Reklama

Miasto usunie symbole komunizmu

Opublikowano:
Autor:

Miasto usunie symbole komunizmu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Za kilka miesięcy znikną nazwy ulic, które w ewidentny sposób nawiązują do ustroju komunistycznego. Magistrat zapowiada, że zmiany w nazewnictwie nastąpią w czwartym kwartale tego roku.

Sejm 1 kwietnia uchwalił ustawę, zgodnie z którą samorządy mają rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw, które upamiętniają osoby, organizacje czy wydarzenia propagujące komunizm. Problem ten dotyczy także Kolbuszowej, gdzie do dziś można spotkać nazwy ulic przypominające czasy dawnego ustroju. – Tak naprawdę chodzi tu o cztery ulice: Janka Krasickiego, Aleksandra Zawadzkiego, Gwardii Ludowej i 22 Lipca – wyjaśnia Paweł Michno, kolbuszowski radny, a zarazem nauczyciel historii. – Dość kontrowersyjną postacią był też Władysław Broniewski, którego imieniem nazwana jest jedna z ulic w mieście. Ten poeta uważał się za socjalistę i przez pewien czas był dość blisko Komunistycznej Partii Polski. Idąc jednak tym tropem, mamy w Kolbuszowej też plac Wolności czy ul. Obrońców Pokoju, które też wymagałyby zmiany. W pierwszej kolejności miasto skupi się zapewne na zmianie nazw tych czterech wspomnianych przeze mnie ulic – dodaje historyk.

Więcej w Korso nr 27/06.07.2016

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE