Reklama

Kolbuszowscy Policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas wakacji

Opublikowano:
Autor:

Kolbuszowscy Policjanci dbają o bezpieczeństwo podczas wakacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Okres wakacyjny to czas odpoczynku. Dla policjantów jest to jednak czas wzmożonej pracy związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Funkcjonariusze rozpoczęli już patrole wodne na zalewie Maziarnia. Policjanci ruchu drogowego kontrolują autobusy przewożące dzieci na kolonie, dzielnicowi natomiast sprawdzają warunki w jakich wypoczywają dzieci na terenie powiatu kolbuszowskiego.

Działanie prewencyjne
Działania  o charakterze informacyjno-edukacyjnym „Bezpieczne wakacje 2017” rozpoczęły się już od początku czerwca. Kolbuszowscy policjanci odwiedzali szkoły i przedszkola przypominając o zasadach bezpiecznego wypoczynku. Podczas spotkań policjanci przestrzegali przed ryzykownymi zachowaniami i uświadamiali odpowiedzialność prawną za swoje zachowanie. Działania kontynuowane się również w okresie wakacji. Policjanci spotykają się z grupami dzieci i młodzieży zorganizowanych na półkoloniach rozmawiając o bezpieczeństwie. Corocznie również nad zalewem Maziarnia prowadzona jest akcja informacyjna dotycząca bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
W działania zaangażowani są również policjanci z Referatu Ruchu Drogowego. Już od pierwszego weekendu wakacji funkcjonariusze rozpoczęli wzmożone kontrole na drogach naszego powiatu pod kątem ujawniania kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, przekraczania prędkości, sposobu przewożenia dzieci i innych wykroczeń popełnianych zarówno przez kierujących samochodami, motocyklami, rowerami a także przez pieszych.
Policjanci przypominają również, że w okresie letnim ograniczone jest poruszanie się po drogach samochodów ciężarowych. Zakaz dotyczy pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t (z wyjątkiem autobusów) w dniach od 23 czerwca do 28 sierpnia:
w piątki w godz. 18.00-22.00
w soboty w godz. 08.00-14.00
w niedziele w godz. 08.00-22.00
oraz:
14 sierpnia w godz. 18.00-22.00
15 sierpnia w godz. 08.00-22.00

Funkcjonariusze prowadzą również kontrole pojazdów przewożących zorganizowane grupy na wakacje. Zapotrzebowanie w tym zakresie należy zgłosić kilka dni wcześniej do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej  pod numer: 17 2275 310 (dyżurny jednostki) lub 17 2275 350 – Referat Ruchu Drogowego. Punktem kontrolnym wyznaczonym do kontroli autokarów jest parking przy ul. Narutowicza w Kolbuszowej (obok cmentarza).

Patrole wodne
Na terenie powiatu kolbuszowskiego największym zbiornikiem wodnym jest zalew Maziarnia w Wilczej Woli. Jest to zbiornik retencyjny, na terenie którego obowiązuje zakaz kąpieli. Kąpać można się jedynie na wydzielonym specjalnie kąpielisku. W najbliższych dniach policjanci rozpoczynają sezon patrolowania motorówką terenu zalewu. Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na osoby, które kąpią się poza wydzielonym kąpieliskiem. Policjanci będą kontrolować również stan trzeźwości sterników pływających po akwenie. Osoba, która steruje łodzią będąc pod wpływem alkoholu odpowiada tak samo jak kierowca.

Kontrola miejsc zorganizowanego wypoczynku
Miejsca, gdzie organizowane są obozy lub kolonie dla dzieci będą sprawdzane przez dzielnicowych poszczególnych rewirów z terenu powiatu kolbuszowskiego. Policjanci będą zwracać uwagę na warunki w jakich wypoczywają dzieci oraz na sprawowaną opiekę. O pomoc w tym zakresie można poprosić dzielnicowych.


Pamiętajmy o aplikacjach „Moja Komenda” i „Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa"
Policjanci przypominają również, o nowych narzędziach, dzięki którym możemy w szybki i wygodny sposób ustalić dane i kontakt do dzielnicowego, a także odnaleźć najbliższą jednostkę. Mobilna aplikacja „Moja Komenda” pozwala na ustalenie dzielnicowego danego rejonu służbowego w każdym miejscu w Polsce.
W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami nieprawidłowych zachowań możemy je zgłosić poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Możemy również sprawdzić, czy okolica w której przebywamy jest bezpieczna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE