Reklama

Janek Bytnar "Rudy". Bohater z Kolbuszowej przyszedł na świat 102 lata temu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Reprodukcja Mikołaj Kaczmarek/tt/ @KolorHistorii

Janek Bytnar "Rudy". Bohater z Kolbuszowej przyszedł na świat 102 lata temu - Zdjęcie główne

Janek Bytnar urodził się w Kolbuszowej. | foto Reprodukcja Mikołaj Kaczmarek/tt/ @KolorHistorii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Janek Bytnar, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec", urodził się w Kolbuszowej. "Rudy" na świat przyszedł 6 maja 1921 roku w niewielkim domu przy ulicy Nowe Miasto.

Jan Bytnar, pseudonim "Rudy", "Krokodyl", "Czarny", "Janek", urodził się w Kolbuszowej, w domu rodzinnym swojej matki, Zdzisławy z domu Rechul. Tak pierwsze chwile po narodzinach syna zapamiętała jego matka:

"6 maja 1921 roku, w samo południe, kiedy sygnaturka kościelna oddzwoniła na Anioł Pański, urodziłam syna w domu moich rodziców, przy ulicy Nowe Miasto nr 10 w Kolbuszowej.

Przyszedł na świat cichutki, słabiutki tak, że położna musiała go klapsem do życia pobudzić, by krzykiem zaanonsował swe przyjście na świat (...)

Miał już dwa dni, kiedy przyjechał ojciec z Niekłania. Uroczysty to był dzień, bo syn przyszedł jako wspaniały prezent imieninowy. Ojcu było na imię Stanisław i obchodził swe imieniny 8 maja, więc radości było wiele"

[Przytoczone fragmenty pochodzą z rękopisu "Materiały do biogramu harcmistrza Jana Bytnara" Zdzisławy Bytnar, zachowana oryginalna pisownia].

Dom Janka Bytnara w Kolbuszowej

O bohaterze, pochodzącym z Kolbuszowej, w mieście nad Nilem przypomina kilka miejsc. Najważniejszym z nich jest dom, w którym na świat przyszedł Janek Bytnar. Na niewielkim, prywatnym budynku, umieszczona jest tablica informująca o tym fakcie. 

Kilka lat temu nieruchomość była na sprzedaż. Gmina Kolbuszowa nie miała jednak w planie wykupienia obiektu i zrobienia w nim miejsca poświęconego "Rudemy". Dom trafił w ręce nowych właścicieli. 


W tym domu urodził się Janek Bytnar. Kolbuszowa, ul. Nowe Miasto. Fot. Korso Kolbuszowskie

Pomnik Bytnara przed liceum w Kolbuszowej

W Kolbuszowej znajduje się także ulica Janka Bytnara i liceum noszące jego imię. Przed budynkiem placówki oświatowej znajduje się pomnik Bytnara. Został on odsłonięty 2 czerwca 2012 roku, kiedy obchodzono stulecie kolbuszowskiego liceum i gimnazjum. 

Imię Janka Bytnara nosi także Hufiec ZHP Kolbuszowa.

Mural "Rudego" na ścianie hali sportowej

Jeszcze w tym roku ma powstać również mural upamiętniający Janka Bytnara. Jego wykonawcą będzie Rafał Roskowiński - pionier sztuki muralu, doktor sztuk pięknych, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu.

Ogromny malunek ma powstać najpóźniej do końca sierpnia tego roku.

Śmierć bohatera z Kolbuszowej

Janek Bytnar zmarł 30 marca 1943 roku w Szpitalu Wolskim w Warszawie na skutek obrażeń odniesionych podczas przesłuchań prowadzonych przez Gestapo. 

Tak Zdzisława Bytnarowa opowiadała o ostatnim spotkaniu ze swoim synem:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy