reklama
reklama

Mieszkańcy gminy Majdan Królewski przyłapani przez Google Street View w 2021 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIZobacz najnowsze zdjęcia wykonane przez kamerę Google Street View w Krzątce (gm. Majdan Królewski). Na fotografiach zostali uwiecznieni mieszkańcy tego niewielkiego sołectwa. Poznajesz swojego sąsiada?
reklama

Google Street View daje nam możliwość wirtualnego spacerowania po ulicach wsi i miast bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki nim możemy również obserwować, jak gmina Majdan Królewski zmieniała się na przestrzeni lat. Tym razem przyglądamy się zdjęciom wykonanym w Krzątce.

Charakterystyczny zielony samochód, z kamerami na dachu, rzuca się w oczy. Jak widać po zdjęciach sprzed niespełna dwóch lat, zauważyli go również liczni mieszkańcy tych miejscowości. Nie jest to częsty widok, toteż nie ma się co dziwić, że pojazd wzbudza spore zainteresowanie.

reklama

Zobacz w naszej galerii zdjęć, jak w obiektywie Google Street View prezentuje się sołectwo Krzątka. Na zdjęciach zostali uwiecznieni ludzie pracujący w ogrodach, spacerujący po chodniku, budynki i pojazdy.

Ciekawostki o sołectwie

W okresie od 1954 do 1972 wieś była własnością i pełniła rolę centralnej miejscowości w gromadzie Krzątka. W latach 1975-1998 wieś była częścią administracyjną województwa tarnobrzeskiego.

Miejscowość jest miejscem, w którym znajduje się parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będąca częścią dekanatu Raniżów w diecezji sandomierskiej. W XIX wieku wieś była znana pod nazwą Krządka.

Pierwsze zapisy o miejscowości pochodzą z 1794 roku. Nazwa wsi wywodzi się od imienia Krzątka, które z kolei pochodzi od słowa krzątać się, oznaczającego "poruszać się" lub "być w ciągłym ruchu".

reklama

W roku 1929 na poligonie wojskowym odkryto okrągłą bryłę żelaza, która miała cechy charakterystyczne, takie jak ślady obtopienia, czarna i chropowata powierzchnia. Bryła została przewieziona do Poznania, gdzie została poddana badaniom.

Meteoryt Krządka, który prawdopodobnie był żelaznym oktaedrytem o gruboziarnistej strukturze, był przechowywany w zbiorach Zakładu Geologii i Paleontologii Uniwersytetu Poznańskiego do 1939 roku, kiedy to zbiory te zostały zniszczone przez bombardowanie lotnicze angielskie w 1944 roku. Od tamtej pory meteoryt ten uważa się za zaginiony.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama