Reklama

Jak sadzić i uprawiać rośliny egzotyczne w ogrodzie zimowym

Opublikowano:
Autor:

Jak sadzić i uprawiać rośliny egzotyczne w ogrodzie zimowym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Trwające od lat ocieplenie klimatu sprawia, że wiele roślin egzotycznych można uprawiać nawet w ogrodach letnich. Są to przede wszystkim gatunki, które dobrze znoszą niższe temperatury. Chcąc się jednak cieszyć naprawdę egzotycznymi roślinami przez cały rok, należy zbudować ogród zimowy.

Ogród zimowy dla roślin egzotycznych

Rośliny egzotyczne do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo światła, wysokiej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Jeżeli w ogrodzie zimowym planowana jest uprawa roślin egzotycznych, to już na etapie budowy trzeba brać pod uwagę warunki jakie muszą w nim panować. Najważniejszą sprawą jest ogrzewanie, które zapewni roślinom ciepło w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Do wyboru jest kilka sposobów ogrzewania ogrodu:

 • podłączenie do domowej instalacji centralnego ogrzewania – najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale może powodować przegrzanie niektórych miejsc i niedogrzanie innych,

 • ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne) – zapewnia równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu, ale jego bezwładność utrudnia dostosowanie temperatury do warunków,

 • ogrzewanie kanałowe – posiada zalety ogrzewania podłogowego, ale nie posiada jego wad.

 • Obok temperatury istotna jest wilgotność powietrza, rośliny egzotyczne lubią częste zraszanie, dlatego najlepiej jest zamontować automatyczne zraszacze, które zaoszczędzą wiele czasu i trudu.

   

   

  Dobór roślin i ich rozmieszczenie

  Rośliny do ogrodu zimowego powinny być dobierane według wymagań, najlepiej z jednej strefy klimatycznej. Wtedy najłatwiej jest zapewnić im odpowiednie warunki i prawidłowy wzrost. Wybór roślin o różnych wymaganiach może spowodować, że niektóre nie zakwitną lub będą cechowały się słabszym wzrostem i mniejszym wybarwieniem liści.

  Rośliny egzotyczne potrzebują dużo światła, dlatego trzeba je tak rozmieszczać, by jedne nie zasłaniały światła drugim. Najbliżej szklanych ścian stawiamy gatunki wysokie (figowiec Benjamina, gardenia, róża chińska), następnie średnie (aglaonemy, anturium, senseswieria gwinejska), na końcu kwiaty niskie (begonia Bowera, adiantum, fiołek afrykański). Jak przypominają nam redaktorzy z Bdburchex.com.pl, Doskonale w ogrodzie zimowym rosną wszelkie odmiany drzewek cytrusowych, dodatkowo można wyhodować własne cytrynki, limonki, mandarynki.

  Rośliny w ogrodzie zimowym wymagają systematycznej pielęgnacji, czyli podlewania i nawożenia. Podlewanie najlepiej zaplanować na godziny ranne lub wieczorne, kiedy słońce mocno już nie świeci. Gleba zawsze w doniczkach powinna być wilgotna, ale nie mokra. Wszystkie rośliny lepiej znoszą przesuszenie podłoża niż jego przelanie. Przy podlewaniu warto też pamiętać o dostarczeniu kwiatom odpowiednich składników odżywczych. Wybór nawozów jest bardzo duży, więc nie ma problemu dopasowaniem ich do wymagań roślin. Nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną i kończymy późną jesienią, okres zimowy to czas spoczynku roślin.

  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE