Reklama

Nadleśnictwo Kolbuszowa sprzedaje choinki. Czy mieszkańcy chętnie je kupują?

Opublikowano:
Autor:

Nadleśnictwo Kolbuszowa sprzedaje choinki. Czy mieszkańcy chętnie je kupują? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do świąt Bożego Narodzenia pozostaje już tylko kilka dni. W domach zaczynają się intensywne przygotowania. Wiele osób ubrało już swoje drzewka bożonarodzeniowe, inni czekają, żeby ubrać choinkę tradycyjnie w Wigilię. Często stajemy przed dylematem, jaką choinkę kupić - żywą czy sztuczną.

Żywa bez wątpienia daje niepowtarzalny efekt, nastrój i zapach roznoszący się po całym domu. Inni wolą prostsze rozwiązania i kupują sztuczne choinki. Zwolennicy plastikowych drzewek zgodnie twierdzą, że nie mają problemu z igłami spadającymi z naturalnej choinki, a te sztuczne służą im przez lata. Ci drudzy zaś trzymają się tradycji i wolą bardziej ekologiczne rozwiązania i żywe iglaki. 

Nadleśnictwo Kolbuszowa wyszło z inicjatywą sprzedaży i już kolejny rok oferuje duży wybór drzewek iglastych. -  Najczęściej kupowanym drzewkiem jest świerk. Dużą popularnością cieszyła się również sosna - mówi Natalia Batory, przedstawicielka nadleśnictwa. 

Duże zainteresowanie 

Sprzedaż drzewek w Nadleśnictwie Kolbuszowa cieszy się dużym zainteresowaniem. Pracownicy doradzają wybór naturalnej choinki w zamian za sztuczną, która rozkłada się setki lat w środowisku. W ubiegłym roku nadleśnictwo sprzedało około 500 sztuk drzewek. - W 2019 roku sprzedaliśmy 349 drzewek - wylicza Natalia Batory.

 Mieszkańcy naszych okolic najczęściej kupują świerki. - Dużą popularnością ciesz się również sosna - nadmienia pani Natalia.

 Kupujący mogą liczyć także na darmową jemiołę, która również nadaje niepowtarzalny świąteczny klimat w domu. Wraz z zakupionym drzewkiem otrzymują także gałązki na stroiki świąteczne.  

Kradzieże w lesie

Czy nadal zdarzają się kradzieże drzew, szczególnie w okresie przedświątecznym? - Niestety tak - potwierdza Natalia Batory. - Jednak z roku na rok ilość kradzieży się zmniejsza. W okresie przedświątecznym tereny leśne patrolowane są przez Straż Leśną i naszych pracowników, co zapewne skutecznie zniechęca do kradzieży - dodaje.

Nadleśnictwo Kolbuszowa prowadzi również sprzedaż świerków w doniczkach, które na wiosnę można posadzić na działce obok swego domu. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie.
Po świętach niepotrzebną choinkę można rozdrobnić na mniejsze części i skompostować. Kompost można użyć do ogrodu. Albo użyć w ogrodzie do przykrycie na zimę krzewów.

Jak informuje kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy KPP w Kolbuszowej, nielegalne pozyskiwanie drewna z lasu to wykroczenie. Jeżeli ktoś w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie drzewo z lasu wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Grzywna może wynosić nawet 5 tys. złotych. - Co istotne, usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne - nadmienia przedstawicielka kolbuszowskiej policji. - W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 sąd orzeka nawiązkę w wysokości podwójnej wartości wyrąbanego, ukradzionego lub przywłaszczonego drzewa, a ponadto, jeżeli ukradzione lub przywłaszczone drzewo nie zostało odebrane, orzeka obowiązek zapłaty jego równowartości - dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE