Reklama

Kolbuszowa. Władze powiatu chcą przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II

Opublikowano:
Autor:

Kolbuszowa. Władze powiatu chcą przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Władze powiatu kolbuszowskiego zapewniają, że są gotowe przyjąć na swój teren pomnik Jana Pawła II z francuskiego Ploërmel. Z taką propozycją do swojego partnerskiego miasta nie wystąpiła Kolbuszowa. Dlaczego?

Siedmiometrowy monument, o którym w ostatnim czasie głośno zrobiło się nie tylko we francuskich mediach, został odsłonięty w grudniu 2006 roku. Przedstawia on postać Jana Pawła II, a łuk, pod którym stoi, wieńczy krzyż. I to właśnie o ten krzyż od 11 lat trwa spór.

Tylko z Kolbuszowej
- Już podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pojawili się jego przeciwnicy, którzy próbowali zakłócić to wydarzenie - mówi Joanna Zioło, honorowa prezes Kolbuszowskiego Stowarzyszenia Współpracy z Zagranicą "Kolbuszowa bez granic" i zarazem inicjatorka współpracy pomiędzy francuskim Ploërmel a Kolbuszową.

- To było jedenaście lat temu. Co przykre, razem z burmistrzem Kolbuszowej byliśmy jedynymi reprezentantami naszego kraju podczas tej uroczystości. A było tam naprawdę wiele zacnych osób. Delegacje z innych krajów, dyplomaci. Z Polski byliśmy tylko my - dodaje nasza rozmówczyni.

Nieodwracalna decyzja
Spór o krzyż narastał. W 2015 roku sąd administracyjny w Rennes nakazał jego usunięcie z monumentu, powołując się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Już wtedy władze Kolbuszowej wysłały pismo do Patricka Le Diffon, mera Ploërmel. Wyraziły w nim swoje poparcie w dążeniu władz francuskiego miasta do zachowania pomnika w obecnym kształcie.

Końcem października tego roku, tę decyzję sprzed dwóch lat, podtrzymała Rada Stanu. Orzeczenie ma charakter ostateczny i nie ma od niego odwołania. Teraz władze Ploërmel mają sześć miesięcy na zastosowanie się do wyroku sądu.

Więcej w 45 numerze Tygodnika Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE