Reklama

Katarzyna Dypa o przyszłości kolbuszowskiego skansenu. Trzy pytania do nowego dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MKL Kolbuszowa

Katarzyna Dypa o przyszłości kolbuszowskiego skansenu. Trzy pytania do nowego dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Katarzyna Dypa została powołana na dyrektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na trzy lata. | foto MKL Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Od 2 stycznia nowym dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej jest Katarzyna Dypa. Zajęła ona miejsce Jacka Bardana, który tę funkcję pełnił przez kilkanaście lat.

Skąd decyzja, żeby wziąć na siebie tak dużą odpowiedzialność, jak kierowanie muzeum kolbuszowskim?

- W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pracuję ponad 15 lat. Był to niezwykle ważny czas ogromnego rozwoju tej instytucji kultury. Razem z całym zespołem włożyliśmy mnóstwo sił i zaangażowania, aby to muzeum stało się prężnym ośrodkiem kulturalnym na mapie regionu i Polski. 

Dzisiaj jest to jedyna placówka prezentująca tak bogaty zbiór architektury regionalnej. Ma duży dorobek naukowo-badawczy, bogatą i różnorodną ofertę kulturalną i edukacyjną, rozpoznawalną identyfikację wizualną oraz rekordową w tym roku frekwencję prawie 60 000 zwiedzających. To fascynująca praca, a skansen w Kolbuszowej to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. 

Czy wraz z nowym dyrektorem możemy się spodziewać dużych rewolucji w MKL?

- Jestem przekonana, że wyznaczony przez dyrektora Jacka Bardana kierunek działań jest słuszną drogą rozwoju tej instytucji kultury. Bardzo mi zależy, aby była ona przestrzenią edukacji, spotkań i inspiracji. Dlatego zamierzam kontynuować podjętą przez mojego poprzednika pracę, rozwijać zespół i jego kompetencje, podnosić poziom jakości usług oraz dobrze służyć społeczeństwu. 

Chciałabym, aby w przyszłości skansen w Kolbuszowej stał się ulubionym muzeum mieszkańców regionu oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych skansenów w Polsce.

Proszę powiedzieć o sobie coś więcej.

- W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej pracuję od 2006 r. Zaczynałam od stażu tuż po ukończeniu studiów. Następnie przez cały czas związana byłam z działem upowszechniania i promocji, a od 2014 r. kierowałam pracą tego działu. Mogłam tu zrealizować wiele swoich zawodowych marzeń.

Rozwijałam ofertę kulturalną i edukacyjną (tworzyłam i realizowałam projekty promujące dziedzictwo niematerialne, m.in. kuchnię, taniec, rękodzieło), podnosiłam poziom jakości usług (udało nam się wdrożyć zwiedzanie z audioprzewodnikiem, wprowadzić płatności terminalem oraz sprzedaż biletów online), prowadziłam działalność wydawniczą (redagowałam książki oraz artykuły promujące muzeum). 

Największym sukcesem całego działu była współpraca z utalentowanymi grafikami i stworzenie rozpoznawalnej i atrakcyjnej identyfikacji wizualnej muzeum. Nasze starania zostały docenione w Ogólnopolskim Przeglądzie Muzeum Widzialne – w 2019 r. otrzymaliśmy I nagrodę w kategorii identyfikacja wizualna. 


Wybór dyrektora muzeum

W drugim etapie konkursie na stanowisko dyrektora MKL w Kolbuszowej 9-osobowa komisja (w składzie: Lesław Majkut, Robert Godek, Jan Jarosz, Waldemar Rataj, Artur Plizga Anna Stanisławska, prof. dr hab. Jadwiga Hoff, Zbigniew Skuza i Justyna Niepokój-Gil) wybierała spośród dwóch kandydatek pracujących w kolbuszowskim muzeum.

Katarzyna Dypa otrzymała sześć głosów za rekomendacją na stanowisko dyrektora, a Jolanta Dragan - trzy.

Następnie kandydatura Katarzyny Dypy została przedstawiona Zarządowi Województwa Podkarpackiego w składzie: Władysław Ortyl, Piotr Pilch, Ewa Draus, Stanisław Kruczek i Anna Huk, który miał ostateczny głos.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy