Reklama

Michał Karkut: Rada taką decyzją by się ośmieszyła

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Michał Karkut: Rada taką decyzją by się ośmieszyła - Zdjęcie główne

Rozpatrzenie wniosku w sprawie nadania nazwy "Bulwary nad Nilem im. Błogosławionego Księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego" było już tematem dyskusji na komisji mandatowo-regulaminowej. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Co prawda do końca budowy jeszcze musimy trochę poczekać, ale zaczynają się już rozmowy nad nadaniem imienia bulwarom nad Nilem. Jakie są plany?

Bulwary błogosławionego księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego - taka propozycja została przedstawiona burmistrzowi. Temat ten trafił na sierpniowe obrady Rady Miejskiej w Kolbuszowej, ale zaraz na początku został zdjęty z porządku spotkania. Burmistrz Jan Zuba powiedział, że omyłko ten punkt trafił na sesję. - Ten temat przygotowany jest na kolejną radę - powiedział włodarz.

Wniosek proboszcza

Lucjan Szumierz, proboszcz parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana, zwrócili się z prośbą o nadanie nowo powstającym bulwarom nad Nilem imienia błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób chcą upamiętnić zasłużoną dla powojennej historii Polski postać, której pomnik upiększa miasto. 

Zdaniem wielu historyków nie byłoby dziś tak silnego autorytetu Kościoła w Polsce, gdyby nie determinacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pośmiertnie otrzymał tytuł Prymasa Tysiąclecia, co podyktowane było niezwykłymi dokonaniami w trakcie jego posługi. Jego nauczanie obejmowało wiele dziedzin życia i również dzisiaj nic nie traci na aktualności.

- Jesteśmy przekonani, że nadanie bulwarom imienia błogosławionego księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego byłoby godnym uhonorowaniem tego wspaniałego kapłana - argumentowali wnioskodawcy. - Podtrzymaniem pamięci jego pracy i posługi dla jedności Kościoła, integralności rodziny i odzyskania niepodległości oraz suwerenności naszej ojczyzny - podsumowali.

Co w planie?

Bulwary nad Nilem to nowe miejsce w Kolbuszowej, które ma służyć mieszkańcom. Na terenie pomiędzy kładką znajdującą się na ul. Parkowej a kościołem powstaje amfiteatr dla publiczności z zadaszoną sceną plenerową i oświetleniem. Zamontowane zostaną kurtyny wodne i wykonana fontanna multimedialna dla dzieci, automatycznie sterowana.

- Na tym obszarze pojawią się również obiekty plenerowe małej architektury (ławki, stojaki na rowery, pergole drewniane, murki gabionowe, dwie figurki odlewane krokodyla, kosze na śmieci) oraz obiekty do plenerowej aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży (stoły do gier, siłownia, zjeżdżalnia i tor saneczkowy dla dzieci, rampa dla deskorolkarzy) - wyliczają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

Zmianie ulegnie otoczenie wokół pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego, powstanie murek, schody, płyta granitowa, niska zieleń i oświetlenie.

- Jeszcze nie -

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Warszawie, w Świątyni Opatrzności Bożej, w niedzielę, 12 września o godz. 12.

- Moim zdaniem nadanie imienia jakiejś ulicy, placu bądź skwerowi powinna poprzedzać dyskusja z mieszkańcami. To po pierwsze, a po drugie nazwa powinno być związana w jakiś sposób z danym miejscem. Dlatego uważam, że nazwanie bulwarów kolbuszowskich - których de facto jeszcze nie ma - nazwiskiem kardynała Stefana Wyszyńskiego nie jest dobrym pomysłem. Zwrócić należy też uwagę na istotny błąd tego projektu uchwały, w którym rada miejska miała nadać nazwę "Bulwary im. Błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego" w momencie, gdy on jeszcze nie jest błogosławionym. Przecież to byłby jakiś absurd, a rada miejska ośmieszyłaby się taką decyzją. W tym wypadku należy poczekać nie tylko na decyzję mieszkańców, ale i na wybudowanie bulwarów

- komentuje sprawę nasz rozmówca Michał Karkut, radny Rady Miejskiej w Kolbuszowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy