Reklama

Kolbuszowscy ratownicy o nowej karetce

Opublikowano: czw, 23 kwi 2020 11:02
Autor:

Kolbuszowscy ratownicy o nowej karetce  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W czwartek (16 kwietnia) Zespół Ratownictwa Medycznego z Kolbuszowej otrzymał nowy ambulans. Karetka zastąpi wysłużonego, kilkuletniego już peugeota.

Ambulans wraz z wyposażeniem zakupiony został w ramach rządowego "Programu wymiany ambulansów". Na jego zakup Szpital Powiatowy w Kolbuszowej otrzymał 400 tys. zł. - Wymiana ambulansu z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zespołów ratownictwa medycznego oraz zapewnienia bezawaryjnej ciągłości świadczonych usług - podkreśla Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ w Kolbuszowej.

Umowa o dofinansowaniu pojazdu podpisana została 3 września ubiegłego roku w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej.

Jedna z nielicznych

Długo oczekiwana karetka (marki Renault Master), na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego, do Kolbuszowej dotarła w połowie kwietnia. 

 - Ambulans sam w sobie nie jest niczym nadzwyczajnym. Najważniejsi są ludzie i sprzęt, jaki mają do dyspozycji, aby móc w jak najlepszym zakresie ratować zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu - mówi Damian Marut, kierownik Ratownictwa Medycznego w Kolbuszowej. 

Na wyposażeniu karetki znalazł się aparat do wykonywania USG u pacjentów w stanie zagrożenia życia. Dzięki temu urządzeniu ratownicy medyczni, po zdobyciu odpowiednich umiejętności i certyfikatów, będą mogli w sposób nieinwazyjny trafniej i szybciej postawić właściwą diagnozę, a także podjąć odpowiednią interwencję medyczną już na miejscu zdarzenia, następnie przetransportować pacjenta do odpowiedniego wysokospecjalistycznego szpitala.

W elitarnym gronie

- Tego typu urządzenie niewątpliwie jest przyszłością w ratownictwie medycznym. W całej Polsce tylko kilkadziesiąt zespołów ratownictwa medycznego może pochwalić się takim sprzętem. Na Podkarpaciu wchodzimy do małej grupy kilku karetek, które mogą wykonać USG na miejscu zdarzenia - podkreśla Marut. 

Urządzenie składa się z tabletu o wielkości 10", dwóch głowic oraz niezbędnego okablowania. Kolejnym ważnym elementem, który "wszedł" do karetek, jest sprzęt umożliwiający wykonanie wkłuć doszpikowych u pacjentów pediatrycznych o wadze już od 3 kg. Wkłucie doszpikowe jest alternatywą metodą dostępu donaczyniowego w zagrożeniu życia, wówczas gdy założenie wkłucia dożylnego (wenflonu) z jakiegoś powodu jest niemożliwe do wykonania. 

Na wyposażeniu są także opatrunki hemostatyczne, które mówiąc w skrócie, przyspieszają krzepnięcie krwi przy masywnych krwawieniach. 

- TABOR RATOWNIKÓW -
Ratownicy do dyspozycji mają dwa samochody marki Renault Master, dwa Mercedesy Sprintery i Peugeot Boxer.
- 80 MILIONÓW -

Ogólnopolski "Program wymiany ambulansów" to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jego budżet wyniósł prawie 80 mln zł. W ramach programu, do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju, planowano zakupić 200 nowoczesnych karetek. W naszym regionie wymienionych miało zostać 12 karetek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    syz

    brawo tak powinno byc,a nie na wszystko się żałuje