Reklama

Kierowco to już obowiązek |GRAFIKI|

Opublikowano: sob, 7 gru 2019 13:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W piątek, 6 grudnia, weszły w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak.

Jak wyjaśniają mundurowi, obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.

- W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie - czytamy na stronie podkarpackiej policji.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Jazda na suwak

Na tym nie koniec zmian w przepisach od 6 grudnia. Wprowadzony został również obowiązek "jazdy na suwak”, czyli zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie. Co musisz wiedzieć?

 • musi występować znaczne zmniejszenie prędkości zazwyczaj spowolnienie „zatorem drogowym” - przyczyną zatoru może być zarówno duże natężenie ruchu, jak również kolizja, bądź awaria pojazdu, itp.
 • miejsce zjazdu na sąsiedni pas zostało dokładnie określone - końcowy odcinek pasa ruchu (bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu)
 • zasada „jazdy na suwak” nie będzie miała zastosowania w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  niedzielny kierowca

  Jałowy artykuł bez podania podstawy prawnej, wytycznych regulujących stosowanie wchodzących przepisów, konsekwencji nie stosowania się do nich itd...

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Krzychu

  Prawo o ruchu drogowym<br class="text-left" style="text-align: left;" />Art.22 pkt4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na kt&oacute;ry zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.<br class="text-left" style="text-align: left;" />... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Yaya

  Syranie w banie