Ambulans wraz z wyposażeniem zakupiony został w ramach rządowego "Programu wymiany ambulansów". Na jego zakup Szpital Powiatowy w Kolbuszowej otrzymał 400 tys. zł. - Wymiana ambulansu z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zespołów ratownictwa medycznego oraz zapewnienia bezawaryjnej ciągłości świadczonych usług - podkreśla Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ w Kolbuszowej.
Umowa o dofinansowaniu pojazdu podpisana została 3 września ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.
Jedna z nielicznych
Długo oczekiwana karetka (marki Renault Master), na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego, do Kolbuszowej dotarła w połowie kwietnia.
- Ambulans sam w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Najważniejsi są ludzie i sprzęt, jaki mają do dyspozycji, aby móc w jak najlepszym zakresie ratować zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu - mówi Damian Marut, kierownik Ratownictwa Medycznego w Kolbuszowej.
Na wyposażeniu karetki znalazł się aparat do wykonywania USG u pacjentów w stanie zagrożenia życia. Dzięki temu urządzeniu ratownicy medyczni, po zdobyciu odpowiednich umiejętności i certyfikatów, będą mogli w sposób nieinwazyjny trafniej i szybciej postawić właściwą diagnozę, a także podjąć odpowiednią interwencję medyczną już na miejscu zdarzenia, następnie przetransportować pacjenta do odpowiedniego wysokospecjalistycznego szpitala.
W elitarnym gronie
- Tego typu urządzenie niewątpliwie jest przyszłością w ratownictwie medycznym. W całej Polsce tylko kilkadziesiąt zespołów ratownictwa medycznego może pochwalić się takim sprzętem. Na Podkarpaciu wchodzimy do małej grupy kilku karetek, które mogą wykonać USG na miejscu zdarzenia - podkreśla Marut.
Urządzenie składa się z tabletu o wielkości 10", dwóch głowic oraz niezbędnego okablowania. Kolejnym ważnym elementem, który "wszedł" do karetek, jest sprzęt umożliwiający wykonanie wkłuć doszpikowych u pacjentów pediatrycznych o wadze już od 3 kg. Wkłucie doszpikowe jest alternatywą metodą dostępu donaczyniowego w zagrożeniu życia, wówczas gdy założenie wkłucia dożylnego (wenflonu) z jakiegoś powodu jest niemożliwe do wykonania.
Na wyposażeniu są także opatrunki hemostatyczne, które mówiąc w skrócie, przyspieszają krzepnięcie krwi przy masywnych krwawieniach.
- TABOR RATOWNIKÓW -
Ratownicy do dyspozycji mają dwa samochody marki Renault Master, dwa Mercedesy Sprintery i Peugeot Boxer.
- 80 MILIONÓW -
Ogólnopolski "Program wymiany ambulansów" to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jego budżet wyniósł prawie 80 mln zł. W ramach programu, do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju, planowano zakupić 200 nowoczesnych karetek. W naszym regionie wymienionych miało zostać 12 karetek.