Eksperci zajmujący się turystyką są zgodni. – Polacy w tym roku majówkę spędzają poza domem. Część ma już wykupione wycieczki w ciepłych krajach, cześć wierzy, że pogoda u nas będzie wystarczająco słoneczna, jak na tę porę roku, i bez problemu będzie można podróżować bez swetrów i parasoli – mówią. Tym drugim – przynajmniej na razie – szczęście sprzyja.
Wyjazd na majówkę to może być prawdziwe wyzwanie. Co zrobić, by nie trafić na tłumy?
Gdzie wyruszyliśmy na majówkę, która dla niektórych potrwa nawet dziewięć dni? W różne części kraju. Niektórzy z nas przyznają, że majówkę chcą spędzić odpoczywając np. w spa, inni zamierzają pojeździć na rowerze popularnymi szlakami, jeszcze inni pozwiedzać. Możliwości jest naprawdę wiele i wcale nie trzeba przekraczać granicy.Majówka to doskonały czas na nadrobienie różnego rodzaju zaległości. Nie byliście dawno w Trójmieście, a chcielibyście jeszcze raz zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej lub przejść się po sopockim molo? Od dawna obiecujecie dzieciom wyjazd do największego parku rozrywki, czy też do orientarium w Łodzi? To doskonały czas, aby zamienić słowa w czyny. Musimy jednak pamiętać, że są to atrakcje, na które "skuszą" się również inni turyści. Dlatego też nie bądźmy zdziwieni, że na parkingu nie będziemy mogli znaleźć miejsca, a na stolik w restauracji będziemy czekać nawet ponad godzinę. Są jednak sposoby, aby ułatwić sobie życie.
Planujemy, bilety kupujemy online, jemy poza centrum
Marzena German, ekspert portalu Wakacje.pl, mówi nam, że wyjazd turystyczny warto zaplanować – jeśli nie bardzo szczegółowo, to przynajmniej w jakimś zarysie. Można to zrobić nawet w ostatniej chwili, np. będąc już w hotelu, w mieście, które odwiedzamy.
To pomoże zaoszczędzić czas nie tylko na samej organizacji pobytu czy zwiedzania, ale też przy realizacji programu. Jeśli jedziemy za granicę z biurem podróży, sprawdźmy jeszcze w Polsce, jakie wycieczki fakultatywne oferuje. Udział w takim zorganizowanym wyjeździe to po pierwsze pewność, że wejdziemy do danej atrakcji turystycznej, po drugie ominięcie kolejki dla klientów indywidualnych. Jeśli wyjechaliśmy gdzieś samodzielnie, spróbujmy kupić wejściówki z wyprzedzeniem, na przykład przez stronę internetową samej atrakcji turystycznej lub przez pośrednika. Czasem, za dodatkową opłatą, można wykupić fast track, czyli dostęp do szybkiej kolejki, w której oczekiwanie na wejście lub skorzystanie z atrakcji np. zjeżdżalni w parku wodnym, będzie krótsze – tłumaczy.
W kwestii gastronomii – o ile restauracje, bary i kawiarnie przy głównych promenadach, plażach, szlakach są na pewno bardziej oblegane, o tyle te położone dalej przyciągną z pewnością mniejszą liczbę osób. – Nawet doliczając czas dojścia, może okazać się, że w takich miejscach uda się zjeść szybciej, taniej i smaczniej. Będzie to też okazja do poznania lokalnych smaków, a nie tylko spożycia dań przygotowywanych pod turystów, co jest dodatkowym sposobem na poznawanie kultury i specyfiki odwiedzanego miejsca – zauważa Marzena German.
Jak ominąć kolejkę? Są na to sposoby. Pierwszy: bądź 45 minut przed otwarciem
Nie warto również łudzić się, że tylko my i garstka innych osób wybierzemy tę samą atrakcję turystyczną. Wiadomo, że na popularnych szlakach turystycznych w górach są i będą tłumy, podobnie, jak na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, czy w fokarium na Helu. Nie spodziewajmy się również, że rodziny w tym okresie będą unikać dużych atrakcji dla dzieci. Tematyczny park rozrywki położony w Zatorze, czyli Energylandia, od tygodni szykował się na najazd miłośników rollercoasterów, kolejek górskich i karuzeli.– Jeżeli chcemy uniknąć kolejki w kasach, zalecamy wcześniejszy zakup biletów online, które są dostępne na naszej stronie internetowej https://ticket.energylandia.pl – mów nam Julia Piotrowicz, specjalistka ds. social media. – Dzięki temu goście mogą od razu kierować się do bramek wejściowych. W taki sam sposób można również zakupić bilety parkingowe, które wystarczy później wyłącznie zeskanować przy wyjeździe z Parku – dodaje.
Zalecamy również wcześniejszy przyjazd do Parku, nawet na 45 minut przed otwarciem bram. Kasy biletowe również otwieramy wcześniej, więc goście, którym nie udało się zakupić biletów online, będą mogli zrobić to przed otwarciem, omijając dużą kolejkę. Ciężko nam określić natężenie ruchu w poszczególne dni, natomiast podane przeze mnie wskazówki powinny znacznie ułatwić ominięcie kolejek – zauważa.
Do kupienia biletów online zachęca również łódzkie orientarium, które już 1 maja od rana przeżyło tradycyjne majówkowe oblężenie zmotoryzowanych turystów. Paulina Klimas-Stasiak, kierownik działu marketingu, przyznaje, że turyści odwiedzający zoo powinni mieć świadomość, że parking zoo bardzo szybko się zapełnia, dlatego nie warto na siłę próbować wjechać jak najbliżej.
Zachęcamy naszych zwiedzających, by korzystali z parkingu przy Atlas Arenie. Nasz parking przed wejściem bardzo szybko się wypełnia, a z Atlas Areny mamy spacerkiem przez park 15 minut. Bilet można kupić online, wówczas nie trzeba stać w kolejce do kasy. Na miejscu mamy kilka kas i kilka biletomatów, więc ta obsługa idzie bardzo sprawnie – zapewnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.