Reklama

Mieszkańcy Cmolasu napisali petycje. Chcieli zmiany nazw ulic. Których?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Mieszkańcy Cmolasu napisali petycje. Chcieli zmiany nazw ulic. Których? - Zdjęcie główne

Krzysztof Sochacki, sołtys Cmolasu, podkreślał, że mieszkańcy nie chcą nazwy ul. por. Józefa Micka, ponieważ jest ona za długa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy Cmolasu wystąpili do gminy z petycjami o zmianę niektórych nazw ulic, które już niebawem mają zacząć obowiązywać.

Do Urzędu Gminy w Cmolasie wpłynęły cztery petycje od mieszkańców Cmolasu, którzy chcieli zmiany nazw, jakie zatwierdziła komisja mandatowo-regulaminowa. 

Komisja skarg, wniosków i petycji, która rozpatrywała petycje, przychyliła się do nich. Ostateczna decyzja co do nazw wszystkich ulic należy jednak do całej Rady Gminy Cmolas. 

Chcą Porębskiej 

Mieszkańcy poprosili o zmianę propozycji nazwy ulicy Konotopa na ul. Porębską. Motywują to tym, że są właścicielami nieruchomości znajdujących się przy tej ulicy i jako jedyni posiadają tam dom i pole. Jak tłumaczą, nazwa ulicy Porębska jest im bliższa. 

 Z Leżajskiej na Lasowiacką

Dużym problemem okazała się jedna z najdłuższych ulic w Cmolasie. Mowa o drodze powiatowej w kierunku Mechowca. Miała ona nosić nazwę Leżajska.  

Mieszkańcy poprosili jednak o zmianę propozycji nazwy ulicy Leżajskiej na ul. Lasowiacką. Motywują to tym, że przestawiona nazwa podkreśla przynależność etniczną do grupy zamieszkującej te tereny, czyli Lasowiaków. Petycję podpisało 103 mieszkańców. 

Z Poprzecznej na Dworską  

Mieszkańcy osiedla Pańskie Pola także chcieli zmiany. Nie chcieli, aby ich ulica nosiła nazwę Poprzeczna i zaproponowali nazwę Dworska. - Przedstawiona nazwa nawiązuje do wiedzy mieszkańców o strukturze własnościowej drogi z XIX i XX wieku. Właścicielami dóbr w Cmolasie byli wówczas Tyszkiewiczowie i mieszkańcy chcą upamiętnić to nazwą ulicy - czytamy w uzasadnieniu pisma. 

Pod petycją podpisało się 57 mieszkańców.

- Zmiana nazwy na ul. Dworską jest wolą mieszkańców, którą szanuję i przyjmuje do wiadomości. Zamieszanie przy nazwie tej ulicy i efekt tego, czyli petycja mieszkańców, mogły zostać uwzględnione przy wcześniejszych pracach komisji, przy konsultacjach zawsze popierałem nazwy zaproponowane przez mieszkańców, w tym przypadku myślę, że zawinił błąd komunikacji

- uzasadniał Dariusz Piechota, radny z Cmolasu. 

Wcale niekontrowersyjna 

Zmiany chcą także osoby mieszkające przy drodze biegnącej przez wieś, która miałaby nosić nazwę por. Józefa Micka. Porucznik miał być dla mieszkańców postacią kontrowersyjną - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Biorąc taką opinię pod uwagę, komisja, która rozpatrywała petycję, zgodziła się na zmianę nazwy na ul. Starą. 

Okazuje się jednak, że powód był nieco inny, o czym mówił na sesji Krzysztof Sochacki, sołtys Cmolasu.

- Nie chodziło o kontrowersyjność, jak pisze się w uzasadnieniu, ale o to, że nazwa ulicy byłaby za długa. Nie szukajmy podtekstów politycznych

- apelował. 

Włodarz sołectwa dodał także, że mieszkańcom nazwa ul. Stara też się nie podoba i ostatecznie chcieliby oni mieszkań przy ul. Cichej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy