Reklama

Kleszcze w natarciu. Trzeba na nie uważać. Ile osób zachorowało w Kolbuszowej i okolicach w ostatnich latach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kleszcze w natarciu. Trzeba na nie uważać. Ile osób zachorowało w Kolbuszowej i okolicach w ostatnich latach? - Zdjęcie główne

W ostatnim czasie kleszcze można spotkać dosłownie wszędzie. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Tą groźną chorobą można zarazić się najczęściej od kleszczy. Mowa o boreliozie. Ile osób zachorowało w 2022 roku, a ile w 2021?

Miejsce, gdzie doszło do ugryzienia przez kleszcza, powinno być obserwowane nawet przez miesiąc pod kątem pojawienia się rumienia. Rumień, czyli czerwona obwódka wokół ukłucia, jest objawem wczesnej postaci boreliozy.

W przebiegu kolejnych dni po wystąpieniu rumień może stopniowo zwiększać swój zasięg. Jeśli zmiana skórna jest duża, min. 4 cm, należy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje dalszym leczeniem. Jak to w naturze bywa, tylko u 8-9 na 10 pacjentów borelioza objawia się rumieniem. Reasumując, brak rumienia w miejscu ugryzienia nie daje nam stuprocentowej pewności, że nie zostaliśmy zakażeni bakterią wywołującą boreliozę.

Objawy boreliozy są zróżnicowane, często podobne do innych chorób. Oprócz zmiany skórnej mogą pojawić się objawy bardziej ogólne, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy, bóle mięśni i stawów.

Borelioza niebezpieczna dla człowieka

Borelioza jest niebezpieczna dla człowieka, ale nie należy popadać w paranoję. Należy pamiętać, że objawy manifestowane przez boreliozę mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po zakażeniu, wówczas gdy chory zapomni już o kleszczu.

Odległe objawy boreliozy to niewyjaśnione objawy neurologiczne: niedowład nerwu twarzowego lub innego nerwu czaszkowego, w skrajnych przypadkach objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą wystąpić stany zapalne innych narządów, np. mięśnia sercowego, stawów czy skóry. Zdarzają się również objawy mniej specyficzne, jak niewyjaśnione, przemijające stany gorączkowe, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie słuchu czy zmiany w sferze emocjonalnej.

Nie smarować miejsca niczym tłustym

Dobrym sposobem na usunięcie kleszcza jest potraktowanie go jak ciało obce wbite w skórę. Rozwiązaniem może być używanie czystej, grubej igły. Igłę umieszcza się jak najbliżej skóry i wyjmuje kleszcza delikatnym ruchem od dołu, podważając pająka. Używając pincety, może dojść do zmiażdżenia odwłoku i niepotrzebnego wprowadzenia bakterii do rany. Po usunięciu kleszcza skórę należy starannie umyć i w miarę możliwości zdezynfekować.

Jak się okazuje, w żadnym wypadku nie należy stosować dawnej metody, którą preferowały nasze babcie. Nie należy stosować wazeliny czy innych substancji tłustych lub oleistych. Nie należy też przypalać kleszcza. Metody te mogą odciąć dopływ powietrza, zwiększać przy tym wydzielanie śliny, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia.

Zachorowania na boreliozę w powiecie kolbuszowskim

Jak informuje kolbuszowski sanepid, borelioza jest wielonarządową, odzwierzęcą chorobą zakaźną, przenoszoną przez kleszcze z
rodzaju Ixodes.

- Charakteryzuje się często niespecyficznymi objawami, wśród których najczęstszym
jest rumień wędrujący

- informuje sanepid. 

Nadal odnotowuje się znaczną liczbę zachorowań na boreliozę w powiecie kolbuszowskim i w całej Polsce. Liczba zgłoszonych przypadków wzrosła w roku 2022 w porównaniu do roku 2021

  • 2022 r. - 73 zachorowania na boreliozę
  • 2021 r. - 61 zachorowań na boreliozę

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy