Reklama

Kartki ważniejsze od pieniędzy

Opublikowano:
Autor:

Kartki ważniejsze od pieniędzy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 40 lat temu, dokładnie 13 sierpnia, w Polsce wprowadzone zostały „bilety towarowe”. To, jak wyglądało życie w trakcie ich obowiązywania oraz za czym najczęściej stano wówczas w kolejkach, wspominają mieszkańcy naszego powiatu.

Oprócz określenia „bon towarowy”, używano słów „talony”, „asygnaty” czy „kartki”. Pierwsze wyglądały jak banknoty. Wprowadzeniem ich zajął się rząd Piotra Jaroszewicza. Urzędnicy zaczęli od kartek na cukier i później rozszerzali je na następne produkty. Podobno na pytanie: ,,Co by było w Polsce, gdyby nie było PRL?” ludzie odpowiadają: ,,Wszystko”.

Na wsi było wszystko
- Największe kolejki były w masarskim. To parę budynków dalej. Tam teraz kwiaciarnia jest. Te kolejki były długie, kręcone, a wściekłe jak pies, bo ujadało – wspomina zegarmistrz, który ma swój zakład w centrum Kolbuszowej. - Ludzie stali już za mięsem od koło 4 – 5 rano. I tak, co lepsze pojechało na Wschód. Często było tak, że jacyś kolejarze rozbijali jakąś beczkę z lepikiem, a tam w środku była góra szynki – dodaje nasz rozmówca.

Jedzenie oraz inne produkty zdobywało się albo w Peweksie, albo jeździło się za miasto. - Jedna rzecz w tamtych czasach była bardzo dobra: na wsi było wszystko. Były kaczki, były kury, indyki, krowy, konie. Teraz nie ma nic. Teraz wieś jest pusta – stwierdza zegarmistrz. - Jakby w tych sklepach coś zabrakło, to ludzie by z głodu poumierali. Ludziom się robić nie chce. My wtedy mieliśmy lepiej. Pierwszorzędne produkty z roli. Teraz kupuje pani bułkę, bierze ją pani do rękę, a ona nic nie waży, bo taka jest napompowana – oburza się mężczyzna.

Więcej w 34 numerze Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE