Reklama

Jest decyzja w sprawie ceramiki w Hadykówce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Jest decyzja w sprawie ceramiki w Hadykówce - Zdjęcie główne

Inwestor chcący wydobyć złoża gliny z Hadykówki nie przedłożył w wyznaczonym terminie stosownych dokumentów. Co za tym idzie, nie będzie możliwe podjęcie przez niego prac. | foto Archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wracamy do tematu dawnego Zakładu Ceramiki Budowlanej w Hadykówce. Nowy właściciel zwrócił się z wnioskiem o wydobycie złóż ilastych. Niezbędne w tym przedsięwzięciu były opinie instytucji. Finalnie nie zostały one wydane. Dlaczego?

Sprawą zajmowała się gmina Majdan Królewski, chociaż ceramika leży na terenie gminy Cmolas. Powód? Majdańskiej gminie zleciło to kolegium odwoławcze. 

Postępowanie zakończone 

Wójt gminy Majdan Królewski poinformował o zakończeniu postępowania administracyjnego w sprawie kontynuacji eksploatacji surowców ilastych ze złoża w Hadykówce. 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie oznajmił, że nie jest możliwe zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie ze względu na nieprzedłożenie w wyznaczonym terminie wymaganych uzupełnień w dokumentacji.

Nie uzupełnił

Zarząd Zlewni w Stalowej Woli wezwał inwestora o uzupełnienie dokumentacji. Ten jednak  tego nie zrobił w wyznaczonym terminie.

- Brak jest wystarczających podstaw do wydania opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko

- czytamy w informacji od Jerzego Wilka, wójta gminy Majdan Królewski.

Ponadto szef majdańskiej gminy poinformował, że nie zostały przedłożone przez wnioskodawcę dokumenty, o dostarczenie których był on wzywany. Dokumenty te były niezbędne do wydania opinii przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Dyrektora Zarządu Zlewni w Stalowej Woli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w niniejszym postępowaniu.

Musimy działać

Inwestor wnioskował o wydobycie gliny. Kryć się miało za tym jednak coś więcej. Jak udało nam się dowiedzieć, inwestor prawdopodobnie po wydobyciu złóż ilastych chciał stworzyć na terenie zakładu składowisko śmieci. W 2020 roku była mowa o powstaniu w tamtym miejscu instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, tzw. spalarni. Mieszkańcy stanowczo się temu sprzeciwili. 

Jeden z mieszkańców Hadykówki podczas ubiegłorocznego spotkania wiejskiego zaapelował do władz, aby głos przeciwko powstaniu instalacji termicznego przetwarzania odpadów rozwinąć o ewentualne wysypisko śmieci. - W poprzednich latach pojawiały się takie informacje o wysypisku, o składowisku eternitu, ale moje stanowisko jest jedno. Takich wyrobisk nie będzie. Dopóki będę wójtem, nie ma takiej możliwości. Będę z wami współpracował, Hadykówka ma być czysta - powiedział wówczas krótko Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas.

 - On sobie może planować jedno, a my zrobimy drugie. Niezależnie od ostatecznych decyzji to i tak wiele dokumentów musi przejść przez moje biurko i zaręczam, że żadnego pozytywnego uzgodnienia, decyzji itd. nie ma i w tej materii nie będzie - zaznaczył jeszcze w ubiegłym roku wójt gminy Cmolas. - On wie, że ma tutaj produkować cegłę, ewentualnie, mając takie rozległe tereny, mógłby produkować prąd poprzez panele fotowoltaiczne

- mówił wójt Galek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy