Reklama

Majowe komunie w naszych parafiach pod znakiem zapytania. Co z chrztami, pogrzebami i świętami?

Opublikowano: śr, 25 mar 2020 20:00
Autor:

Majowe komunie w naszych parafiach pod znakiem zapytania. Co z chrztami, pogrzebami i świętami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kościół podjął radykalne kroki w związku z koronawirusem. Oprócz odwoływanych i przekładanych ślubów i chrztów restrykcje dotyczą także pogrzebów. Majowe komunie również stoją pod znakiem zapytania.

Jak podkreśla ks. Tomasz Lis, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej, jeżeli chodzi o Pierwsze Komunie Święte, diecezje czekają na rozwój sytuacji. - Kościół idzie w symbiozie ze wskazaniami od strony stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli będą nadal wskazania, że nie będzie można robić zgromadzeń, to trudno zrobić komunię - zauważa ksiądz. Nasz rozmówca nadmienia, że obecnie należy poczekać na decyzję. - Dzieci komunijne będą miały możliwość korzystania z katechez, które będą dostępne online na stronie internetowej Diecezji Sandomierskiej - informuje przedstawiciel kurii.

Również bierzmowania w Diecezji Sandomierskiej i wszystkie wizytacje biskupa są przełożone na okres jesienny. Diecezja Rzeszowska informuje natomiast, że uroczystości pierwszych komunii oraz bierzmowania będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji.

Święta w internecie

Wielu z nas zastanawia się, jak będą wyglądały tegoroczne Święta Wielkanocne. -Diecezja Sandomierka przygotowuje transmisję online z katedry - mówi ks. Tomasz Lis. - Chyba że sytuacja się zmieni. Na stronie diecezjalnej i na stronie YouTube będą transmitowane wszystkie uroczystości i liturgię z Wielkiego Tygodnia. W tej chwili wiele parafii prowadzi swoje transmisje mszy - nadmienia nasz rozmówca.

Co z tradycyjnym święceniem pokarmów? Jak czytamy na stronie Sandomierskiej Diecezji, w Wielką Sobotę zaleca się pobłogosławienie ich w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Może to uczynić każdy ochrzczony. Parafie udostępnią wiernym tekst obrzędu.

Również parafia Cmolas zachęca do skorzystania z wysłuchania nabożeństw przez internet. Sanktuarium w Cmolasie  przeprowadza transmisję mszy św. i drogę krzyżową przez internet w każdą niedzielę o godz. 11 oraz gorzkie żale o godz. 16.  W każdy czwartek zaś Nowennę do Przemienienia Pańskiego o godz.17. Tradycyjnie już nabożeństw tych możemy słuchać w internetowym radiu Twoje Radio Cmolas. Na Facebooku profilu "Młodzi w Cmolasie - i da się inaczej" dostępna jest transmisja modlitwy różańcowej o godz. 20.30, z cmolaskiego kościoła parafialnego, a w piątek także drogi krzyżowej o godz. 20.

Chrzty i pogrzeby

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu przypomina wszystkim proboszczom, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim, w tym firmom pogrzebowym, że ograniczenie liczby uczestników zgromadzeń do 50 osób dotyczy także pogrzebów. Kapłan ustalający termin i miejsce uroczystości pogrzebowych, ma o tym poinformować rodzinę zmarłego oraz wspólnie z nią podjąć odpowiednie kroki, aby w pogrzebie uczestniczyli jedynie najbliżsi, co ograniczy możliwość zarażenia koronawirusem.

Dotyczy się to również chrztów. Jak podkreśla jednak ks. Tomasz Lis, w miarę możliwości należy przekładać terminy tych sakramentów na późniejsze. - Jeżeli ktoś się zgłosi i mówi, że dziecko jest ciężko chore i należy je szybko ochrzcić, ksiądz wówczas nie może odmówić chrztu, ale przy wszystkich obostrzeniach - podkreśla nasz rozmówca.

 Spowiedź w cztery oczy

W piątek, 20 marca, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała duszpasterzom i wiernym wytyczne biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby dotyczące działalności duszpasterskiej w czasie stanu epidemicznego. Znaczna część tych wytycznych dotyczy sakramentu pokuty. Sakrament pokuty i pojednania może być sprawowany jedynie w formie indywidualnej spowiedzi. Nie należy organizować nabożeństw pokutnych. Spowiadać należy w ramach własnej parafii. Aby umożliwić wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty, należy od czwartej niedzieli Wielkiego Postu wprowadzić specjalne dyżury spowiednicze w ciągu dnia i poinformować o tym wiernych. Czas tych dyżurów powinien być dostosowany do trybu życia wiernych i uwzględniać ich potrzeby. Kapłani mają obowiązek oczekiwać na wiernych, którzy pragną się wyspowiadać.

Spowiedź należy przeprowadzać w konfesjonale lub w innym miejscu odpowiednio przygotowanym. Należy zadbać o higienę i odpowiednie środki dezynfekujące konfesjonał. Kratkę konfesjonału należy zakleić folią od strony spowiednika lub przymocować cienką pleksę od strony penitenta, pamiętając o ich dezynfekcji. Innym sposobem prowadzenia spowiedzi może być spowiedź w wyodrębnionej części kościoła.

- ZBIÓRKA ODWOŁANA -

Caritas Diecezji Rzeszowskiej odwołał wielkanocną zbiórkę żywności, która miała się odbyć w dniach 20-21 marca br., w sklepach i marketach. W związku z panującą epidemią koronawirusa zostanie ona przeprowadzona w innym terminie.

 Pomimo tej trudnej sytuacji Caritas Diecezji Rzeszowskiej nadal służy pomocą. Na terenie diecezji działają parafialne wolontariaty. Wolontariusze, opiekunowie Szkolnych Kół Caritas deklarują pomoc m.in. w zrobieniu zakupów, dostarczeniu potrzebnych lekarstw czy środków higienicznych. Wolontariat skierowany jest do osób starszych, chorych oraz z grupy wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Aby skorzystać z pomocy, należy zgłosić się do miejscowego proboszcza (drogą telefoniczną lub mailową) bądź zgłosić się do placówki Caritas działającej na danym terenie (drogą telefoniczną lub mailową).

- KATECHEZY DLA DZIECI -

Od poniedziałku, 23 marca od godziny 9, na stronie Diecezji Sandomierskiej oraz na kanale YouTube ukazywać się będą regularnie dwie propozycje katechez w następującym porządku:

- w poniedziałki i środy dla młodzieży szkół średnich,
- we wtorki i piątki dla dzieci starszych i młodzieży ze szkół podstawowych (klasy V-VIII)
- w czwartki i soboty dla dzieci młodszych (przedszkole – IV klasa)

Prowadzący lekcje religii będą rozsyłać swoim uczniom za pomocą dzienników elektronicznych informacje i linki do tych materiałów. - Zachęcamy dzieci i młodzież do skorzystania z przygotowanych katechez. Starajmy się w ten sposób szukać odpowiedzi na trudne pytania, które rodzą się w zaistniałej sytuacji - informuje kuria.
- MSZA W RADIU -
Transmisji nabożeństw z parafii Cmolas możemy słychać w miejscowym radiu pod adresem

http://sok.cmolas.org/radio-cmolas/

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    ks. Olek

    https://opoka.news/rozpoczela-sie-zbiorka-na-respiratory Prośba o ofiary na respiratory. Zamiast jałmużny czy kolekty albo papierosów. Pilne!

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

    Aaa

    Przeciez juz zmieniono liczbę uczestniczacych we mszy ?!?! Cos te newsy nie na czasie