Reklama

Najważniejsze inwestycje na 2023 rok w gminie Raniżów. Sołtysowi Mazurów nie do końca spodobał się podział milionów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Najważniejsze inwestycje na 2023 rok w gminie Raniżów. Sołtysowi Mazurów nie do końca spodobał się podział milionów - Zdjęcie główne

Sołtys Jan Adamczyk z Mazurów zwrócił uwagę na to, że w dużej mierze pieniądze z Polskiego Ładu idą na inwestycje w Raniżowie i Woli Raniżowskiej. Przypomniał on, że w Mazurach także są pilne zadania do wykonania.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Radni z gminy Raniżów jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową na 2023 rok. Jakie najważniejsze inwestycje zaplanowano do realizacji?

Dochody gminy Raniżów sięgają ponad 37 milionów złotych. Wydatki to około 40 milionów złotych. Jak tłumaczyła na ostatniej sesji (29 grudnia) Małgorzata Puzio, skarbniczka gminy, deficyt w 2023 roku sięgnie ponad 2,5 miliona złotych. Na inwestycje, czyli remonty dróg czy inne prace, zabezpieczono ponad 10 milionów złotych. Większość tych pieniędzy pochodzić ma z funduszu Polski Ład. 

Kasa na drogi

Gmina Raniżów postanowiła w 2023 roku przeznaczyć ponad 4 miliony złotych na drogi. Przebudowana zostanie m.in. ul. Polna i Malinowa w Raniżowie. Remont przeprowadzony zostanie także na odcinku Wola Raniżowska - Stece oraz Wola Raniżowska Kąty. 

Remontu doczekać mają się także trakty Raniżów - Wilki i Zielonka - Bąki. Gmina chce także wykonać ścieżkę rowerową przy ul. Brzozowej oraz zmodernizować chodnik w Mazurach na odcinku 250 metrów. 

Chodniki w gminie

Raniżowscy radni zdecydowali się także przeznaczyć pół miliona złotych na budowę dwóch chodników. Mowa tutaj o około 500-metrowym trakcie, który znajdzie się przy ul. Słonecznej w Raniżowie - od drogi wojewódzkiej w kierunku fabryki mebli. 

Drugi z chodników będzie kontynuacją już istniejącego w Woli Raniżowskiej. Dobudowane tam zostanie około 650 metrów.  - Jest to aż 500 tys. zł i tylko 500 tys. Chodniki są drogie. Przy ulicy Słonecznej jest to rozpoczęcie budowy, a w Woli Raniżowskiej kontynuacja - mówił na sesji Karol Ozga, radny z Raniżowa. 

Radny Bronisław Stec dodał z kolei, że cieszy go 10 848 937 zł, które są przeznaczone całościowo na inwestycje. 

- Po części są to środki pozyskane z Polskiego Ładu, to jest w granicach 7 milionów złotych. Myślę, że ta kwota pozwoli wykonać wiele inwestycji. Myślę, że bardzo dobrze jakby udało się wszystkie inwestycje wykonać - podkreślił samorządowiec, który jest przewodniczącym komisji finansów w raniżowskiej gminie.  

Tylko Raniżów i Wola

Jan Adamczyk, sołtys Mazurów, odniósł się do budżetu na 2023 rok oraz do dotacji z Polskiego Ładu.

- Słucham i z tego Polskiego Ładu to tak widzę, że tylko Raniżów i Wola, Raniżów i Wola nikt więcej nie dostaje pieniędzy

- zwrócił uwagę gospodarz Mazurów. 

Zaapelował on do całej rady, aby pochyliła się nad tym. - Całą moją kadencję walczę o drogę na Olszowę i do tej pory nie ma. Jest to krótki odcinek, 500 - 600 metrów. Co się wójta zapytać, to odpowiada, że robi projekt. Robi pięć lat projekt i dalej nic z tego nie ma. Proszę też na przyszłość o takich sprawach myśleć - apelował Jan Adamczyk. 

Sołtys zwrócił także uwagę na przeznaczenie 500 tys. zł na chodniki przy drogach powiatowych w Raniżowie i Woli Raniżowskiej. Zaznaczył, że mieszkańcy Mazurów także mieszkają przy drodze powiatowej, przy której jest znacznie więcej domów, porównując ją z ulicą Słoneczną w Raniżowie. - Wypadałoby też przemyśleć i zaplanować jakąś część chodnika w Mazurach - dodał sołtys Adamczyk.

Najważniejsze inwestycje w gminie Raniżów do wykonania w 2023 roku:

  • Modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Woli Raniżowskiej - 650 tys. zł
  • Przebudowa infrastruktury drogowej na terenie gminy - 2 900 000 zł
  • Rewitalizacja rynku w Raniżowie i placu w Woli Raniżowskiej - 1 275 000 zł
  • Budowa oraz przebudowa infrastruktury kulturalnej i sportowej - 3 245 000 zł
  • Wykonanie sceny plenerowej przy bibliotece w Raniżowie - 124 tys. zł
  • Wykonanie projektu oświetlenia na ul. Lipowej w Raniżowie - 12 tys. zł
  • Wykonanie oświetlenia w Porębach Wolskich - 20 tys. zł
  • Dobudowa podłogi tanecznej przy Domu Ludowym w Zielonce - 33 909 zł
  • Wykonanie ogrodzenia i boiska do siatkówki w Staniszewskiem - 40 672 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy