Reklama

Mieszkanka powiatu kolbuszowskiego zatrzymana przez policjantów w Niwiskach. Teraz odpowie przed sądem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP Kolbuszowa

Mieszkanka powiatu kolbuszowskiego zatrzymana przez policjantów w Niwiskach. Teraz odpowie przed sądem - Zdjęcie główne

Nietrzeźwa kobieta została zatrzymana przez kolbuszowskich policjantów. | foto KPP Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowscy policjanci zatrzymali do kontroli 53-letnią kobietę podczas patrolu w Niwiskach. Okazało się, że wsiadła za kierownicę samochodu pod wpływem alkoholu.

W poniedziałek, 9 stycznia, około godz. 8 kolbuszowscy policjanci patrolujący gminę Niwiska zatrzymali do kontroli kierującą volkswagenem. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że 53-latka, mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, była pod wpływem alkoholu. Miała ona 0,24 promila w wydychanym powietrzu. 

 

- Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy. W sprawie trwa postępowanie wyjaśniające. Mieszkanka za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu odpowie przed sądem

- poinformowała Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej. 

Różnica między po spożyciu a pod wpływem

Jeśli stężenie alkoholu we krwi wynosi między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza), to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.

Jeśli okres zakazu trwał dłużej niż 1 rok przed zwrotem dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów mechanicznych osoba taka musi przejść kontrolne sprawdzenie kwalifikacji przystępując do stosownego egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Nie tylko kierowca, ale i pasażer

Wprowadzenie do definicji stanu nietrzeźwości zwrotu „prowadzi do” odnosi się do kierujących, którzy bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdu spożywali alkohol, który nie zdążył jeszcze w całości przeniknąć do krwiobiegu. Słowa "prowadzi do" pozwalają na przyjęcie, że sprawca był w stanie nietrzeźwości, jeśli spożył taką ilość alkoholu, który po pełnej absorpcji spowoduje przekroczenie progu nietrzeźwości. Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi kodeks karny.

§1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
§2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w §1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Odpowiedzialność za ten czyn może ponosić nie tylko osoba kierująca pojazdem, ale również współsprawca, podżegacz lub pomocnik. Pasażer lub każda inna osoba, zachęcając lub godząc się na picie alkoholu przez kierowcę, a następnie dopuszczając go do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości popełnia przestępstwo w formie podżegania, lub pomocnictwa do art. 178a.

Przestępstwo opisane w § 1 może być popełnione w każdym miejscu, w którym odbywa się ruch pojazdów. Nie musi więc to być droga publiczna. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy