Najlepszym sposobem, aby zapobiec tragedii, jest szybka reakcja. Jeżeli mamy chociażby podejrzenie, że ktoś nietrzeźwy prowadzi samochód, w pierwszej kolejności powinniśmy zawiadomić policję.
Reakcja
- Dyżurny w przeważającej części przypadków ma do czynienia ze zgłoszeniami telefonicznymi - informuje Jolanta Skubisz - Tęcza, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej.
- Podczas przyjmowania zgłoszenia o wydarzeniu obowiązują pewne zasady postępowania, wynikające z obowiązujących przepisów - mówi rzeczniczka i dodaje, że jeżeli ustalenie danych i okoliczności związanych ze zdarzeniem jest niemożliwe z powodu zerwania kontaktu telefonicznego lub utrudnione ze względu na zły stan osoby zgłaszającej, np. nietrzeźwość, szok, doznane obrażenia, wówczas dyżurny jednostki niezwłocznie poleca sprawdzić informacje uzyskane podczas zgłoszenia. Sprawdza się także anonimową informację, gdy jej treść uzasadnia przypuszczenie, że wydarzenie już zaistniało lub nastąpi.
Anonim
- Najczęściej zgłoszenia anonimowe, które kierowane są do naszej jednostki, dotyczą podejrzenia kierowania w stanie nietrzeźwości - potwierdza przedstawicielka policji. - Pojawiają się również inne zgłoszenia m.in. dotyczące przypadków znęcania się nad zwierzętami, jak również biegających bez opieki psów i inne. Niestety, często się zdarza, że zgłoszenia anonimowe podawane są w bardzo nieprecyzyjny sposób, co sprawia trudność policjantom w ustaleniu na przykład dokładnego miejsca zdarzenia. Niemniej jednak wszystkie zgłoszenia są sprawdzane - zapewnia funkcjonariuszka.