reklama

Jan Zuba honorowym obywatelem miasta i gminy Kolbuszowa? Zdecydują radni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Jan Zuba honorowym obywatelem miasta i gminy Kolbuszowa? Zdecydują radni - Zdjęcie główne

Jan Zuba przez 18 lat pełnił funkcję burmistrza Kolbuszowej. | foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIKolbuszowa wkrótce może wzbogacić się o kolejnego honorowego obywatela. Projekt uchwały, który zostanie poddany pod głosowanie na sesji 30 kwietnia, przewiduje nadanie tego zaszczytnego tytułu Janowi Zubie, byłemu burmistrzowi Kolbuszowej. Aktualnie 7 osób posiada ten tytuł.
reklama

Jan Zuba przez 18 lat pełnił funkcję burmistrza Kolbuszowej. Urodzony 20 marca 1957 roku, przez całe swoje życie zawodowe i osobiste związany był z Kolbuszową. Absolwent Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, w 1998 roku rozpoczął swoją karierę samorządową, najpierw jako zastępca burmistrza, a później jako burmistrz. Jego decyzja, by nie kandydować ponownie w 2024 roku po 25 latach pracy na rzecz mieszkańców, zamknęła ważny etap w historii miasta nad Nilem.

 

Tytuł Honorowego Obywatela miasta i gminy Kolbuszowa to najwyższe wyróżnienie, które może zostać przyznane osobie zasłużonej w rozwoju społeczno-gospodarczym, kulturalnym lub naukowym gminy. Każdy, kto otrzymuje ten tytuł, zyskuje specjalną uchwałę oraz pamiątkowy medal lub dyplom. Wśród laureatów znajdują się osoby, które swoją działalnością wzbogaciły miasto i przyczyniły się do jego dynamicznego rozwoju. 30 kwietnia radni podejmą decyzję, czy Jan Zuba zostanie jednym z nich.

reklama

Jak przekazał w rozmowie z nami Jan Zuba, zależało mu na tym, aby tytuł honorowego obywatela otrzymał ks. Sławomir Zych, który jest bardzo zasłużony dla Kolbuszowej. Jednak jeśli chodzi o jego własną nominację, nie zabiegał o nią, i fakt, że znalazł się w tym gronie, jest dla niego dużym zaskoczeniem.

Do grona honorowych obywateli miasta i gminy Kolbuszowa, oprócz Jana Zuby, może dołączyć również ks. Sławomir Zych. W latach 1998-2000 pełnił funkcję wikariusza w parafii pw. św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Był także redaktorem naczelnym "Rocznika Kolbuszowskiego". Piszemy o tym w artykule (kliknij w LINK).

reklama

Honorowi obywatele Kolbuszowej - na liście 7 nazwisk

W ciągu lat tytuł ten otrzymali ludzie, którzy na stałe wpisali się w życie społeczne, kulturalne lub gospodarcze miasta. Oto lista osób, które już posiadają ten zaszczytny tytuł.

  1. Paul Anselin - to pierwszy honorowy obywatel Kolbuszowej. Urodził się 28 sierpnia 1931 roku w Arcachon. Po maturze rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie w Paryżu. W czasach studenckich przewodniczył Związkowi Studentów Sympatyków Charles’a de Gaulle’a. Anselin odgrywał ważną rolę w łączeniu Kolbuszowej z Francją, szczególnie w zakresie współpracy kulturalnej i gospodarczej. Jego wkład w rozwój międzynarodowych relacji między miastami pozostaje niezatarte.
  2. Generał Bronisław Kwiatkowski - urodzony 5 maja 1950 roku, to wojskowy z ogromnym doświadczeniem. Karierę wojskową rozpoczął w 1969 roku, a po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych w Wrocławiu służył na różnych stanowiskach dowódczych. Był absolwentem Technikum Leśnego w Krasiczynie i przez wiele lat służył Polsce, zdobywając szereg odznaczeń i awansów.
  3. Stanisław Mazan - urodzony w 1940 roku w Porębach Kupieńskich, przez całe swoje życie zawodowe związany był z regionem. Jako agronom i wiceprezes Spółdzielni Ogrodniczej w Kolbuszowej miał ogromny wpływ na rozwój rolnictwa i ogrodnictwa w tym regionie. Jego pasja do ziemi oraz aktywność społeczna uczyniły go jedną z ważniejszych postaci w regionie.
  4. Ks. Bp Kazimierz Górny - urodzony 24 grudnia 1937 roku w Lubniu, Kazimierz Górny był biskupem diecezji rzeszowskiej od 1992 roku. Jego wkład w rozwój duchowy i religijny Kolbuszowej oraz całej diecezji jest nieoceniony. W ciągu jego kadencji utworzono kluczowe instytucje diecezjalne, a także rozwinięto działalność charytatywną i duszpasterską.
  5. Marek Koziorowski - profesor i twórca Pozawydziałowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej na Uniwersytecie Rzeszowskim, przyczynił się do rozwoju edukacji i nauki w Kolbuszowej. Urodzony 28 kwietnia 1950 roku, od lat związany z regionem, jego działalność naukowa i dydaktyczna wpłynęła na rozwój młodych talentów w tej dziedzinie.
  6. Janina Zioło – urodzona 25 sierpnia 1931 roku w Paryżu, Janina Zioło była nie tylko wielką miłośniczką kultury francuskiej, ale również ambasadorką polskiej kultury we Francji. Związana z Kolbuszową od 1955 roku, Janina Zioło była kluczową postacią w rozwoju współpracy międzynarodowej i w promowaniu kultury lokalnej za granicą.
  7. Zbigniew Chmielowiec – tytuł honorowego obywatela Kolbuszowej przyznano w 2023 roku. Jest posłem na Sejm RP. Urodził się w Kolbuszowej. Należy do klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Staż parlamentarny zaczął od V kadencji. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli miasta.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo