Dwie osoby zostały przedstawione jako właściwe do nadania tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa. W tej chwili ma liście uhonorowanych jest 98 osób, firm i instytucji.
Jan Kolasa
Pierwszy wniosek dotyczy Jana Kolasy. - Całe życie związany był z orkiestrą dętą Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej - przeczytał w uzasadnieniu Krzysztof Matejek, sekretarz Kolbuszowej. Kolasa staż w niej zaczął w wieku 14 lat, w 1950 roku.
W orkiestrze grał przez 67 lat, do 2017 roku. Był jednym z najbardziej zdyscyplinowanych jej członków i był obecny na wszystkich ponad 3 tys. prób. Zagrał z orkiestrą blisko tysiąc koncertów. - Jest wzorem dla innych członków orkiestry, był niezwykle zaangażowany w jej rozwój, był nauczycielem gry na orkiestrach dętych - nadmienił przedstawiciel magistratu. Jan Kolasa to wychowawca młodych muzyków.
Grał również w innych orkiestrach działających na terenie miasta, między innymi w orkiestrze przy Kolegiacie pw. Wszystkich Świętych. W składach orkiestr grał na kornecie, będąc zawsze podstawą tej sekcji. - Ma niezwykłe zasługi dla rozwoju ruchu orkiestrowego w Kolbuszowej - podkreślił Matejek i dodał: - Jest człowiekiem wyjątkowo skromnym, pracowitym i przyjaznym dla innych.
Kolasa współpracę z orkiestrą zakończył ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Długość stażu jest na prawdę wyjątkowa. Nikt nigdy nie grał w Orkiestrze Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej tak długo. - Jest to rzecz wyjątkowa i stanowi rekord w swojej skali - zaznaczył Krzysztof Matejek - Przedmiotowy wniosek był poddany pod obrady kapituły i został pozytywnie zaopiniowany - dodał.
Stanisław Wrona
Krzysztof Matejek, sekretarz gminy, przybliżając postać Stanisława Wrony, przypomniał, że pochodzi on z rodziny, która z pokolenia na pokolenie związana była z muzyką. Grać uczył się od uzdolnionych muzycznie członków rodziny.
Wyjątkowe zdolności pozwoliły mu na opanowanie gry na wielu instrumentach. - Współtworzył powstałą blisko 70 lat temu orkiestrę dętą w Kolbuszowej - podkreślił Matejek. Wrona zdobywał w niej szlify jako muzyk multiinstrumentalista. Ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w Gdańsku. Grał w orkiestrze reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Po powrocie w rodzinne strony i założeniu rodziny zaraził muzyką wszystkich jej członków, dzieci, wnuki i prawnuki. Przez wiele lat organizował na terenie Podkarpacia orkiestry dęte działające przy kościołach, strażach pożarnych i innych instytucjach. Przez 25 lat pracował na terenie Kolbuszowej, wspomagając swoim talentem ruch muzyczny miasta.
- W 1998 roku założył i prowadził orkiestrę parafialną przy Kolegiacie Wszystkich Świętych w Kolbuszowej - nadmienił Matejek. Prowadził też orkiestrę działającą przy starostwie i straży pożarnej w Kolbuszowej oraz firmie Orzech. Wyróżniają go umiejętności kompozytorskie, jest twórcą wielu pieśni kościelnych, zarówno słów jak i muzyki, zamieszczanych w prestiżowych wydawnictwach.
Stanisław Wrona jest też wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń muzyków. Wspólnie z dziećmi, wnukami i prawnukami oraz krewnymi tworzył i muzykował. Do orkiestry rodzinnej angażował również innych muzyków. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany również za swoją działalność na rzecz ochotniczych straży pożarnych. Mimo ukończenia 90 lat dalej jest twórczy i aktywnie pracuje na rzecz rozwoju środowiska muzycznego w Kolbuszowej. - Tak jak poprzedni i ten wniosek uzyskał pozytywną opinię kapituły - podsumował skarbnik Kolbuszowej.