Reklama

Liczne skargi mieszkańców gminy Raniżów na jakość wody płynącą w ich kranach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Liczne skargi mieszkańców gminy Raniżów na jakość wody płynącą w ich kranach - Zdjęcie główne

Mieszkańcy gminy Raniżów składali liczne skargi do kolbuszowskiego sanepidu w związku z zanieczyszczoną wodą płynącą z ich kranów. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Czytelnicy z gminy Raniżów po raz kolejny zgłaszają do nas problemy z jakością wody, która płynie z ich kranów. Liczne skargi wpłynęły także do sanepidu w Kolbuszowej.

- Mam żółtą wodę w kranie. Próbując uzyskać jakiekolwiek informacje w gminie, jestem zbywany

- skarży się jeden z Czytelników. Problem pojawił się w ostatnich dniach na terenie raniżowskiej gminy. 

ZOBACZ TAKŻE: Kolędy i pastorałki z kolbuszowskim akcentem. Zobacz co można znaleźć w internecie [WIDEO]

Liczne skargi od mieszkańców

Mieszkańcy gminy Raniżów składali liczne skargi do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej na jakość wody w kranach. Barbara Dudzińska, szefowa kolbuszowskiego sanepidu, poinformowała, że w związku z tym zostały w minionym tygodniu pobrane kolejne próbki do badań. W poniedziałek, 13 grudnia, gmina Raniżów przedłożyła do sanepidu wyniki. 

Wskazują one, że jakość wody mieści się w normach. Nie zmienia to jednak faktu, że mieszkańcy nie są zadowoleni z jakości wody. 

Przyczyna skażenia wody w Raniżowie 

Jakie mogły być ewentualne przyczyny zabarwienia wody na kolor żółty? Tadeusz Sondej, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Raniżowie, mówi, że problemem w takich sytuacja mogą być m.in. zmiany ciśnienia. Wskazuje on, że w takich sytuacjach powinniśmy odkręcić wodę w kranie i poczekać, aż nadmiar wody spłynie, a ciśnienie się wyrówna. 

Remont ma poprawić jakośc wody 

Rozwiązaniem bolączki mieszkańców ma być kończący się remont Stacji Uzdatniania Wody w Raniżowie. Tadeusz Sondej, kierownik ZGK, wskazuje, że wszystkie prace remontowe praktycznie się zakończyły. Wykonano m.in. technologię uzdatniania wody wewnątrz budynku stacji, przebudowano instalację elektryczną, zakończono remont pomieszczeń socjalno-bytowych oraz wymieniono agregat prądotwórczy. Skończona jest także elewacja budynku wraz z dociepleniem ścian i fundamentów. 

Wykonano także roboty związane z renowacją zbiorników zewnętrznych wody czystej, a także ogrodzenie oraz elementy zagospodarowania terenu i utwardzenie placów.

- Przebudowa i remont ma na celu zwiększenie możliwości produkcyjnej wody, parametrów jakościowych oraz spowodować jej bezobsługowość. Istniejąca stacja uzdatniania wody pracuje już prawie 30 lat

- wyjaśniał Władysław Grądziel, wójt gminy Raniżów. 

Koszt remontu stacji wynieść ma 2 287 800 zł. Remont zakończyć miał się początkiem listopada. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z obsługi stacji w nowym roku. 

Woda dopuszczona do użycia warunkowo

Póki co na terenie gminy Raniżów w dalszym ciągu woda płynąca z kranów dopuszczona jest do spożycia tylko warunkowo.

Na wniosek wykonawcy, który zajmuje się przebudową i remontem stacji uzdatniania wody w Raniżowie, Zakład Gospodarki Komunalnej w Raniżowie wystąpił do kolbuszowskiego sanepidu o dalsze warunkowe dopuszczenie przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w zakresie przekroczenia zawartości żelaza i mętności.

W dalszym ciągu obowiązuje komunikat sanepidu o warunkowej przydatności wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. - Ze względu na bardzo dużą zawartość żelaza w wodzie surowej pobieranej z ujęć konieczny jest czas na wypracowanie nowych złóż filtracyjnych - czytamy na stronie urzędu.

Gdzie zgłaszać problemy z wodą

Co jeżeli z naszych kranów płynie skażona woda. Ten problem należy zgłaszać w pierwszej kolejności do Zakładu Gospodarki Komunalnej lub do urzędu gminy. Można także zgłosić ten fakt do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Raniżowie:

tel.: 17 228 50 46

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej:

tel.: 17 227 11 50

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy