Reklama

MAJDAN KRÓLEWSKI. Uczą jak nie zgubić się w sieci

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Współcześnie Internet to środek komunikacji międzyludzkich, co ma i dobre i złe strony. Zjawisko hejtu i cyberprzemocy to narastający z roku na rok problem.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2020 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Majdanie Królewskim przez wiele dni podejmowane były różnorodne działania edukacyjne nakierowane na walkę z negatywnymi wzorcami zachowań w sieci.

Spotkanie z uczniami

Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty informacyjne. W klasach nauczyciele rozmawiali na temat zagrożeń w Internecie, konsekwencji prawnych hejtu i cyberprzemocy, radzili, by nie godzić się na dokuczanie na forach społecznościowych, doradzali, gdzie szukać pomocy. Przedstawicielka policji Beata Chmielowiec z Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej odbyła dwa spotkania informacyjne. Podczas spotkania z rodzicami oraz na spotkaniu ze starszymi uczniami zaakcentowała, że bezpieczeństwu w sieci sprzyjają głównie kompetencje społeczne, a nie tylko kompetencje techniczne. 

Żadne zabezpieczenia techniczne nie stanowią dzisiaj 100% gwarancji bezpieczeństwa w sieci. Im prędzej wszyscy sobie to uzmysłowią, tym mniej będzie tragedii, które są następstwami hejtu i przemocy w Internecie. Bardzo ważną kwestią jest też ustalenie w domu wyraźnych zasad, wskazanie granic, których nie wolno dziecku przekraczać.

Równie ważna jest konsekwencja dorosłych. Czasami może trudna i bolesna, ale być może ocali ona zagubione we współczesnym świecie dziecko.

- Pani aspirant przypomniała też rodzicom, że to oni wychowują dzieci, a szkoła tylko ich w tym wspiera. Konsekwencje prawne wynikające z wykroczeń nieletnich dotykają również rodziców - nadmieniła Marta Godek, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Majdanie Królewskim.

 

Przedstawienie

Podsumowaniem tegorocznych starań edukacyjnych w szkole było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 6a pod opieką wychowawczyni Katarzyny Migas.

W dowcipnie przedstawionych scenkach przestrzegali przed bezmyślnym korzystaniem z wiadomości zamieszczanych w Internecie, przed spisywaniem rozwiązań zadań domowych z Internetu, a także przed nawiązywaniem znajomości przez telefon czy portale społecznościowe. Nasi uczniowie oglądali z wielkim zainteresowaniem, jak może zakończyć się tak zawarta znajomość, chociaż każdy, kto ma chociaż trochę wyobraźni, wiedział, że raczej nie można spodziewać się szczęśliwego zakończenia znajomości, która oparta jest często na kłamstwie i oszukiwaniu rozmówcy.

- Jedna z uczennic przestrzegała też dzieci przed poruszaniem się po drodze ze słuchawkami w uszach. Sugestywnie odegrała przerażoną, bo o mało co nie wpadła pod nadjeżdżający samochód, gdyż go po prostu nie słyszała - przypomniały nauczycielki. 

Te ciekawe scenki odgrywali uczniowie dla uczniów, więc przekaz był czytelny i zrozumiały, a nauczyciele i rodzice  mają nadzieję, że zapadnie on w pamięć i serca naszych uczniów. Pomysłodawczyniami tegorocznych działań edukacyjnych w szkole były Halina Bieleń i Katarzyna Migas.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE