W powiecie kolbuszowskim najwięcej maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości w Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej – 101, 86 – w Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, zaś najmniej w Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni – 31.
Dla wielu młodych ludzi w całej Polsce, 7 maja jest początkiem jednego z najważniejszych etapów w ich edukacyjnej drodze - matury. W ZST w Kolbuszowej uczniowie z niecierpliwością i ogromnym skupieniem przystąpili do pierwszego egzaminu z języka polskiego.
W nadchodzących dniach na maturzystów czekają kolejne wyzwania – egzamin z matematyki czy języka obcego. W 2024 roku część pisemna egzaminu dojrzałości potrwa od 7 do 24 maja, a część ustna – od 11 (bez 12) do 16 maja oraz 20 do 25 maja.
Kluczowe modyfikacje wprowadzone w maturze 2024 obejmują redukcję ilości pytań otwartych na egzaminie ustnym z języka polskiego z 227 do 110, łagodniejsze kryteria oceniania prac pisemnych, obniżenie standardów wymaganych na egzaminie o około 25%, oraz brak wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30%.
W ramach egzaminu pisemnego z języka polskiego absolwenci otrzymają dwa zestawy egzaminacyjne. Pierwszy zestaw zostanie podzielony na dwie sekcje: 1. język polski w użyciu, 2. test historycznoliteracki.
Drugi arkusz to wypracowanie, który napiszą na wybrany przez siebie temat.
Podczas ustnego egzaminu z języka polskiego, każdy zdający losuje zestaw składający się z dwóch zadań. Pierwsze zadanie z puli pytań jawnych będzie testować znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej.
Drugie zaś będzie wymagało dyskusji na temat literatury, dzieł sztuki lub języka, opartej na dołączonych materiałach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.