Reklama

Reklama

Mieszkańcy Weryni nie chcą strefy przemysłowej obok swoich domów

Opublikowano: pon, 14 maj 2018 07:00
Autor:

Mieszkańcy Weryni nie chcą strefy przemysłowej obok swoich domów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O swoich obawach mówili podczas dyskusji w magistracie, skierowali też pisma m.in. do burmistrza.

Reklama

Pod koniec lutego do publicznego wglądu została wyłożona VII zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kolbuszowa.

Wśród naniesionych pomysłów z niezadowoleniem mieszkańców spotkała się propozycja dotycząca gruntów w Weryni. Otóż, na wniosek starosty została opracowana zmiana funkcji terenów w tym właśnie sołectwie.

Dokładnie rzecz ujmując, szef powiatu kolbuszowskiego wystąpił z propozycją wyznaczenia w przysiółku Kolonia w Weryni terenów produkcyjno-usługowych, składów, magazynów.

Chcą uprawiać

Temat Weryni pojawił się też na ostatniej sesji rady miejskiej (26 kwietnia). Wywołał go Julian Dragan.

Radny odczytał zebranym pismo, które napisali członkowie wspólnoty mieszkaniowej "Nasz Dom". Mieszkańcy bloku na Kolonii wyrazili w nim zdecydowany sprzeciw wobec naniesionych zmian.

- Teren, którego dotyczy zmiana zagospodarowania, to grunty rolne klasy trzeciej, rzadko występujące na terenie powiatu kolbuszowskiego. Do tej pory stanowiły one pola uprawne pszenno-buraczane cały czas użytkowane. Miejscowi rolnicy nieustannie zgłaszają chęć dalszej uprawy - odczytał treść pisma Julian Dragan.

Lepiej na agroturystykę

Mieszkańcy wspólnoty w napisanym wniosku przekonywali także, że teren objęty zmianą jest zmeliorowany, a zniszczenie drenażu doprowadzi do podniesienia poziomu wód gruntowych, co w efekcie może przyczynić się do zalania niżej położonych terenów.

Poza tym, jak wnosili, teren ten jest pozostałością po dawnej Puszczy Sandomierskiej (obecnie obszar Natura 2000), więc jego uprzemysłowienie zniszczy unikalną florę i faunę.

Podkreślili też, że w odległości około 2 kilometrów znajduje się już strefa przemysłowa, która jest gotowa na przyjęcie inwestorów.

- Przeznaczenie uprawianej przez nas ziemi na jakikolwiek inny cel budzi nasz sprzeciw. Grunty te położone są w sąsiedztwie zabytkowych zabudowań, lasów, zbiorników wodnych. Wobec braku terenów rekreacyjnych na obszarze gminy bardziej nadają się na cele agroturystyczne niż przemysłowe - przekonywali w piśmie mieszkańcy.


Na szóstej klasie, nie na trzeciej

Sprzeciw wobec zaproponowanych zmian wyraził także sam radny Dragan. Jego zdaniem odrolnienie akurat tych terenów nie znajduje żadnego uzasadnienia.

- Myślę, że taką właściwą lokalizacją byłyby tereny gdzieś tam w Porębach Kupieńskich, na tych terenach klasy szóstej, a nie na terenach klasy trzeciej w Weryni - mówił samorządowiec.

- Myślę, że tereny przemysłowe, jakie mogłyby powstać w Weryni, nie są wskazane w tym miejscu. Jest strefa mielecka, są tereny inwestycyjne koło Brata Alberta - dodał radny i podkreślił, że w pełni popiera sprzeciw mieszkańców swojej wsi.

Więcej w aktualnym Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (12)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 lata temu | ocena +0 / -0

  Lukasz

  Jedna strefa już w Kolbuszowej powstała.I co?I nic.Jakoś zbytnio zainteresowania ze strony inwestorów nie widać a Starosta chce następną otwierać.Tu chodzi o jedno.Przejąć dobre grunty a później rozdysponować miedzy swoich.

 • 3 lata temu | ocena +1 / -0

  Zaniepokojona

  Temat dotyczy działek przy bloku w którym się wychowałam i spędziłam prawie całe swoje życie. To jedyny blok w Werynii. Mieszka w nim 18 rodzin. Obok każdy z mieszkańców ma 5-arową działkę na której od lat uprawia warzywa i owoce na swoje potrzeby. Część z nich służy do rekreacji gdzie można zapalić grilla i spędzić czas na łonie natury, przy blasku wschodzącego czy zachodzącego słońca, wśród śpiewu ptaków i okolicznej zwierzyny. Mieszkańcy bloku dbają o te działki. Jest pięknie i zielono. Spędzam tam każdą wolną chwilę ładując energię na każdy następny dzień. Teraz, po tylu latach władze miasta Kolbuszowa chcą nam to wszystko zabrać i przeznaczyć ten teren pod inwestycje przemysłowe. Wolą oddać to komuś obcemu kto ma kasę, niż wydzierżawić to ludziom którzy zostawiają tam serce każdego roku. Nie chcemy tych działek za darmo. Chcemy ten teren wydzierżawić i za niego płacić. Na każdej działce są rodzące owoce drzewa i krzewy. Są miejsca do odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym. BARDZO WIEC WAS PROSZĘ! Udostępnijcie ten post jak najwięcej razy żeby rozeszło się szerokim echem! ZEBY CI KTÓRZY NIE CHCĄ NAS SŁUCHAĆ ZOBACZYLI JAK BARDZO NAM NA TYM KAWALECZKU SWOJEGO MIEJSCA ZALEŻY! Pozdrawiam i z góry dziękuję za udostepnienie ????

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  Obywatel

  Ludzie , pod Cmolasem same Piaski , tam zając cieżko ma wyżyć z hektara a wy zabieracie najlepsze ziemie w powiecie , tam jest makro cmolfrut , dlaczego tam nie kupicie terenów i nie zrobicie strefy ?

 • 3 lata temu | ocena +2 / -0

  Niewyspana Zośka

  Idzcie ludzie spać :)

 • 3 lata temu | ocena +1 / -4

  Mieszkanka Kolonii

  No wiadomo, lepiej niech sie po tych polach dziki ganiają niż zeby powstała jakas inwestycja z korzyścią dla ludzi.. jakos nie widze zeby ktos sie 'tymi cudami natury zachwycał' i prężnie uprawiał te pola klasy 3, więc nie lepiej zagospodarować to w inny może lepszy niz do tej pory sposób?!

  • 3 lata temu | ocena +1 / -0

   Zaniepokojona

   Pewnie... najlepiej niech ci zrobią fabrykę, z której będzie śmierdziało na 10 km tak że wogole nie dasz rady okna otworzyć! Myślisz, że ktoś się będzie Ciebie pytał co może tam zrobić? Brak słów!

  • 3 lata temu | ocena +5 / -0

   Ja

   Mieszkanko Koloni ciekaw czy będziesz taka zadowolona jak posawią ci tam smrdzący zakład recyklingu lub jakis innych buczący przez 24h.

 • 3 lata temu | ocena +5 / -7

  Klb

  Teraz sprzeciw a potem płacz że nie ma pracy, jak to źle, ze bezrobocie jak nie ma gdzie powstac strefa, takich miejsc dostepnych dla inwestorow powinno byc wiecej.

  • 3 lata temu | ocena +3 / -1

   Verona

   To znam dużo lepsze miejsce. Trzeba tylko odrobinę zaorać. Od Ruczki, wzdłuż Krzaklewskiego aż do Alberta.

  • 3 lata temu | ocena +1 / -1

   Ba ska

   Oj czlowieku kto ma dzialki kupione w tej okolicy. A ze to natura2000 to trzeba odrolnić.Bo nic nie mozna budować. A przeciez droga ma iść 875. Czy wszuscy maja klapy na oczach.

  • 3 lata temu | ocena +5 / -0

   wiem

   To nie jest miejsce na strefe i upierdliwe zakłady. Żal nszczyć takie miejsce. Popirram mieszkańców. Już jedna strefa jest i jakoś nie widać żeby inwestorzy się blli o miejsca na niej. Za niedługo smrodziarz uruchomi swój zakład tam.

  • 3 lata temu | ocena +6 / -0

   JA

   Oczywiście ale nie w takim miejscu. Czy naprawdę należy zasmrodzić już wszystko? Takie strefy lokalizuje się z dala od zabudowy mieszkalnej, w miejscach mało atrakcyjnych gdzie są słabe ziemie. Akurat Werynia to bardzo urokliwe, spokojne miejsce. Ja wiem co znaczy mieszkać w pobliżu smrodzącego, hałasującego zakładu, tez kiedyś było to spokojne miejsce. BYŁO już nie jest. Zdrowie ludzkie to już się nie liczy tylko kasa kasa i biznesy..