Na terenie powiatu kolbuszowskiego (na targowiskach, rynkach) obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży żywego drobiu. Podwód? Nie ma u nas takich placów, które byłyby przeznaczone do sprzedaży żywego drobiu.
W związku z tym pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej prowadzą intensywne kontrole tych obiektów, aby nie dochodziło tam do sprzedaży kur, czy kaczek.
ZOBACZ TAKŻE: Straż w Kolbuszowej o pożarze w Nowej Wsi [FOTO]
- Każdy przypadek stwierdzenia przez inspektorów weterynaryjnych łamania przepisów w tym zakresie będzie kierowany do organów ścigania
- zapowiada Marek Olszowy, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolbuszowej.
Ponadto, jak zaznacza nasz rozmówca, każdy hodowca drobiu (również małe gospodarstwa hodujące np. kury na własny użytek), mają obowiązek zgłoszenia tego faktu. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 17 74 45 723.
- Hodowcy muszą też pamiętać o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu
- zaznacza Marek Olszowy.
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:
- zwiększona śmiertelność;
- znaczący spadek pobierania paszy i wody;
- objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
- duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.