Reklama

Kościół w Woli Raniżowskiej doczeka się generalnego remontu. Radni przekazali dużą kwotę na prace

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Posłuszny

Kościół w Woli Raniżowskiej doczeka się generalnego remontu. Radni przekazali dużą kwotę na prace  - Zdjęcie główne

Kościół w Woli Raniżowskiej doczeka się dużego remontu. | foto B. Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kościół pw. św. Wojciecha Męczennika w Woli Raniżowskiej doczekać ma się dużego remontu. Gmina dołoży znaczną część potrzebnej kwoty.

Radni z gminy Raniżów większością głosów postanowili udzielić dotacji dla parafii w Woli Raniżowskiej. Z budżetu gminy na prace popłynąć ma 100 tys. zł. Będą one obejmować roboty budowlane przy elewacji kościoła oraz jego zadaszenia. 

Duży remont 

Całość prac kosztować ma około 150 tys. zł. Jak udało nam się dowiedzieć od ks. Kaziemierza Zięby, proboszcza parafii w Woli Raniżowskiej, prace obejmują wymianę całego zadaszenia świątyni oraz odnowienie elewacji budynku. 

Wymiana dachu kościoła była robiona kilkadziesiąt lat temu, bo w 1995 roku. Z kolei w 2000 roku remontowana była elewacja. 

Wpisany w rejestr 

Kościół w Woli Raniżowskiej wpisany jest do rejestru zabytków. W 1914 roku zaczęto kopać fundamenty oraz wmurowano kamień węgielny. Jak czytamy na stronie parafii, pod jego budowę zasypano sadzawki piaskiem, wyplantowano powierzchnię i usunięto dwa budynki. Na wcześniej przygotowanym placu wiosną 1914 roku rozpoczęto prace. Zaczęto kopać stawy, z których motykami wydobywano glinę potrzebną do wyrabiania cegły. Do trzeciej dekady lipca 1914 roku mury świątyni zostały podciągnięte do wysokości około czterech metrów. Wybuch pierwszej wojny światowej przeszkodził w dalszej budowie. 

Prace zostały przerwane na dwa lata. Mury, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone, zaczęły stopniowo niszczeć na wskutek działania warunków atmosferycznych. W 1916 roku zaczęto gromadzić materiał do dalszej budowy kościoła. Przy jego budowie oprócz mężczyzn pracowała pokaźna liczba kobiet, a nawet dzieci i młodzieży.

Remonty kościoła

Nowo wzniesiony kościół parafialny został konsekrowany 13 czerwca 1921 roku. W latach 1954–1955 został na zewnątrz otynkowany. W czerwcu 1968 roku rozpoczęto prace przy wymianie dachu na budynku. Zdjęto zniszczoną czerwoną dachówkę i położono blachę ocynkowaną. Usunięto zniszczoną drewnianą podłogę w prezbiterium i wyłożono ją płytkami. W tym samym czasie zdjęto duży dzwon i wymieniono jego zawieszenie. Zdjęto także pęknięty dzwon (mały) i odesłano do ludwisarni w Przemyślu. W 1972 roku sprowadzono z Otwocka organy 6-głosowe wykonane jeszcze przed pierwszą wojną światową, które przerobiono na 10 głosów.

W 1974 roku, zaraz po odpuście, rozpoczęto roboty przy ogrodzeniu kościoła, plebanii i cmentarza grzebalnego. W 1976 roku zakupiono nowe tabernakulum, w całości metalowe, jako wotum na 600-lecie diecezji.

W latach 1982–1987 przeprowadzono remont wszystkich 21 zniszczonych okien witrażowych. W 1991 roku położono posadzkę marmurową, a trzy lata później przeprowadzono prace przy odnowieniu dzwonnicy i ogrodzenia wokół kościoła. Przed wejściem od głównej bramy ułożono płytę z kostki brukowej. Chodnik wykonali parafianie. W następnym roku dach na całym kościele został pomalowany na kolor czerwony. 

Pomnik papieża 

Jak czytamy dalej na stronie parafii w Woli Raniżowskiej, kiedy 2 kwietnia 2005 roku zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II, parafianie zaproponowali, aby na placu przed kościołem stanął jego pomnik. Jeszcze w tym samym dniu powstał Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II. Jego członkowie zobowiązali się zebrać potrzebną kwotę na budowę. We wrześniu 2006 roku przywieziono z Krakowa pomnik Jana Pawła II i osadzono na przygotowanym wcześniej na placu kościelnym.

W czerwcu 2012 roku na placu kościelnym, na wprost zakrystii, ustawiono figurę Matki Bożej Grunwaldzkiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy