Reklama

Masz kury lub kaczki? Ważna informacja od lekarza weterynarii

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: AndreasGoellner/Pixabay.com

Masz kury lub kaczki? Ważna informacja od lekarza weterynarii - Zdjęcie główne

Każdy hodowca drobiu ma obowiązek zgłoszenia tego faktu. | foto AndreasGoellner/Pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Do 5 kwietnia w kraju stwierdzono ponad sto przypadków ogniska ptasiej grypy. Odnotowano je również w powiatach sąsiadujących z powiatem kolbuszowskim. W związku z tym lekarz weterynarii kieruje apel do hodowców.

Na terenie powiatu kolbuszowskiego (na targowiskach, rynkach) obowiązuje bezwzględny zakaz sprzedaży żywego drobiu. Podwód? Nie ma u nas takich placów, które byłyby przeznaczone do sprzedaży żywego drobiu.

W związku z tym pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej prowadzą intensywne kontrole tych obiektów, aby nie dochodziło tam do sprzedaży kur, czy kaczek. 


ZOBACZ TAKŻE: Straż w Kolbuszowej o pożarze w Nowej Wsi [FOTO] 


- Każdy przypadek stwierdzenia przez inspektorów weterynaryjnych łamania przepisów w tym zakresie będzie kierowany do organów ścigania

- zapowiada Marek Olszowy, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kolbuszowej.

Ponadto, jak zaznacza nasz rozmówca, każdy hodowca drobiu (również małe gospodarstwa hodujące np. kury na własny użytek), mają obowiązek zgłoszenia tego faktu. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer 17 74 45 723. 

- Hodowcy muszą też pamiętać o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu

- zaznacza Marek Olszowy.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:

  • zwiększona śmiertelność; 
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.
 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy