Reklama

Kto teraz odbierze 998? Trwa przełączanie numeru alarmowego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: rzeszow.uw.gov.pl

Kto teraz odbierze 998? Trwa przełączanie numeru alarmowego - Zdjęcie główne

foto rzeszow.uw.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Centrum Powiadamiania Ratunkowego przejmie obsługę numeru 998. Skąd takie zmiany? Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. Przekazanie i konsolidacje numeru rozpoczęliśmy już wczoraj.

W piątek (16 kwietnia) o godz. 12 nastąpi procedura przełączenia numeru podkładowego 998 do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Wtedy też zostaną sprawdzone połączenia z poszczególnych numerów stacjonarnych i komórkowych w poszczególnych gminach z powiatu kolbuszowskiego. 

ZOBACZ TAKŻE: Zaginął 28-letni mieszkaniec Dzikowca [ZDJĘCIA] 

- Po wybraniu numer 998 nie zgłosi się straż pożarna tylko WCPR Rzeszów 

- poinformował Marcin Wieczerzak, rzecznik prasowy kolbuszowskiej straży pożarnej. 

W spotkaniu z mediami 13 marca udział wzięli wojewoda Ewa Leniart, nadbryg. Andrzej Babiec, komendant woj. Państwowej Straży Pożarnej oraz insp. Zbigniew Sowa – z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji.

– Przejęcie obsługi numeru ma służyć przede wszystkim ułatwieniu funkcjonowania jednostek działających w trybie interwencyjnym. Dotychczasowe doświadczenia centrum powiadamiania ratunkowego, ale także policji i straży pożarnej pokazują, że spora część zgłoszeń to zgłoszenia niezasadne

– powiedziała Ewa Leniart.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odebrało ponad 840 tys. zgłoszeń w ubiegłym roku. Niestety, ponad 532 tys. to zgłoszenia niezasadne. 60 proc. zgłoszeń przyjętych przez operatorów numeru 112, nie powinno być kierowane do tego dysponenta – dodała wojewoda.

Województwo podkarpackie jest trzecim w kolejności, po woj. podlaskim i lubelskim, które przejęło obsługę zgłoszeń na numer alarmowy 998.

 – Ta operacja w znacznym stopniu ułatwi prace strażaków. Do komend będą spływały tylko realne zgłoszenia, na które w szybkim czasie odpowiemy. Przekazanie i konsolidacje numeru rozpoczęliśmy już wczoraj. Numer rzeszowski został już przekazany pod obsługę CPR, w kolejnych dniach ten proces zafunkcjonuje w przypadku pozostałych powiatów z regionu

– powiedział nadbrygadier Andrzej Babiec.  

Przejęcie obsługi numeru 998 z Państwowej Straży Pożarnej do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, jest kolejnym etapem koncentracji numerów alarmowych poszczególnych służb. Od czerwca 2018 roku CPR odbiera policyjny numer 997 oraz od 2019 roku połączenia wpływające z systemu e-call, czyli systemu używanego w pojazdach w całej Unii Europejskiej, który w razie poważnego wypadku drogowego automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112.

– Podkarpacka Policja podejmuje rocznie ok. 160 tys. interwencji, które są zgłaszane telefonicznie. Wcześniej te połączenia były obsługiwane przez dyżurnych w komendach policji. Po przekazaniu obsługi numeru 997, 90 proc. tych z nich trafia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tam są weryfikowane, a następnie przesyłane do właściwych miejscowo dyżurnych jednostek policji. Dzięki temu dyżurni skupiają swoją uwagę na organizacji szybkiego czasu dotarcia na miejsce zdarzenia. Centrum stanowi dla nas filtr fałszywych zgłoszeń

– powiedział insp. Zbigniew Sowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy