Reklama

Nauczyciele otrzymają dodatki pieniężne za wychowawstwo

Opublikowano:
Autor:

Nauczyciele otrzymają dodatki pieniężne za wychowawstwo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Także dyrektorzy szkół będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Marian Posłuszny, sekretarz gminy Cmolas, przedstawił na ostatniej sesji projekt uchwały dotyczący zmian w regulaminie wynagrodzeń nauczycieli. - Zmieniają się jedynie stawki. Podnosimy wysokość dodatku funkcyjnego - wyjaśnił sekretarz Posłuszny. Na podwyżki mogą liczyć dyrektorzy, wicedyrektorzy oraz wychowawcy. Opiekunowie stażu także otrzymają dodatek. 

Opinia pozytywna, ale...

Jak zaznaczył sekretarz cmolaskiej gminy, urząd otrzymał pozytywną opinię od związku Solidarność w Rzeszowie oraz od oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cmolasie. Opinia ZNP nie była jednak niejednoznaczna. - Skierowaliśmy ten projekt uchwały do Komisji Oświaty, która zaopiniowała projekt praktycznie pozytywnie - nadmienił Marian Posłuszny. 

Ryszard Gaweł, radny z Ostrów Tuszowskich, potwierdził, że komisja zajęła się tą sprawą. - Głosowanie nie było jednomyślne - mówił podczas sesji. - Głosujemy jedynie nad fragmentem regulaminu wynagrodzeń, który pewnie będzie jeszcze zmieniany. Niejednoznaczność polegała na tym, że mieliśmy gradację dodatku dla nauczycieli, związanego z wychowawstwem w zależności od liczby uczniów w klasie. Teraz ta gradacja zniknęła i wszyscy wychowawcy, niezależnie ilu uczniów jest w klasie, czy jest ich czwórka czy jest ich trzydzieścioro, mają ten sam dodatek. Stąd też nasze głosowanie nie było jednoznaczne. Kwestia rozbija się o pieniądze, jak zawsze - wyjaśnił radny Gaweł, który jest nauczycielem w SP w Cmolasie. 

Kto ustala dodatek? 

Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, dopytywał, jakie są kryteria przyznawania tego dodatku dla dyrektorów. - Bo różnica jest dosyć duża. Pieniądze wzbudzają emocje. Jakie są kryteria przyznawania danej kwoty? Czy jest jakiś regulamin przyznawania i kto ustala kwoty tych dodatków funkcyjnych dla dyrektorów - prosił o odpowiedź rajca.  

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, poinformował, że to należy do jego obowiązków. - W ustalaniu wysokości dodatku dla dyrektorów staram się być obiektywny. Staram się maksymalnie wynagradzać za pracę dyrektorską - podkreślał włodarz. - Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja. Staram się, aby te dodatki były jak najwyższe, ponieważ dobrych nauczycieli, dobrych dyrektorów zawsze trzeba wynagradzać - skwitował szef gminy. 

Jak dodał sekretarz Posłuszny, wysokość dodatku ustala ściśle regulamin. Wysokość dodatku funkcyjnego uzależniona jest między innymi od liczby uczniów, liczby kadry, stażu pracy dyrektora. 

14 radnych zagłosowało za uchwałą. Jedynie Ryszard Gaweł, radny i zarazem nauczyciel w szkole w Cmolasie, wstrzymał się od głosu. 


  • Wychowawca klasy oraz oddziału przedszkolnego otrzyma miesięczny dodatek w wysokości 300 zł. Opiekun stażu natomiast 50 zł.

Wysokość miesięcznego dodatku:

  • dyrektor szkoły liczącej do 8 oddziałów - od 200 do 600 zł
  • dyrektor szkoły liczącej do 16 oddziałów - od 250 do 800 zł
  • dyrektor szkoły liczącej powyżej 16 oddziałów - od 300 do 1000 zł
  • wicedyrektor szkoły - od 200 do 600 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE