1

  leń

  Mam wrażenie, że wybierając zawód nauczyciela nikt nie wiedział, że będzie uczył, dzieci...i za ile... a przecież to nie stało się wczoraj w nocy, że w szkole trzeba uczyć, a zarobki są średnie... Każdy z nas wybierając jakiś zawód- zna jakie są plusy, jakie minusy danej pracy.. Więc teraz można domniemywać, że skoro nauczycielowi jest tak źle i ci... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +9 / -0

  Foto

  Jak radny z Ostrów Tuszowskich został twarzą ZNP.

  • 3 lata temu | ocena +8 / -0

   Cmolesiok

   Łoświadcenie pana radnego: http://cmolas.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2019_03/BIPF58421A33E08FZ/2019-03-10_Gawel_Ryszard.pdf

   • 3 lata temu | ocena +6 / -0

    Księgowa

    http://cmolas.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2015_06/BIPOLD001302/1302.pdf A to zarobki pana nauczyciela z 2012 roku. Raczej teraz niższych nie ma .

 • 3 lata temu | ocena +4 / -13

  Dziecko nauczyciela

  Wszystkim, którzy zazdroszczą nauczycielom warunków pracy, liczby godzin, wysokości wynagrodzenia, chce powiedzieć, przekwalifikuje się i sam zostań nauczycielem, będziesz miał tak samo dobrze

 • 3 lata temu | ocena +13 / -2

  Franek

  Strajk w szkołach podstawowych na wsi to jakaś parodia. Mało uczniów w klasach a i tak nie da się ich czegoś nauczyć. Później najlepiej korepetycje brać. Zadań pełno do domu niech rodzice uczą dziecko. Kartkówki sprawdziany? 10 prac nauczyciel w trakcie lekcji poprawi. Pensja zasadnicza może i 2000zl tyle że nik Nie mówi już o stałych dodatkach ja... Rozwiń

 • 3 lata temu | ocena +7 / -14

  Nauczycielka

  Do pracy dojeżdżam do Rzeszowa, o 6,30 wychodzę zostawiając swoje dzieci i jadę do szkoły opiekować się cudzymi. W szkole jestem do 14.30 bo prócz swoich lekcji mam okienka, zajęcia dodatkowe, organizację imprez i wycieczek, pisanie dokumentacji szkolnej i opinii o niepełnosprawnych uczniach na potrzeby rodziców, itd. W każdy pon. mam... Rozwiń

  • 3 lata temu | ocena +6 / -0

   Karolina

   Jesteś taka biedna i sponiewierana przez zawód, mam dla ciebie dobrą radę . Zmień zawód i przestań , jak to piszesz zajmować się cudzymi dziećmi . Wiesz co ? Nie nadajesz się na nauczyciele ,m żaden prawdziwy nauczyciel nie powie, że opiekuje s, czy zajmuje się cudzymi dziećmi ! Nigdy nie chciałabym, żeby moimi dziećmi zajmował się ktoś taki , jak ... Rozwiń

  • 3 lata temu | ocena +11 / -2

   Cmolesiok

   To w Rzeszowie ni ma roboty i czeba do Cmolasa jechać?

 • 3 lata temu | ocena +16 / -4

  Rodzic

  Podajcie do publicznej wiadomości listy tych nauczycieli z ZNP, którzy będą strajkować.

  • 3 lata temu | ocena +11 / -0

   Cmolesiok

   Może prezes mo liste.

 • 3 lata temu | ocena +17 / -3

  Cmolesianin

  Komunistyczny beton z ZNP nie nadaje się do nauczania dzieci.

 • 3 lata temu | ocena +15 / -5

  rabek

  no i tak komunistyczni wychowankowie prlu beda strajkowac z takimi to na bialorus jak im sie nie podoba polska rzeczpospolita .nawet w kulturze nie potrafia wychowac mlodziezy a co dopiero mowic o mowieniu prawdy historycznej tejze mlodziezy jeszcze czuc prlowski komunizm i widac w tych nauczycielach mentalnosc czerwona prlu

  • 3 lata temu | ocena +3 / -7

   Bdhsj

   Rabek od wychowyeania sa rodzice, nauczyciel moze wspomagac... trudno ze teraz trzeba wychowywanie zaczac od rodzicow...

   • 3 lata temu | ocena +5 / -0

    gosc

    to niech sie poloza i leza obiboki niedoszkoleni w cmolasie prlowscy

 • 3 lata temu | ocena +18 / -8

  Zbiko

  Chcą strajkować to ok ale niech przepracują 40 godzin tygodniowo.Nauczyciel przepracuje parę godzin w tygodniu,Ferie mają płatne,wakacje płatne i inne dni wolne.Jak nie chcą pracować to przyjdą inni na to miejsce.Nauczyciel idzie do szkoły około 10.00 a wraca o 12.30 i to jest dzień pracy.

  • 3 lata temu | ocena +3 / -10

   Mąż i ojciec

   Jakoś nie widzę by moja żona nauvzycielka matematyki w liceum wracała o 12.3o.Siedzi w szkole do 15 i ma maturzystow (3 klasy po 45 uczniów ) i sprawdzala 3 probne matury wstajac przez caly tydzien o 3 nad ranem wraz z weekend ami a szla spac o 24 bo mamy dwójkę dzieci o ktore tez zabiega.Nie licze jej wychowawstwa wycieczek konkursów i kupowani... Rozwiń

   • 3 lata temu | ocena +6 / -0

    absolwent LO

    Jeśli to nauczycielka z kolbuszowskiego liceum, a ty też tam uczysz, to masakra !!! Z nauczycielami nie macie nic wspólnego !

  • 3 lata temu | ocena +2 / -7

   Mlody

   Oj Zbiko. Zes sie nie uczyl bo bys tez mial tak dobrze....

  • 3 lata temu | ocena +4 / -15

   A

   Ciekawe kto przyjdzie za takie śmieszne pieniądze ? Nauczyciele kształcą młodych ludzi. Między innymi tych którzy za ileś lat będą elita tego narodu. Musza wiec być dobrze wynagradzani za swoją prace

   • 3 lata temu | ocena +6 / -0

    uczeń

    Nauczyciel beczący , jak krowa, czy kwiczący , jak świnia....Elita ...

  • 3 lata temu | ocena +6 / -13

   Bob

   A poprawa sprawdzianów, kartkówek, pisanie konspektów, prowadzenie wywiadówek, przygotowanie do każdej lekcji ? Kto w tym czasie robi ? Może krasnoludki ? Proszę bardzo zostań nauczycielem. Gwarantuje ze poświecisz na ta prace więcej niż 40h w tygodniu

 • 3 lata temu | ocena +15 / -0

  felek

  To teraz korki będą za darmo-hurra!

 • 3 lata temu | ocena +15 / -0

  Naczelnik

  A w Majdanie strajku nie ma tak i dobrze wójt placi

  • 3 lata temu | ocena +9 / -0

   jmajdaniak

   Bo u nas to nauczycuele sa z powolania . Oni nawet pracuja za darmo. No i ciesza sue ze wovole maja prace.

  • 3 lata temu | ocena +6 / -0

   taki jeden

   ale tylko ksiezom za ich zawsze wyrizniajaca prace . Ale to wystarczy , by reszta czula sie dowartosciowana

 • 3 lata temu | ocena +13 / -1

  WilczekPL321

  uff dobrze że jestem z huciny