Reklama

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Co wolno, a czego nie wolno podczas terapii?

Opublikowano:
Autor:

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Co wolno, a czego nie wolno podczas terapii? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Uzależnienie od narkotyków zazwyczaj zaczyna się niewinnie – od chęci spróbowania. Z czasem tych prób jest coraz więcej, aż w końcu przeradzają się one w zwykłą potrzebę. Narkoman w zaawansowanym stadium uzależnienia nie wyobraża sobie dnia bez używki, a tym bardziej nie widzi opcji całkowitego odwyku. Jakie są sposoby leczenia uzależnienia od narkotyków? Jak może, a czego powinna unikać osoba przechodząca proces terapii?

Czym charakteryzuje się narkomania?

Narkomania to uzależnienie od narkotyków, czyli substancji psychoaktywnych. Ich działanie wpływa na pracę mózgu oraz całego organizmu. W zaawansowanym stadium choroby narkoman traci kontrolę nad swoim życiem. Potrzeba zażycia narkotyków jest większa niż każda inna potrzeba fizjologiczna. Uzależnienie rządzi taką osobą. Narkotyki można podzielić na dwa rodzaje: twarde i miękkie. Część społeczeństwa uważa, że nie wszystkie uzależniają. Nic bardziej mylnego. Po pewnym czasie ich regularnego zażywania człowiek nie umie bez nich funkcjonować. Należy również wiedzieć, że tego rodzaju używki wywołują ogromne straty w organizmie człowieka. Oprócz tego cierpią na tym także relacje z rodziną i znajomymi, bo osoba uzależniona odsuwa się od nich, aby nie dopuścić do możliwości wyrwania jej z narkotykowego świata.

Więcej na temat substancji psychoaktywnych znajdziesz w artykule: Czy narkotyki uzależniają już od pierwszej dawki? na blogu osrodeknowezycie.pl

Pierwszy krok w stronę wolności – od czego zacząć leczenie narkomanii?

Narkotyki często kojarzone są ze środowiskiem patologicznym. Z osobami, pochodzącymi ze „złych” rodzin, tzn. takich, w których od zawsze pojawiała się przemoc, alkohol i inne używki. Prawda jest jednak taka, że stwierdzenie to wcale nie jest regułą. W narkomanię zapada coraz więcej osób wykształconych, posiadających szczęśliwą rodzinę i dobrą pracę. Narkomanom ciężko pomóc, ponieważ – jak to zazwyczaj bywa w przypadku uzależnień – osoba taka nie chce przyjąć tej pomocy. Uważa, że jest całkowicie zdrowa. Należy jednak pamiętać, że narkomania to choroba – ciężka, zaawansowana i pochłaniająca człowieka w całości. Proces leczenia uzależnienia od narkotyków powinien rozpocząć się od zrozumienia przez narkomana, po co to zrobi. Dlaczego musi się leczyć i jak mu to pomoże w dalszym życiu. Bez tego ciężko będzie mu przejść przez kolejne etapy odwyku.

Sposoby leczenia uzależnienia od narkotyków

Jednym z najprostszych, ale jednocześnie najbardziej drastycznych sposobów leczenia narkomanii jest abstynencja, czyli całkowite odstawienie narkotyków. Podczas odwyku chorego dotyka kilka nieprzyjemnych skutków nieprzyjmowania substancji odurzających, dlatego początkowa faza abstynencji może być niezwykle trudna. Są to m.in. brak apetytu, senność, rozdrażnienie oraz te nieco bardziej dotkliwe: wymioty, kołatanie serca, duszności. Podczas leczenia uzależnień mogą być stosowane różne modele terapii, jak np. poznawczo-behawioralna. Opiera się ona o proces uczenia się, tzn. wypracowywane są dzięki niej pewne zachowania, czynności, które zapobiegają pojawianiu się chęci sięgnięcia po narkotyk. Metoda ta działa analogicznie do procesu powstawania uzależnienia, podczas którego człowiek „uczy się” regularnego przyjmowania substancji psychoaktywnej. W tym przypadku jednak dąży do nauczenia się, jak żyć i prawidłowo funkcjonować bez narkotyków.

Co wolno osobie przebywającej na odwyku?

Osoba poddająca się procesowi leczenia uzależnienia od narkotyków powinna przede wszystkim pamiętać, że może okazywać swoją słabość. Nie warto dusić jej w sobie. Może prosić o wsparcie bliskich oraz znajomych. Wbrew opinii niektórych nie pokaże to jej słabości, tylko wręcz przeciwnie. Udowodni siłę oraz upartość w dążeniu do celu, jakim jest całkowite wyleczenie się. Co więcej, narkoman pozostający w abstynencji może znaleźć sobie nowe hobby. Zajęcie takie pozwoli na odciągnięcie myśli od uzależnienia i chęci zażycia narkotyku, które wciąż pojawia się w głowie.

Czego nie wolno robić podczas leczenia uzależnienia od narkotyków?

Odwyk to ciężki czas dla osób uzależnionych. Zmieniają one całe swoje dotychczasowe życie i ta wizja, wraz z towarzyszącymi jej objawami, potrafi być przerażająca. Nie wolno jednak dopuszczać do siebie myśli, że dotrwanie do końca terapii będzie niemożliwe. Należy trwać w przekonaniu, że jest się silną osobą, która wbrew wszystkim przeciwnościom da radę. Czasami jest też tak, że starzy znajomi, którzy pomogli wejść w nałóg, próbują ponownie nawiązać znajomość. Należy wówczas postawić ultimatum, że będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy też zdecydują się na odwyk. Jeśli nie wyrażą na to zgody ani chęci, lepiej będzie całkowicie zerwać kontakty. Takie osoby mogą bowiem ciągnąć do dawnych przyzwyczajeń, a te nie są właściwą i dobrą drogą.

Nie radzisz sobie w walce z uzależnieniem od narkotyków? Chcesz się wyleczyć, ale nie masz na tyle siły, aby samodzielnie wytrwać w swoim postanowieniu? Zgłoś się na leczenie odwykowe do ośrodka terapii uzależnień w Krakowie i z profesjonalną pomocą pokonaj nałóg.

Zastanawiasz się, czy marihuana to też narkotyk? Jak palenie marihuany wpływa na nasz mózg? Przeczytaj artykuł przygotowany przez ośrodek leczenia uzależnień Nowe Życie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE