Reklama

Kolejne podwyżki uderzają w mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Co tym razem?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kolejne podwyżki uderzają w mieszkańców powiatu kolbuszowskiego. Co tym razem? - Zdjęcie główne

Nowe ceny za wodę i odbiór ścieków dotyczą nie tylko majdańskiej gminy, ale również części gminy Cmolas i Nowa Dęba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolejne podwyżki uderzają w mieszkańców naszego powiatu. Najpierw wzrost ceny węgla, później prądu, a teraz dostarczanej wody i odbieranych ścieków. Nowy cennik opłat obowiązuje od kilku dni w gminie Majdan Królewski.

Wysokie ceny za opał czy energię elektryczną przytłaczają niemal wszystkich. Na domiar złego również ceny za wodę i odprowadzanie ścieków poszybowały w górę. Przykładem jest gmina Majdan Królewski i część Cmolasu. Zakład wodno-kanalizacyjny ma bowiem podpisanych 14 umów z cmolaską gminą i 16 umów z gminą Nowa Dęba. Sprawdzamy, ile teraz zapłacą mieszkańcy.

Nowy cennik

W Polsce za dostarczenie wody odpowiadają samorządy, a ceny ustalane są przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. W tym przypadku przez Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania w Majdanie Królewskim. Następnie, przedsiębiorstwo we wniosku taryfowym składa propozycje cen do PGW Wody Polskie. Ta instytucja z kolei sprawdza, czy zaproponowane opłaty są zasadne i w efekcie zatwierdzają je lub odrzucają - jeśli są zbyt wysokie.

Nowe stawki w majdańskim zakładzie zostały zatwierdzone we wrześniu tego roku. Zaktualizowany cennik zaczął natomiast obowiązywać od 1 października i będzie ważny przez najbliższe trzy lata. Cena za wywóz i odprowadzanie ścieków nie zmieni się przez pierwsze 24 miesiące. Niewielka zmiana czeka odbiorców w trzecim roku. Wówczas cena opłaty abonamentowej za wodę w pierwszej grupie taryfowej (gospodarstwa domowe) wzrośnie o 10 groszy. Reszta pozostanie bez zmian.

Podwyżka jest konieczna

Jak poinformowała wicewójt Janina Wójtowicz, majdańska gmina będzie dopłacać złotówkę do każdego metra sześciennego odprowadzanych ścieków dla wszystkich odbiorców. Tak też było w ubiegłym roku. W tym roku została wprowadzona jedna zmiana. 

- W obecnych taryfach jest wprowadzony abonament za wodę na cele przeciwpożarowe - 1000 złotych miesięcznie. Będzie on pokrywany z budżetu gminy. Jest to wymóg ustawowy i taki abonament został  zatwierdzony przez Wody Polskie

- poinformowała prawa ręka wójta. 

 O komentarz na temat podwyżek wody i ścieków w majdańskiej gminie oraz nowo wprowadzonego abonamentu poprosiliśmy wójta Jerzego Wilka.

- Przy tak drastycznym wzroście kosztów (paliwo, energia, materiały do produkcji, usługi) niemożliwe jest pozostawienie cen za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. Takie działanie doprowadziłoby do niewypłacalności GZWKiO. Podwyżki cen umożliwią dalsze funkcjonowanie zakładu po kosztach (Gminny Zakład Wodociągów Kanalizacji i Oczyszczania nie wypracowuje zysku)

- poinformował włodarz w rozmowie z nami.

Przed wprowadzeniem nowej taryfy mieszkańcy za wodę płacili 4,03 zł/m3, natomiast za ścieki 5,72 zł/m3. Od 1 października stawki wyglądają następująco - woda (4,48 zł/m3) i ścieki (6,45 zł/m3). Wszystkie ceny są brutto.

Sołtys: Trzeba się z tym liczyć

Co o podwyżkach za wodę i odprowadzanie ścieków sądzą mieszkańcy? Elżbieta Wolan, sołtys Majdanu Królewskiego, w rozmowie z nami przyznała, że w tych czasach trzeba liczyć się z podwyżkami. Sołtys: - Wszystko teraz podrożało. Pewnie i te podwyżki są ściśle związane z energią elektryczną. Jeżeli energia elektryczna zdrożała, to wiadomo, że i przy odbiorze ścieków, oczyszczalnia musi pracować. Pompy, które tłoczą, wszystko jest elektryczne. Płacimy więcej i będziemy płacić. Tak za węgiel, jak i za wszystko inne - podsumowała przedstawicielka wsi.

W podobnym tonie wypowiadał się mieszkaniec Komorowa. Choć nie ukrywał, że każda tego typu podwyżka mocno wpływa na domowy budżet. - Najpierw produkty na sklepowych półkach, później węgiel, teraz prąd, woda i ścieki. To jest przykre, ale nieuniknione. W dobie szalejącej inflacji mamy tak naprawdę związane ręce. Nie pomagają rządzący, którzy zamiast ratować sytuację, to wprowadzają jeszcze większy zamęt - spuentował mężczyzna.  

  • Grupa 1 - gospodarstwa domowe, instytucje, odbiorcy prowadzące działalność gospodarczą i pozostali.
  • Grupa 2 - gmina (dotyczy to jedynie wody zużytej na cele przeciwpożarowe)
  • Grupa 1 - gospodarstwa domowe, instytucje, odbiorcy prowadzące działalność gospodarczą i pozostali.
  • Grupa 2 - gmina (dotyczy to jedynie wody zużytej na cele przeciwpożarowe)
Taryfowe ceny i stawki opłat dotyczą wszystkich odbiorców usług wodno-kanalizacyjnych z wyłączeniem:

  1. hurtowych odbiorców wody i dostawców ścieków
  2. wprowadzania wód opadowych roztopowych do kanalizacji deszczowej i odprowadzaniach ich do odbiornika wydzieloną kanalizacją deszczową
  3. usług świadczonych przy użyciu szambowozu
Odbiorcy: Wyszczególnienie: Cena według nowej taryfy (okres od 1-12 miesiąca):
Grupa 1 Cena usługi (z VAT-em i z dopłatą od gminy) za odprowadzania ścieków (zł/m3) 6,45
  Stawka miesięcznej opłaty abonamentowej (z VAT-em) 4,32
Odbiorcy: Wyszczególnienie: Cena według nowej taryfy (okres od 1-12 miesiąca):
Grupa 1 Cena wody (z VAT-em w zł/m3) 4,48
  Stawka opłaty abonamentowej (z VAT-em) (zł/mc.) 6,48
Grupa 2 Cena wody (zł/m3) 4,15
  Stawka opłaty abonamentowej (zł/mc.) 1 000

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy