reklama
reklama

Jakie benefity zapewnia młodym Wojsko Polskie? Rozmowa z porucznikiem Grzegorzem Mazanem z WCR w Mielcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jakie benefity zapewnia młodym Wojsko Polskie? Rozmowa z porucznikiem Grzegorzem Mazanem z WCR w Mielcu - Zdjęcie główne

Porucznik Grzegorz Mazan - Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIO tym, ile można zarobić, na jakie benefity i dodatki można liczyć oraz o tym, jak wygląda dzień żołnierza, Kacper Piękoś rozmawia z porucznikiem Grzegorzem Mazanem z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu.
reklama

Kacper Piękoś: Rozpoczynamy Święto Wojska Polskiego. Jak Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu obchodzi te dni? Co dzieje się w okolicy?

Por. Grzegorz Mazan:

Oczywiście spędzamy ten czas bardzo uroczyście. Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, które zaplanowane były na dni od 12 do 15 sierpnia, odbywały się pod hasłem "Silna Biało-Czerwona". Centralne obchody miały miejsce w Warszawie, gdzie 15 sierpnia o godzinie 14:00 ruszyła defilada Wojska Polskiego, podczas której zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt, który jest obecnie na uzbrojeniu naszych Sił Zbrojnych RP.

Ponadto, w całym kraju w tych dniach odbywało się ponad 70 pikników wojskowych, a także piknik militarny w Czerminie, gdzie spotkać można było wiele atrakcji wojskowych, jak na przykład pokazy dynamiczne żołnierzy II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz OSPWL Dęba, a także pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym między innymi kołowy transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny Rak, samobieżna haubica K9, motocykle, quady, pojazdy ciężarowe, samochody osobowo-terenowe. 

reklama

Ponadto uczestnicy tego pikniku mogli brać udział w różnego rodzaju konkursach o tematyce wojskowej, a także odwiedzić punkty promocyjne jednostek wojskowych oraz Wojskowego Centrum Rekrutacji w Mielcu i oczywiście poczęstować się wojskową grochówką. Natomiast na terenie województwa podkarpackiego odbyły się również pikniki: 12 sierpnia w Miejscu Piastowym, 13 sierpnia w Tyczynie, 14 sierpnia w Radymnie i 15 w Nowej Sarzynie.

reklama

Na tych piknikach również spotkaliśmy szereg atrakcji. Można było obejrzeć sprzęt wojskowy, posłuchać wojskowej orkiestry, skosztować wojskowej grochówki, porozmawiać z żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Wojsk Obrony Terytorialnej i dowiedzieć się, jak wygląda służba żołnierza, a także porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji, którzy odpowiadali na wszystkie pytania odnośnie do rodzajów czynnej służby wojskowej, a także pokazali możliwe ścieżki rekrutacji. 

KP: Jakie więc ścieżki rekrutacji przedstawili żołnierze z WCR? 

Por. GM: W trakcie pikników zapraszaliśmy między innymi na szkolenia w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej oraz Terytorialnej Służby Wojskowej. Najbliższy 27-dniowy turnus szkolenia podstawowego do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej zaczyna się już 28 sierpnia, a kolejny będzie rozpoczynał się 2 października. Zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie, niekarane, które posiadają odpowiednią zdolność fizyczną i psychofizyczną i posiadają obywatelstwo polskie. Na piknikach wskazaliśmy zainteresowanym drogę do służby wojskowej i powiedzieliśmy, co trzeba zrobić, żeby stać się w przyszłości żołnierzem Wojska Polskiego, czy to poprzez Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową, czy też poprzez Terytorialną Służbę Wojskową.

reklama

KP: Widać wzrost ochotników w porównaniu do lat poprzednich?

Por. GM: Odnotowujemy w tym roku na terenie administrowanym przez WCR w Mielcu znaczny wzrost zainteresowania rodzajami czynnej służby wojskowej. Codziennie przyjmujemy wnioski od wielu młodych ludzi, którzy teraz na wakacjach chcieli po zakończeniu szkoły rozpocząć swoją służbę w Wojsku Polskim. Mamy też szereg zapytań od ludzi w różnym wieku, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy chcieliby się przekwalifikować, aby służyć Ojczyźnie, ale też są zainteresowani w związku z tym, że Wojsko Polskie daje stabilizację zawodową, atrakcyjne wynagrodzenie i szansę rozwoju.

KP: Jak można opisać standardowy dzień w wojsku, dla przykładu, jeżeli chodzi o szkolenie podstawowe w Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej?

