Reklama

Koniec pediatrii w kolbuszowskim szpitalu. Czy następna będzie interna?

Opublikowano: sob, 13 lis 2021 11:00
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Koniec pediatrii w kolbuszowskim szpitalu. Czy następna będzie interna? - Zdjęcie główne

Oddział pediatrii już oficjalnie przestał istnieć. W tym miejscu znajduje się obecnie przeniesiony oddział urologii. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przez prawie dwa lata funkcjonował tylko na papierze - mowa o oddziale dziecięcym w kolbuszowskim szpitalu. Pediatra zniknęła, o to, czy kolejny oddział nie podzieli jej losu, dopytywali radni powiatowi.

W styczniu 2020 roku wstrzymane zostały przyjęcia małych pacjentów na oddziale mieszczącym się na pierwszym piętrze szpitala w Kolbuszowej. Początkiem lutego oddział zawieszono. Później trwały poszukiwania specjalistów, którzy mogliby leczyć dzieci. Okazały się one jednak bezskuteczne.

Dlaczego?

Pediatra do października tego roku funkcjonowała, ale tylko na papierze. Decyzję o wykreśleniu oddziału dziecięcego ze statutu SP ZOZ Kolbuszowa radni powiatowi mieli podjąć podczas ostatniej sesji (28 października).

 Jeszcze przed głosowaniem radny Lucjan Wilk dopytywał, skąd taka decyzja. Przypomniał też, że były zapewnienia, że zawieszenie oddziału to sytuacja chwilowa. - Sprawa jest delikatna, bo dotyczy dzieci. Uważam, że należą się wyjaśnienia mieszkańcom naszego powiatu - stwierdził samorządowiec.

Szansa na powrót?

Odpowiadając radnemu, Zbigniew Strzelczyk, dyrektor kolbuszowskiego szpitala, powiedział, że pediatria nie była zbyt popularnym oddziałem w Kolbuszowej. Brakowało nie tylko małych pacjentów, ale i lekarzy, którzy woleli pracować np. w ośrodkach zdrowia.

- Nie mieli oni wzięcia w naszym szpitalu, chociaż byli bardzo dobrzy

- mówił dyrektor Strzelczyk. Jak dodał szef lecznicy: - Wykreślenie tego oddziału nie jest końcem świata. Zawsze można go wprowadzić.

Strzelczyk jednocześnie wyjaśnił, że w miejscu pediatrii obecnie znajduje się przeniesiony oddział urologii. Na trzecim piętrze mamy oddział rehabilitacji leczniczej. Na czwartym - chirurgii ogólnej z pododdziałem ortopedii i traumatologii narządu ruchu, a na piątym - anestezjologii i intensywnej terapii.

- Jedynie wolne jest drugie piętro (oddział wewnętrzny, przyp. red.). Jesteśmy w trakcie poszukiwania lekarzy i robimy wszystko, żeby ten oddział wrócił do pracy. W przypadku pediatrii, jeżeli poprawi się koniunktura z lekarzami czy zapotrzebowaniem na ten poddział, zawsze można to wprowadzić

- dodał dyrektor SP ZOZ Kolbuszowa.

Coś tu nie gra

Zgodę na wykreślenie, a tym samym likwidację oddziału dziecięcego wyraziło 12 radnych powiatowych. Przeciwne był tylko dwie osoby: wspomniany Lucjan Wilk i Marian Hopek. Drugi ze wspomnianych samorządowców, już po głosowaniu, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat działalności kolbuszowskiego szpitala.

- Obiecał pan, że będzie pan robił wszystko, żeby ten oddział istniał

- skierował swoje słowa radny z Dzikowca do dyrektora Strzelczyka. - Tłumaczy pan, że byli lekarze dobrzy, ale było mało dzieci. Wcześniej było dużo dzieci, a nie było dobrych lekarzy. Opinia była trochę negatywna. Teraz, wracając do oddziału wewnętrznego, boję się, że taki sam los, jak pediatrię, może spotkać internę - dodał samorządowiec.

Radny Marian Hopek przypomniał podczas sesji o tym, że oddział wewnętrzny w Kolbuszowej nie działa już od roku. Przypomnimy, że w listopadzie 2020 r. został w jego miejscu uruchomiony na kilka tygodni oddział covidowy.

 - Przyjdzie jeszcze rok czy dwa i będzie to samo. Podobnie było z oddziałem położniczym. Teraz z pediatrią i zaraz taka sytuacja spotka oddział wewnętrzny. Coś tu nie gra. Nie wiem, gdzie leży wina, ale szukajcie jej u siebie - powiedział radny Marian Hopek.

 Kto nie chciał się leczyć?

- Powiedziałem, że będziemy się starali. Trzymaliśmy oddział dziecięcy w statucie bardzo długo

- odparł radnemu dyrektor Strzelczyk.

Zdaniem szefa szpitala w lecznicy nie dzieje się nic złego. - Gdzie jest problem, bo ja go nie widzę? Proszę mi wskazać wolne miejsce oprócz interny, gdzie szpital świeci pustkami - mówił dalej dyrektor Strzelczyk. - Jeżeli dany rejon nie potrzebuje jakiegoś oddziału, to weryfikuje to sam - nie przysyła pacjentów. Tak się stało z położnictwem i oddziałem dziecięcym. Proszę o to do mnie nie mieć pretensji, tylko do społeczeństwa, które nie chciało się leczyć w tym szpitalu - dodał dyrektor SP ZOZ Kolbuszowa.

 Do zamknięcia kolbuszowskiej pediatrii na sesji odniósł się także starosta Józef Kardyś. Jak powiedział, planowano, aby uruchomić oddział dziecięcy na dawnym bloku operacyjnym, z dużo mniejszą liczbą łóżek. Tak się jednak nie stanie. Szef powiatu mówił także o restrukturyzacji szpitali w Polsce. O tym przeczytacie Państwo w kolejnym wydaniu Korso.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 20 dni temu | ocena +21 / -1

  Satanael

  Józef Kardyś - przewodniczący Ryszard Łeptuch - przedstawiciel wojewody Zbigniew Chmielowiec - przedstawiciel gm. Kolbuszowa (nieobecny) Marek Ulatowski - przedstawiciel gm. Kolbuszowa Krzysztof Sochacki - przedstawiciel gm. Cmolas Wojciech Cebula - przedstawiciel gm. Majdan Królewski Henryk Wojdyło - przedstawiciel gm. Dzikowiec Mieczysław Burek -... Rozwiń

 • 20 dni temu | ocena +21 / -0

  Satanael

  Drodzy mieszkańcy przypomnę ,że Józek powołał tzw radę społeczną która zlikwidowała odział dziecięcy . Oczywiście społeczna to ona była tylko z nazwy . Przewodniczący Józek bez komentarza, przedstawiciel Majdanu Cebula czyli wice starosta , przedstawiciel Raniżowa Burek -przewodniczacy rady czyli jedna ręka z Józkiem, przedstawiciel Dzikowca Wojdył... Rozwiń

  • 19 dni temu | ocena +21 / -0

   Mafia

   Ktoś ich wybrał..... Dlaczego począwszy od sołtysów,radnych ciągle Ci sami.... Dlaczego podczas glosowan komisje w gminach ciągle te same no czasami tylko wiocha się zmienia a osoby te same.... Tak jest w Sejmie tak jest w gminach... A ludzie dalej głosują na tych samych , a Ci którzy coś kumają to mają tak dość że nie idą na wybory co także nie je... Rozwiń

 • 20 dni temu | ocena +24 / -0

  Dżon

  Wydaje mi się, że niestety szukano lekarzy tak, żeby ich nie znaleźć... Polityka. Tutaj się leczy małych pacjentów i potrzebna jest szybka, nawet wstępna - podstawowa diagnostyka, a nie patrzenie tylko na "frekwencję" i rachunek ekonomiczny. Ale jak widać ludzie od lat przyspawani do stołków tego nie rozumieją... Potem dziwić się, że jest ujemny pr... Rozwiń

 • 20 dni temu | ocena +30 / -0

  Mm

  Osoby z demencja starcza powinny być odsunięte od korytka .Chodzi mi o pana starostę i pana dyrektora .Dawniej za nic wysyłali na Sybir a teraz za takie bezeceństwa nie ma żadnej kary dla żadnego.Jeszcze twierdzą że nie jest tak źle .

  • 20 dni temu | ocena +26 / -0

   Zol

   Masz Św.racje żerują jak sepy.Tylko ludzkim zdrowiem masakra dyrektor dąży do sprywatyzoeania i pieniądze Jego zamknąć w piwnicy ze szczurami to poczuje Covid

 • 20 dni temu | ocena +31 / -0

  Mmmkt13

  Przykro to czytać radni głosujący za likwidacją oddziału dziecięcego skazują rodziców i dzieci na tułaczkę po innych dalszych szpitalach. Rachunek ekonomiczny to nie wszystko. Dyrektor i starosta robią wszystko by zostało tylko to co przynosi dochód...a winić społeczeństwo to świadczy o arogancji i obłudzie. Brawo Panie Jopek jest Pan wielki.

  • 20 dni temu | ocena +23 / -1

   Ekonomista

   Jak będą się zbliżać wybory ta radni będą skamlec o głosy a mieszkańcy będą pamiętać co zrobili i pożegnają się z e stołkami !!! szpital to nie fabryka żeby zarabiał !! Ma leczyć i pomagać chorym

 • 20 dni temu | ocena +20 / -0

  ???

  Byliśmy dziś w szpitalu w Kolbie. Oddziału wewnętrznego już nie ma.

  • 20 dni temu | ocena +19 / -0

   !!!

   Ja bylam w tamtym roku i tez nie bylo ...

 • 20 dni temu | ocena +31 / -2

  Mafia

  To takie rozkładanie Polski na części.... Przed ten Tusk sprzedawał Polskę oficjalnie a teraz się to odbywa po kryjomu .... Wyremontowali za podatników kasę a teraz pójdzie w prywatne ręce.... Zakład. To tak jak z leczeniem Idziesz do ortopedy czy ginekologa ... Panie za 3 miesiące wolny termin na zdjęcie czy USG .. A prywatnie .... A panie za godz... Rozwiń

 • 20 dni temu | ocena +41 / -0

  Czubowna

  Na drugim pietrze na miejscu wewnetrznego utworzyc oddzial psychiatryczny zamkniety i tam zamykac naszych samozadowcow

 • 20 dni temu | ocena +33 / -0

  Kolbuszowianka

  To już koniec tego szpitala?Mam jechać na drugie koniec Polski by leczyć rodzine to wariactwo w bialy dzien.Po co te ubrzpieczenia?Tylko prywatnie i to nie bo dużo pacjentów.To umierać jak pies pod buda MASAKRA. Wstyd dla szpitala a dyrektora zamknąć.