Grupa mieszkańców Woli Raniżowskiej postanowiła pomóc bocianom, które zeszłorocznej wiosny chciały wybudować gniazdo na jednym z budynków we wsi.
Postanowili, że już teraz (w styczniu) postawią słupa, a na nim konstrukcję, idealną pod bocianie gniazdo.
- Słup dostarczyła nam gmina i bardzo im dziękujemy za to. Dziękujemy też jednemu z naszych mieszkańców, który zezwolił na postawienie słupa i konstrukcji na swojej działce
- mówi jedna z mieszkanek Woli Raniżowskiej.
Teraz mieszkańcy gminy Raniżów z niecierpliwością będą wypatrywać swoich skrzydlatych sąsiadów, które już niebawem, na wiosnę zawitają do Woli Raniżowskiej.
- Mamy nadzieję, że spodoba im się miejsce i zechcą zbudować tu gniazdo
- dodają szczęśliwi mieszkańcy.
O bocianach w Woli Raniżowskiej pisaliśmy wielokrotnie. Przypomnijmy, że ranny bocian, którego znalazła mieszkanka w Woli Raniżowskiej, po tym jak urząd odmówił pomocy, trafił do ośrodka w Przemyślu. Wszystko to dzięki uprzejmości i dobremu sercu bezinteresownych ludzi. Sprawa jednak nie zakończyła się, bowiem okazało się, że bocian został postrzelony. O tym pisaliśmy w artylule: Ktoś strzela do bocianów w gminie Raniżów? Policja bada sprawę
Najbardziej znany gatunek, bocian biały (Ciconia ciconia), jest często kojarzony z krajami Europy, w tym z Polską, gdzie jest uważany za symbol szczęścia i pomyślności.
Bociany są zwykle monogamiczne i znane są z budowania dużych gniazd, które często wykorzystują przez wiele lat. Ich diety różnią się w zależności od gatunku, ale zazwyczaj żywią się szeroką gamą zwierząt, takich jak ryby, owady, gady, płazy i małe ssaki.
Interesującym aspektem bocianów jest ich migracja. Na przykład bociany białe spędzają lato w Europie, a zimę w Afryce Subsaharyjskiej, pokonując tysiące kilometrów w swojej corocznej wędrówce.
Bociany odgrywają ważną rolę w kulturze i folklorze wielu społeczności. W wielu kulturach uważane są za przynoszące dobre wieści lub szczęście, szczególnie w kontekście narodzin dzieci. Ich obecność w danym regionie jest często postrzegana jako znak zdrowego środowiska, ponieważ potrzebują czystych wód i bogatych w życie ekosystemów do przetrwania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.