Reklama

Reklama

Kobiety wciąż zarabiają mniej. Dane z Podkarpacia i powiatu kolbuszowskiego

Opublikowano: 14 marca 2021 07:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie od dziś wiadomo, że kobiety, mimo że pracują na tych samych stanowiskach co mężczyźni, wciąż zarabiają od nich mniej. W niektórych zawodach ta różnica jest bardzo duża. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące zarobków na poszczególnych stanowiskach.

Co ciekawiej, zarobki podzielił na kobiety i mężczyzn. Różnica pomiędzy pensjami wciąż pozostaje wiele do życzenia. Ostatnie dane pochodzą z roku 2018. Robione są one co dwa lata, więc i w tym roku poznamy zarobki mężczyzn i kobiet. Póki co przedstawiamy te sprzed dwóch lat. Na jakich stanowiskach kobiety zarabiają znacznie mniej?

ZOBACZ TAKŻE: TOP 20. Najlepsi fizjoterapeuci na Podkarpaciu. Wśród nich specjalista z Kolbuszowej

Ogółem

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczą zatrudnienia oraz przeciętnego wynagrodzenia brutto według grup zawodów wykonywanych za październik 2018 r.

Mężczyźni mieszkający na terenie województwa podkarpackiego zarobili średnio 4 272,82 zł brutto. Przeciętny mieszkaniec Podkarpacia zarobił o prawie 500 zł więcej niż przeciętna mieszkanka. Kobieta bowiem pracująca w naszym województwie zarobiła nieco ponad 3 800 zł.

Władze też mniej

Okazuje się, że kobiety piastujące funkcje publiczne, np. wójtowie, burmistrzowie, wyżsi urzędnicy czy kierownicy, również zarabiały mniej od mężczyzn. Ta różnica jest znaczna i ogółem wynosi prawie 2 tysiące złotych. Na takich stanowiskach mężczyźni zarobili około 8 tys. zł, natomiast kobiety nieco ponad 6 tys. zł. 

W powiecie kolbuszowskim mamy jedną kobietę, która piastuje funkcję włodarza. Jest nią Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. W 2018 roku zarabiała ona nieco ponad 10 tys. zł brutto miesięcznie. Dla porównania Józef Tęcza, wójt gminy Dzikowiec (podobnej wielkościowo do gminy Niwiska), z dużo krótszym stażem na tym stanowisku, zarobił bardzo podobną sumę w tym samym okresie. W naszym powiecie ta dysproporcja nie jest tak widoczna jak średnia województwa podkarpackiego.

Praca na stanowiskach

Jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach, jeżeli chodzi o zarobki i podział na płeć na Podkarpaciu. Na tapetę wzięliśmy kilka zawodów. Mężczyźni pracujący jako specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i technicznych zarabiali w naszym województwie około 5 800 zł. Dla porównania kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają nieco ponad 4 400 zł.

Specjaliści z dziedziny prawa, dziedzin społecznych i kultury zarabiają średnio ponad 7 tys. zł. Specjalistki w tych dziecinach zarabiają natomiast ponad 5 200 zł. Również sekretarki czy pracownice biurowe nie mogą liczyć na taką samą pensję jak płeć przeciwna. Mężczyzna na takim stanowisku może liczyć na ponad 3,5 tys. zł, gdzie kobieta może zarobić o ponad 150 zł mniej, wykonując tę samą pracę.  

Tak samo sytuacja wygląda z pracownikami obsługi klienta. Płeć piękna może liczyć na ponad 3 400 zł miesięcznie, gdzie mężczyzna może zarobić nawet 4,5 tys. zł. Sprzedawczynie również nie mogą zrównać się z mężczyznami na tych samych stanowiskach. Mężczyźni bowiem mogli liczyć na pensję wynoszącą średnio 2,8 tys. zł, przy czym kobiety już na jedynie 2,5 tys. zł. 

Duża różnica w wypłatach była także w zawodach takich jak elektryk i elektronik. Tutaj jednak trzeba zauważyć, że jest to raczej fach dla mężczyzn. Zarobili oni średnio ponad 4 tys. zł. Kobiety na takich stanowiskach nie zarobiły nawet 3 tys. zł.

Ze względu na wykształcenie

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn są również, jeżeli chodzi o ich wykształcenie. Mężczyźni z wyższym wykształceniem ze stopniem naukowym, co najmniej doktora oraz tytułem magistra, lekarza lub równorzędnym zarobili średnio ponad 6 tys. zł. Kobiety natomiast niecałe 4,5 tys. zł. 

Płeć piękna z wykształceniem policealnym zarobiła średnio 3 258 zł, gdzie mężczyzna z tym tytułem mógł liczyć na ponad 3,9 tys. zł miesięcznie. Z wykształceniem średnim zawodowym natomiast mieszkaniec Podkarpacia zarobił ponad 3 800 zł, gdzie mieszkanka już tylko 2,9 tys. zł. Podobnie sytuacja wygląda z wykształceniem średnim ogólnokształcącym czy gimnazjalnym.

Starsi zarabiają więcej

GUS podzielił miesięczne zarobki mieszkańców i mieszkanek Podkarpacia również ze względu na wiek. Mężczyzna pracujący do 24 roku życia średnio zarobił 3 320 zł. Kobieta w tym wieku mogła liczyć na wynagrodzenie w granicach około 2 600 zł.

Kobiety w wieku 25-34 lata średnio miesięcznie zarabiały 3,3 tys. zł. Z kolei mężczyźni w tym wieku osiągali miesięczne wpływy średnio w wysokości 3,9 tys. zł. Starsi panowie w wieku 35-44 lata zarabiali prawie 4,5 tys. zł, z kolei kobiety w tym wieku 3,5 tys. zł. 

Osoby po 45 roku życia, które nie skończyły 55 lat, mogły liczyć na pensję w wysokości 4,2 tys. zł. Mowa o mężczyznach. Kobiety z kolei zarobiły średnio 3,3 tys. zł.

Zarobki płci pięknej w wieku 55-59 lat na Podkarpaciu sięgnęły średnio 3,4 tys. zł. Mężczyźni w tym wieku średnio wyciągnęli ponad 4 tys. zł miesięcznie.

W starszych grupach wiekowych również widoczna jest różnica, ale z korzyścią dla kobiet. I tak panie w wieku 60-64 zarobiły ponad 4,3 tys. zł, gdzie mężczyźni już mniej niż 4 tys. zł.

Podobnie sytuacja wygląda w najstarszej grupie wiekowej. Tutaj też kobiety osiągały większe miesięczne przychody.

- WYJĄTEK -

Zaskakującym wyjątkiem może być fakt, że kobiety zarobiły więcej od mężczyzn jako kierowcy i operatorzy pojazdów.

Mężczyźni: 3 385,74 zł

Kobiety: 3 792,13 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    fan

    bądźmy neoliberalni. Wszystkie baby do kopalni

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    greg

    Zarabiają mniej ? Ciekawe gdzie. Manipulowanie danymi, niech jeszcze wezmą pod uwagę czy na pewno kobiety i mężczyźni wykonują taki sam zakres prac. Ciekawe tez dlaczego nie trąbią czemu kobiety wcześniej przechodzą na emeryturę żyjąc jednocześnie dłużnej.