Por. GM: Taki dzień może różnić się w zależności od porządku dnia w danej jednostce wojskowej. Przyjmijmy, że o godzinie 6 następuje pobudka, następnie zaprawa poranna, czyli rozgrzewka i kółko zaprawowe. Przebiegamy około 3 km, następnie szybki prysznic i śniadanie. Po śniadaniu cały pododdział gromadzi się na apelu porannym, gdzie dowódca kompanii przedstawia plan dnia, przedstawia zajęcia, które będą realizowane w danym dniu szkoleniowym. 

Następnie pododdziały przemieszczają się na przykład na pas taktyczny bądź strzelnicę, gdzie odbywają się np. zajęcia z taktyki, topografii czy też szkolenia strzeleckiego. Takie zajęcia trwają do około godziny 15:00, później następuje apel popołudniowy i podsumowanie tych zajęć przez dowódcę pododdziału. Następnie obiad, a po nim krótka przerwa i zajęcia popołudniowe, które trwają do godzin wieczornych. Może to być na przykład ciąg dalszy zajęć z taktyki, mogą być też zajęcia strzeleckie, mogą być zajęcia teoretyczne również w salach wykładowych, które przybliżają żołnierzom tematykę przed praktyczną realizacją. 

Po zajęciach wieczornych żołnierze udają się na kolację, obsługują sprzęt i broń. Dzień kończy się o godzinie 21:30 capstrzykiem. Po takim dniu pełnym wrażeń, wszyscy szybko kładą się do łóżek. Natomiast w kolejnym etapie DZSW - szkolenia specjalistycznego - żołnierze przebywają na terenie jednostki co do zasady 8 godzin dziennie, a po zakończeniu zajęć o godzinie 15:00 wracają do domu bądź wojskowego internatu.

KP: Czasy się zmieniają, warunki również. Jak na przestrzeni lat zmieniły się te warunki w wojsku? Jak to wygląda dzisiaj? Czym wojsko może zachęcić do przyjścia w swoje szeregi ochotników?

Myślę, że jest to bardzo atrakcyjna ścieżka zawodowa dla ludzi, którzy wchodzą teraz na rynek pracy, ale też dla tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego, interesującego w swoim życiu. Jeżeli spełniamy warunki zdrowotne i jesteśmy zainteresowani, to wstępując do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej mamy po jej zakończeniu pierwszeństwo zatrudnienia jako żołnierz w służbie zawodowej. Jako żołnierze zawodowi pełnimy służbę przez czas nieokreślony. 

Wojsko Polskie oferuje atrakcyjne wynagrodzenie, tzn. 4960 zł od pierwszego miesiąca służby. Zapewnia szereg dodatków, zagwarantowane zakwaterowanie, trzynastą pensję, dodatki stażowe, funkcyjne, gratyfikacje urlopowe i możliwość przejścia na emeryturę już po 25 latach służby. To wynagrodzenie jest pewne i wiemy, że zawsze będzie na czas. Mamy pewność, że możemy rozwijać się poprzez uczestnictwo w szeregu różnego rodzaju kursów czy też potem awansując na kolejne stopnie wojskowe, więc jest to atrakcyjna ścieżka rozwoju. 

Jestem przekonany, że jest to szansa dla wielu ludzi, którzy chcieliby: po pierwsze mieć pewność zatrudnienia, po drugie szukają ciekawej pracy, w której nie będą się nudzić, po trzecie wiedzieć, że robią coś dobrego dla siebie, dla lokalnej społeczności i dla swojej Ojczyzny.

KP: Co jeszcze planuje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu w najbliższym czasie oprócz obchodów Święta Wojska Polskiego? Czekają nas jakieś wydarzenia, które odbędą się na terenie Mielca czy też w okolicach?

Najbliższym wydarzeniem, które będzie współorganizowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji, są eliminacje dla uczniów klas wojskowych, czyli oddziałów przygotowania wojskowego i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych w eliminacjach do ogólnopolskich zawodów strzeleckich. Odbędą się w Strzyżowie w drugiej połowie września. 

Będziemy chcieli zaprosić wszystkie szkoły prowadzące klasy mundurowe z terenu administrowanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu do udziału oraz kibicować im w trakcie zawodów. Drużynę wystawi między innymi Zespół Szkół Groszkowskiego w Mielcu, ubiegłoroczny zwycięzca eliminacji wojewódzkich. Finały ogólnopolskie odbędą się we Wrocławiu w listopadzie.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama